Słowacki szlak na Rysy krok po kroku

Słowacki szlak na Rysy krok po kroku

Słowacki szlak na Rysy

 

   Najwyższy szczyt w Polsce można zdobyć na dwa sposoby. W sezonie wakacyjnym wielu śmiałków pokonuje trasę dłuższą i bardziej niebezpieczną po stronie Polskiej. Jednak zdobycie Rysów ze Słowacji jest przyjemniejsze i znacznie łatwiejsze, a co za tym idzie także bezpieczniejsze. Dla porównania, biorąc jako punkt startu parking na Palenicy Białczańskiej mamy szlak wiodący przez Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i kilkusetmetrowa grań z łańcuchami biegnąca wzdłuż rysy. Najwięcej wypadków dochodzi właśnie na odcinku pomiędzy Bulą a przełączką pod szczytem. Pierwszy etap jaki należy pokonać, to wielotysięczny tłum sunący drogą do "Moka" przeplatany wozami konnymi i innymi samochodami kursującymi na tym odcinku. Szlak właściwy i nieco mniej zatłoczony, zaczyna się nad Czarnym Stawem. Jednak w sezonie wakacyjnym nie należy się dziwić, gdy po dojściu do grani z łańcuchami staniemy w kolejce by ruszyć na ten ubezpieczony fragment szlaku. Dla tych którzy wolą nieco mniejszy tłum kibiców na trasie, opcja Słowackiego szlaku jest zdecydowanie przyjemniejsza.

 

Dla porównania szlak na Rysy po stronie polskiej

Palenica Białczańska - Schronisko PTTK przy Morskim Oku - Rysy 2499 m n.p.m. Do pokonania mamy 12.4 km, suma podejść 1722 m + 207 m zejść, oraz oczywiście powrót.

 

 

 

 mapa szlak na Rysy 1

 

 

 

 

Wejście na Rysy od strony Słowackiej

Popradské Pleso, zastavka - Nad Žabím potokom - Rysy 2503 m n.p.m. - Do pokonania mamy 9.5 km, suma podejść 1351 m + 98 m zejść, oraz oczywiście powrót.

 

 

 

mapa szlak na Rysy 2

 

 

 

Mapa Google nie uwzględnia wszystkich podejść i zejść na całej trasie, a odległości podawane są orientacyjnie. Poniższa mapa pokazuje odcinek z sumą km tam i z powrotem

 

 

 

 

 Biorąc pod uwagę dojazd ok 50 km na parking w Mięguszowieckiej Dolinie, to jednak oszczędzamy znacznie więcej czasu na całej wyprawie. Unikamy także problemów na samym parkingu, co jest niemal pewne na Palenicy Białczańskiej. 

 

 

 

 

0 Słowacki szlak na Rysy

 

Jadąc od strony Łysej Polany czy Jurgowa, jedziemy wzdłuż Tatr. Na początek piękny widok na Tatry Bielskie.

 

 

1 Słowacki szlak na Rysy

 

Miejsce parkingowe po obu stronach drogi, bilet 6 € na cały dzień (cena przed pandemią)

 

 
"Elektriczka" ma przystanek przy samym parkingu, czyli przy punkcie startu szlaku na Rysy.  
 
 
 
 

 

 

2 Słowacki szlak na Rysy

 

Z parkingu ruszamy drogą asfaltową, która prowadzi do schroniska nad Popradzkim Stawem. Do pokonania mamy 4 km i ok 300 m różnicy poziomów. Przed nami Osterwa.

 

 

3 Słowacki szlak na Rysy

 

600 m przed schroniskiem jest wiata oraz odbicie szlaku w kierunku Ostervy. W dolince pod ścianą masywu góry znajduje się symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr - Tatranský symbolický cintorín pod Ostrvou.

 

 

4 szlak na Rysy Popradske pleso

 
 
Horský Hotel Popradské Pleso - schronisko nad Popradzkim Stawem a w zasadzie hotel 1* z możliwością dojechania samochodem, oczywiście wyłącznie dla mających rezerwację.
 
 

 

 

5 szlak na Rysy Popradske pleso

 

 

Obok hotelu jest schronisko Majláthova chata, z zewnętrznym barem dla turystów. https://majlatka.sk/

 

 

 

6 Popradzkie Pleso szlak na Rysy

 

Ceny w barze widoczne na menu.

 

 

7 Słowacki szlak na Rysy

 

Obok schroniska jest polanka i rozwidlenie szlaków. Tutaj zaczyna się podejście na Rysy a także punkt początkowy dla "nosiczy" czyli tragarzy dostarczających cały towar do schroniska pod Rysami. Jest to jedyny sposób dostarczania jedzenia i picia do tego schroniska.

 

 

8 tragarze szlak na Rysy

 

Tragarzy można spotkać także na szlaku.

 

 

9 Słowacki szlak na Rysy

 

W kilku miejscach szlak przecina Żabi Potok, będący dopływem Popradu, który swój początek ma w Wielkim Hińczowym Stawie.

 

 

10 Słowacki szlak na Rysy

 

Dolina Mięguszowiecka którą prowadzi niebieski szlak. 

 

 

11 Słowacki szlak na Rysy

 

Na wprost Hińczowa Turnia

 

 

12 Dolina Mieguszowiecka szlak na Rysy

 

Z lewej strony mijamy Grań Baszt i Szatana. Odbijamy w prawo z niebieskiego na czerwony szlak.

 

 

13 Zabia Dolina Mieguszowiecka Tatry Wysokie

 
Żabie Stawy Mięguszowieckie

 

 

14 szlak do schroniska pod Rysami Tatry Wysokie

 

Od stawów szlak trawersuje ostro pod progi z łańcuchami. Na odcinku 3400 m czyli od odbicia szlaku - do schroniska pod Rysami, różnica poziomów jakie mamy do pokonania to prawie 700 metrów.

 

 

15 szlak do schroniska pod Rysami Tatry Wysokie

 

Fragment szlaku z ułatwieniami w postaci podestów, drabinek, łańcuchów a nawet lin poręczowych.

 

 

16 szlak do schroniska pod Rysami Tatry Wysokie

 

Sporo żelastwa w górach...

 

 

17 szlak do schroniska pod Rysami Tatry Wysokie

 

Znak że zbliżamy się do schroniska, to tablica z przystanku autobusowego. Zapewne przed laty przyniesiona z dolin dla żartu, stała się swoistym symbolem.

 

 

18 WC Rysy Tatry Wysokie Słowacja

 

Wręcz kultowym i bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, jest WC nad przepaścią. Jest to najwyżej usytuowana sucha toaleta w Tatrach - poza schroniskiem.

 

 

19 Schronisko pod Rysami Tatry Wysokie Słowacja

 

Schronisko pod Rysami - Chata pod Rysmi. Kilka lat temu zmodernizowane. Schronisko jest otwarte tylko w sezonie letnim (16.6. – 31.10.)

 

 

20 Schronisko pod Rysami Tatry Słowacja

 

Nocleg osoba / noc 24 EUR. Śniadanie stół szwedzki 5 EUR. Kolacja 8 EUR. *członkowie IAMES, KST, KČT, ČHS, ÖTK – upust 50% *pościel - 100% zwyżki.

 

 

Rezerwacja noclegu

Warunkiem rezerwacji jest dokonanie przedpłaty w wysokości 50% ceny! Rezerwacji można dokonać wysyłając SMS na numer telefonu +421 903 181 051

Treść SMS: termin, ilość osób, imię i nazwisko

Jeśli przyjęcie rezerwacji będzie możliwe otrzymają Państwo SMS z numerem konta bankowego na które należy dokonać przedpłaty w wysokości 50% ceny oraz numer rezerwacji, który zostanie nadany Państwa rezerwacji i który należy wpisać w tytule przelewu.

Po dokonaniu wpłaty na konto bankowe prosimy przesłać SMS-a z informacją, że dokonali Państwo wpłatę podając nadany wcześniej numer rezerwacji.

Po otrzymaniu SMS-a z numerem rezerwacji i informacją o dokonaniu wpłaty oraz zaksięgowaniu jej na rachunku bankowym prześlemy Państwu SMS-a z potwierdzeniem pobytu.

Przedpłata nie podlega zwrotowi!

 

21 Chata pod Rysami

 

14 łóżek w nadbudowie dachowej, bufet i jadalnia, woda tylko i wyłącznie w dolince obok schroniska.

 

 

22 Schronisko pod Rysami Tatry

 

Schronisko pod Rysami  https://www.chatapodrysmi.com/

 

Schronisko pod Rysami
Viktor Beránek
Komórka: +421 903 181 051
Tel. stacjonarny: +421 52 442 23 14

 

 

23 Schronisko pod Rysami Tatry Wysokie Słowacja

 

 

Schronisko pod Rysami jest najwyżej położonym (2250m) i najmłodszym schroniskiem w Tatrach, zbudowanym w 1933 roku. Mieści się na osuwisku pod przełęczą Waga w dolince tej samej nazwy. Dolinka Waga jest częścią Kotła Żabich Stawów Mięguszowieckich w górnej partii Doliny Mięguszowieckiej - jednej z większych dolin walnych położonych po południowej stronie Tatr Wysokich w Słowacji o długości ok. 7,5 km. Przez specyfikę położenia, schronisko zostało kilka razy zniszczone przez lawinę. Oferujemy smaczną domową kuchnię, miejsca noclegowe w nadbudowie dachowej a w razie potrzeby też noclegi w warunkach zastępczych - "na podłodze".

 

 

24 Rysy i szlak od strony Slowackiej Tatry Wysokie

 

Przełęcz Waga

 

 

25 Rysy i szlak od strony Slowackiej Tatry Wysokie

 

Ze schroniska na Rysy jest już zaledwie 800 m i ok 260 m przewyższenia.

 

 

26 Rysy i szlak od strony Slowackiej Tatry Wysokie

 

Szlak z przełęczy Waga na wierzchołek Rysów.

 

 

27 Schronisko pod Rysami Tatry Wysokie Słowacja

 

 

28 Przełęcz Waga Tatry Wysokie Słowacja

 

 

30 Krywań Tatry Wysokie Słowacja

 

Widok na Krywań, symbol Słowacji.

 

 

 

 

 

Orla Perć krok po kroku - najtrudniejszy znakowany szlak w Polskich Tatrach.

 

 

Orla Perć

 

 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com