Trenczyński Zamek Słowacja

 Trenczyński Zamek na Słowacji

 Trenčiansky hrad
Trenczyński zamek (słow. Trenčiansky hrad) – zamek położony na wysokim wzniesieniu nad centrum miasta Trenczyn na Słowacji. Największa atrakcją turystyczną Trenczyna jest właśnie zamek, jeden z najlepiej zachowanych, a może raczej najlepiej zrekonstruowanych w kraju.


 


Budowla powstała w XI wieku i była ważnym punktem strategicznym przy północnych granicach państwa węgierskiego. Zamek, podobnie jak i miasto, przetrwał najazdy tureckie w połowie XVII wieku, ale podupadł na początku XVIII wieku z powodu szalejącej dżumy. Pod koniec wieku zamek częściowo spłonął. Dziś odbudowana twierdza z kompletnymi murami, masywnymi basztami i kilkoma pałacami jest siedzibą muzeum.

  


Do twierdzy pnie się uliczka Matusova z rynku, prowadząca ku bramie (z kasą biletową). Obok XVI-wiecznych baszt wchodzi się przez nią na Dolny Dziedziniec z wieżą zegarową i Pierwszą Bramą. Na dziedzińcu jest amfiteatr oraz słynna Studnia Miłości. Legenda mówi że zakochany Omar wykopał ją w ciągu roku, aby wykupić z rak pana zamku swoją narzeczoną- piękną Fatimę. Kroniki prostują, że bezowocna praca (nigdy bowiem nie dokopano się do źródła) austriackich żołnierzy trwała 42 lata, a w 79-metrowej studni gromadzi się co najwyżej deszczówka. Stroma droga z Dolnego Dziedzińca wiedzie do Trzeciej a następnie do Czwartej Bramy prowadzącej na Górny Dziedziniec otoczony najdawniejszymi zabudowaniami.

  
Dziś w zrekonstruowanych wnętrzach urządzono kilka ekspozycji, m.in. wystawę portretów szlacheckich ze zbiorów niegdysiejszych właścicieli, kolekcję dawnej broni oraz herbów i dokumentów. Ciekawostką jest ekspozycja narzędzi tortur oraz wystawa przedmiotów znalezionych w zamkowej Studni Miłości. Do ciekawych atrakcji należy wyjście na zrekonstruowaną wieżę Mateuszową, ze szczytu której rozciąga się panorama miasta i okolicy. 
Miasto Trenczyn: 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com