Trenčiansky hrad
Budowla powstała w XI wieku i była ważnym punktem strategicznym przy północnych granicach państwa węgierskiego. Zamek, podobnie jak i miasto, przetrwał najazdy tureckie w połowie XVII wieku, ale podupadł na początku XVIII wieku z powodu szalejącej dżumy. Pod koniec wieku zamek częściowo spłonął. Dziś odbudowana twierdza z kompletnymi murami, masywnymi basztami i kilkoma pałacami jest siedzibą muzeum.
Do twierdzy pnie się uliczka Matusova z rynku, prowadząca ku bramie (z kasą biletową). Obok XVI-wiecznych baszt wchodzi się przez nią na Dolny Dziedziniec z wieżą zegarową i Pierwszą Bramą. Na dziedzińcu jest amfiteatr oraz słynna Studnia Miłości. Legenda mówi że zakochany Omar wykopał ją w ciągu roku, aby wykupić z rak pana zamku swoją narzeczoną- piękną Fatimę. Kroniki prostują, że bezowocna praca (nigdy bowiem nie dokopano się do źródła) austriackich żołnierzy trwała 42 lata, a w 79-metrowej studni gromadzi się co najwyżej deszczówka. Stroma droga z Dolnego Dziedzińca wiedzie do Trzeciej a następnie do Czwartej Bramy prowadzącej na Górny Dziedziniec otoczony najdawniejszymi zabudowaniami.
Dziś w zrekonstruowanych wnętrzach urządzono kilka ekspozycji, m.in. wystawę portretów szlacheckich ze zbiorów niegdysiejszych właścicieli, kolekcję dawnej broni oraz herbów i dokumentów. Ciekawostką jest ekspozycja narzędzi tortur oraz wystawa przedmiotów znalezionych w zamkowej Studni Miłości. Do ciekawych atrakcji należy wyjście na zrekonstruowaną wieżę Mateuszową, ze szczytu której rozciąga się panorama miasta i okolicy.
opracowanie & foto
Karolina Zieba-Kulawik