Słowacki szlak na Rysy krok po kroku
Najwyższy szczyt w Polsce można zdobyć na dwa sposoby. W sezonie wakacyjnym wielu śmiałków pokonuje trasę dłuższą i bardziej niebezpieczną po stronie Polskiej. Jednak zdobycie Rysów ze Słowacji jest przyjemniejsze i znacznie łatwiejsze, a co za tym idzie także bezpieczniejsze. Dla porównania, biorąc jako punkt startu parking na Palenicy Białczańskiej mamy szlak wiodący przez Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i kilkusetmetrowa grań z łańcuchami biegnąca wzdłuż rysy. Najwięcej wypadków dochodzi właśnie na odcinku pomiędzy Bulą a przełączką pod szczytem.
Pierwszy etap jaki należy pokonać, to wielotysięczny tłum sunący drogą do "Moka" przeplatany wozami konnymi i innymi samochodami kursującymi na tym odcinku. Szlak właściwy i nieco mniej zatłoczony, zaczyna się nad Czarnym Stawem. Jednak w sezonie wakacyjnym nie należy się dziwić, gdy po dojściu do grani z łańcuchami staniemy w kolejce by ruszyć na ten ubezpieczony fragment szlaku. Dla tych którzy wolą nieco mniejszy tłum kibiców na trasie, opcja Słowackiego szlaku jest zdecydowanie przyjemniejsza.
Szlak z przełęczy Waga na wierzchołek Rysów.
Dla porównania szlak na Rysy po stronie polskiej
Palenica Białczańska - Schronisko PTTK przy Morskim Oku - Rysy 2499 m n.p.m. Do pokonania mamy 12.4 km, suma podejść 1722 m + 207 m zejść, oraz oczywiście powrót.
Wejście na Rysy od strony Słowackiej
Popradské Pleso, zastavka - Nad Žabím potokom - Rysy 2503 m n.p.m. - Do pokonania mamy 9.5 km, suma podejść 1351 m + 98 m zejść, oraz oczywiście powrót.
Mapa Google nie uwzględnia wszystkich podejść i zejść na całej trasie, a odległości podawane są orientacyjnie. Poniższa mapa pokazuje odcinek z sumą km tam i z powrotem
Biorąc pod uwagę dojazd ok 50 km na parking w Mięguszowieckiej Dolinie, to jednak oszczędzamy znacznie więcej czasu na całej wyprawie. Unikamy także problemów na samym parkingu, co jest niemal pewne na Palenicy Białczańskiej.
Jadąc od strony Łysej Polany czy Jurgowa, jedziemy wzdłuż Tatr. Na początek piękny widok na Tatry Bielskie.
Miejsce parkingowe po obu stronach drogi, bilet 10 € na cały dzień (cena przed pandemią)
Z parkingu ruszamy drogą asfaltową, która prowadzi do schroniska nad Popradzkim Stawem. Do pokonania mamy 4 km i ok 300 m różnicy poziomów. Przed nami Osterwa.
600 m przed schroniskiem jest wiata oraz odbicie szlaku w kierunku Ostervy. W dolince pod ścianą masywu góry znajduje się symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr - Tatranský symbolický cintorín pod Ostrvou.
Obok hotelu jest schronisko Majláthova chata, z zewnętrznym barem dla turystów. https://majlatka.sk/
Obok schroniska jest polanka i rozwidlenie szlaków. Tutaj zaczyna się podejście na Rysy a także punkt początkowy dla "nosiczy" czyli tragarzy dostarczających cały towar do schroniska pod Rysami. Jest to jedyny sposób dostarczania jedzenia i picia do tego schroniska.
Tragarzy można spotkać także na szlaku.
W kilku miejscach szlak przecina Żabi Potok, będący dopływem Popradu, który swój początek ma w Wielkim Hińczowym Stawie.
Dolina Mięguszowiecka którą prowadzi niebieski szlak.
Na wprost Hińczowa Turnia
Z lewej strony mijamy Grań Baszt i Szatana. Odbijamy w prawo z niebieskiego na czerwony szlak.
Od stawów szlak trawersuje ostro pod progi z łańcuchami. Na odcinku 3400 m czyli od odbicia szlaku - do schroniska pod Rysami, różnica poziomów jakie mamy do pokonania to prawie 700 metrów.
Fragment szlaku z ułatwieniami w postaci podestów, drabinek, łańcuchów a nawet lin poręczowych.
Sporo żelastwa w górach...
Znak że zbliżamy się do schroniska, to tablica z przystanku autobusowego. Zapewne przed laty przyniesiona z dolin dla żartu, stała się swoistym symbolem.
Wręcz kultowym i bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, jest WC nad przepaścią. Jest to najwyżej usytuowana sucha toaleta w Tatrach - poza schroniskiem (w trakcie odbudowy po zniszczeniach halnym)
Schronisko pod Rysami - Chata pod Rysmi. Kilka lat temu zmodernizowane. Schronisko jest otwarte tylko w sezonie letnim (16.6. – 31.10.)
Nocleg osoba / noc 24 EUR. Śniadanie stół szwedzki 5 EUR. Kolacja 8 EUR. *członkowie IAMES, KST, KČT, ČHS, ÖTK – upust 50% *pościel - 100% zwyżki.
Rezerwacja noclegu
Warunkiem rezerwacji jest dokonanie przedpłaty w wysokości 50% ceny! Rezerwacji można dokonać wysyłając SMS na numer telefonu +421 903 181 051
Treść SMS: termin, ilość osób, imię i nazwisko
Jeśli przyjęcie rezerwacji będzie możliwe otrzymają Państwo SMS z numerem konta bankowego na które należy dokonać przedpłaty w wysokości 50% ceny oraz numer rezerwacji, który zostanie nadany Państwa rezerwacji i który należy wpisać w tytule przelewu.
Po dokonaniu wpłaty na konto bankowe prosimy przesłać SMS-a z informacją, że dokonali Państwo wpłatę podając nadany wcześniej numer rezerwacji.
Po otrzymaniu SMS-a z numerem rezerwacji i informacją o dokonaniu wpłaty oraz zaksięgowaniu jej na rachunku bankowym prześlemy Państwu SMS-a z potwierdzeniem pobytu.
Przedpłata nie podlega zwrotowi!
14 łóżek w nadbudowie dachowej, bufet i jadalnia, woda tylko i wyłącznie w dolince obok schroniska.
Schronisko pod Rysami https://www.chatapodrysmi.com/
Schronisko pod Rysami
Viktor Beránek
Komórka: +421 903 181 051
Tel. stacjonarny: +421 52 442 23 14
Schronisko pod Rysami jest najwyżej położonym (2250m) i najmłodszym schroniskiem w Tatrach, zbudowanym w 1933 roku. Mieści się na osuwisku pod przełęczą Waga w dolince tej samej nazwy. Dolinka Waga jest częścią Kotła Żabich Stawów Mięguszowieckich w górnej partii Doliny Mięguszowieckiej - jednej z większych dolin walnych położonych po południowej stronie Tatr Wysokich w Słowacji o długości ok. 7,5 km. Przez specyfikę położenia, schronisko zostało kilka razy zniszczone przez lawinę. Oferujemy smaczną domową kuchnię, miejsca noclegowe w nadbudowie dachowej a w razie potrzeby też noclegi w warunkach zastępczych - "na podłodze".
Przełęcz Waga
Ze schroniska na Rysy jest już zaledwie 800 m i ok 260 m przewyższenia.
Orla Perć krok po kroku - najtrudniejszy znakowany szlak w Polskich Tatrach.
opracowanie & foto: Albin Marciniak