Słowacki szlak na Rysy krok po kroku

Słowacki szlak na Rysy krok po kroku

Słowacki szlak na Rysy krok po kroku

   Najwyższy szczyt w Polsce można zdobyć na dwa sposoby. W sezonie wakacyjnym wielu śmiałków pokonuje trasę dłuższą i bardziej niebezpieczną po stronie Polskiej. Jednak zdobycie Rysów ze Słowacji jest przyjemniejsze i znacznie łatwiejsze, a co za tym idzie także bezpieczniejsze. Dla porównania, biorąc jako punkt startu parking na Palenicy Białczańskiej mamy szlak wiodący przez Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i kilkusetmetrowa grań z łańcuchami biegnąca wzdłuż rysy. Najwięcej wypadków dochodzi właśnie na odcinku pomiędzy Bulą a przełączką pod szczytem.

25 Rysy i szlak od strony Slowackiej Tatry Wysokie

 

Pierwszy etap jaki należy pokonać, to wielotysięczny tłum sunący drogą do "Moka" przeplatany wozami konnymi i innymi samochodami kursującymi na tym odcinku. Szlak właściwy i nieco mniej zatłoczony, zaczyna się nad Czarnym Stawem. Jednak w sezonie wakacyjnym nie należy się dziwić, gdy po dojściu do grani z łańcuchami staniemy w kolejce by ruszyć na ten ubezpieczony fragment szlaku. Dla tych którzy wolą nieco mniejszy tłum kibiców na trasie, opcja Słowackiego szlaku jest zdecydowanie przyjemniejsza.

 

26 Rysy i szlak od strony Slowackiej Tatry Wysokie

Szlak z przełęczy Waga na wierzchołek Rysów.

 

 

Dla porównania szlak na Rysy po stronie polskiej

Palenica Białczańska - Schronisko PTTK przy Morskim Oku - Rysy 2499 m n.p.m. Do pokonania mamy 12.4 km, suma podejść 1722 m + 207 m zejść, oraz oczywiście powrót.

 mapa szlak na Rysy 1

 

 

Wejście na Rysy od strony Słowackiej

Popradské Pleso, zastavka - Nad Žabím potokom - Rysy 2503 m n.p.m. - Do pokonania mamy 9.5 km, suma podejść 1351 m + 98 m zejść, oraz oczywiście powrót.

mapa szlak na Rysy 2

 

Mapa Google nie uwzględnia wszystkich podejść i zejść na całej trasie, a odległości podawane są orientacyjnie. Poniższa mapa pokazuje odcinek z sumą km tam i z powrotem

 

 

 Biorąc pod uwagę dojazd ok 50 km na parking w Mięguszowieckiej Dolinie, to jednak oszczędzamy znacznie więcej czasu na całej wyprawie. Unikamy także problemów na samym parkingu, co jest niemal pewne na Palenicy Białczańskiej. 

 

 

0 Słowacki szlak na Rysy

Jadąc od strony Łysej Polany czy Jurgowa, jedziemy wzdłuż Tatr. Na początek piękny widok na Tatry Bielskie.

 

1 Słowacki szlak na Rysy

Miejsce parkingowe po obu stronach drogi, bilet 10 € na cały dzień (cena przed pandemią)

 

 
"Elektriczka" ma przystanek przy samym parkingu, czyli przy punkcie startu szlaku na Rysy.  Tym pociągiem dojedziemy z Popradu czy Starego Smokowca.

 

2 Słowacki szlak na Rysy

 

Z parkingu ruszamy drogą asfaltową, która prowadzi do schroniska nad Popradzkim Stawem. Do pokonania mamy 4 km i ok 300 m różnicy poziomów. Przed nami Osterwa.

 

3 Słowacki szlak na Rysy

 

600 m przed schroniskiem jest wiata oraz odbicie szlaku w kierunku Ostervy. W dolince pod ścianą masywu góry znajduje się symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr - Tatranský symbolický cintorín pod Ostrvou.

4 szlak na Rysy Popradske pleso

 
 
Horský Hotel Popradské Pleso - schronisko nad Popradzkim Stawem a w zasadzie hotel 1* z możliwością dojechania samochodem, oczywiście wyłącznie dla mających rezerwację.
 

 

5 szlak na Rysy Popradske pleso

 

Obok hotelu jest schronisko Majláthova chata, z zewnętrznym barem dla turystów. https://majlatka.sk/

6 Popradzkie Pleso szlak na Rysy

 

 

7 Słowacki szlak na Rysy

Obok schroniska jest polanka i rozwidlenie szlaków. Tutaj zaczyna się podejście na Rysy a także punkt początkowy dla "nosiczy" czyli tragarzy dostarczających cały towar do schroniska pod Rysami. Jest to jedyny sposób dostarczania jedzenia i picia do tego schroniska.

 

8 tragarze szlak na Rysy

Tragarzy można spotkać także na szlaku.

 

9 Słowacki szlak na Rysy

W kilku miejscach szlak przecina Żabi Potok, będący dopływem Popradu, który swój początek ma w Wielkim Hińczowym Stawie.

 

10 Słowacki szlak na Rysy

Dolina Mięguszowiecka którą prowadzi niebieski szlak. 

 

11 Słowacki szlak na Rysy

Na wprost Hińczowa Turnia

 

12 Dolina Mieguszowiecka szlak na Rysy

Z lewej strony mijamy Grań Baszt i Szatana. Odbijamy w prawo z niebieskiego na czerwony szlak.

 

13 Zabia Dolina Mieguszowiecka Tatry Wysokie

Żabie Stawy Mięguszowieckie

 

14 szlak do schroniska pod Rysami Tatry Wysokie

Od stawów szlak trawersuje ostro pod progi z łańcuchami. Na odcinku 3400 m czyli od odbicia szlaku - do schroniska pod Rysami, różnica poziomów jakie mamy do pokonania to prawie 700 metrów.

 

15 szlak do schroniska pod Rysami Tatry Wysokie

Fragment szlaku z ułatwieniami w postaci podestów, drabinek, łańcuchów a nawet lin poręczowych.

 

16 szlak do schroniska pod Rysami Tatry Wysokie

Sporo żelastwa w górach...

 

17 szlak do schroniska pod Rysami Tatry Wysokie

Znak że zbliżamy się do schroniska, to tablica z przystanku autobusowego. Zapewne przed laty przyniesiona z dolin dla żartu, stała się swoistym symbolem.

 

18 WC Rysy Tatry Wysokie Słowacja

Wręcz kultowym i bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, jest WC nad przepaścią. Jest to najwyżej usytuowana sucha toaleta w Tatrach - poza schroniskiem (w trakcie odbudowy po zniszczeniach halnym)

 

19 Schronisko pod Rysami Tatry Wysokie Słowacja

Schronisko pod Rysami - Chata pod Rysmi. Kilka lat temu zmodernizowane. Schronisko jest otwarte tylko w sezonie letnim (16.6. – 31.10.)

 

20 Schronisko pod Rysami Tatry Słowacja

 

Nocleg osoba / noc 24 EUR. Śniadanie stół szwedzki 5 EUR. Kolacja 8 EUR. *członkowie IAMES, KST, KČT, ČHS, ÖTK – upust 50% *pościel - 100% zwyżki.

 

Rezerwacja noclegu

Warunkiem rezerwacji jest dokonanie przedpłaty w wysokości 50% ceny! Rezerwacji można dokonać wysyłając SMS na numer telefonu +421 903 181 051

Treść SMS: termin, ilość osób, imię i nazwisko

Jeśli przyjęcie rezerwacji będzie możliwe otrzymają Państwo SMS z numerem konta bankowego na które należy dokonać przedpłaty w wysokości 50% ceny oraz numer rezerwacji, który zostanie nadany Państwa rezerwacji i który należy wpisać w tytule przelewu.

Po dokonaniu wpłaty na konto bankowe prosimy przesłać SMS-a z informacją, że dokonali Państwo wpłatę podając nadany wcześniej numer rezerwacji.

Po otrzymaniu SMS-a z numerem rezerwacji i informacją o dokonaniu wpłaty oraz zaksięgowaniu jej na rachunku bankowym prześlemy Państwu SMS-a z potwierdzeniem pobytu.

Przedpłata nie podlega zwrotowi!

 

21 Chata pod Rysami

14 łóżek w nadbudowie dachowej, bufet i jadalnia, woda tylko i wyłącznie w dolince obok schroniska.

 

22 Schronisko pod Rysami Tatry

 

Schronisko pod Rysami  https://www.chatapodrysmi.com/

Schronisko pod Rysami
Viktor Beránek
Komórka: +421 903 181 051
Tel. stacjonarny: +421 52 442 23 14

 

23 Schronisko pod Rysami Tatry Wysokie Słowacja

 

Schronisko pod Rysami jest najwyżej położonym (2250m) i najmłodszym schroniskiem w Tatrach, zbudowanym w 1933 roku. Mieści się na osuwisku pod przełęczą Waga w dolince tej samej nazwy. Dolinka Waga jest częścią Kotła Żabich Stawów Mięguszowieckich w górnej partii Doliny Mięguszowieckiej - jednej z większych dolin walnych położonych po południowej stronie Tatr Wysokich w Słowacji o długości ok. 7,5 km. Przez specyfikę położenia, schronisko zostało kilka razy zniszczone przez lawinę. Oferujemy smaczną domową kuchnię, miejsca noclegowe w nadbudowie dachowej a w razie potrzeby też noclegi w warunkach zastępczych - "na podłodze".

24 Rysy i szlak od strony Slowackiej Tatry Wysokie

Przełęcz Waga 

 

Ze schroniska na Rysy jest już zaledwie 800 m i ok 260 m przewyższenia.

 

27 Schronisko pod Rysami Tatry Wysokie Słowacja

 

 

Orla Perć krok po kroku - najtrudniejszy znakowany szlak w Polskich Tatrach.

 

Orla Perć

 

 

opracowanie & foto: Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com