Rainerowa Chata w Dolinie Zimnej Wody, najstarsze schronisko w Tatrach

Rainerowa Chata w Dolinie Zimnej Wody, najstarsze schronisko w Tatrach

Rainerowa Chata w Dolinie Zimnej Wody

najstarsze schronisko w Tatrach

 

  Rainerowa Chata to najstarsze schronisko w Tatrach, a precyzując, to dawne schronisko położone na wysokości 1301 m.n.p.m. na Staroleśnej Polanie w Dolinie Zimnej Wody. Najstarszy do dzisiaj zachowany budynek schroniskowy w Tatrach położony tuż przy szlaku. Ta niewielka kamienna budowla w której znajduje się niewielkie muzeum poświęcone tatrzańskim tragarzom, sklepik z pamiątkami oraz sezonowy bufet. Obiekt bywa punktem docelowym dla tych wszystkich, którzy przy niewielkim wysiłku chcą dotrzeć do miejsca, gdzie krzyżują się popularne szlaki, płynie szumiący potok z kilkoma wodospadami, oraz skąd widać zarówno Tatry Wysokie jak i panoramę na Poprad. Dolina jak i schronisko znajduje się pomiędzy masywami Sławkowskiego Szczytu oraz Łomnicy.

 

Rainerowa Chata na Staroleśnej Polanie

 

Ze Starego Smokovca można dotrzeć szlakiem pieszym który wynosi ok 3600 m z 300 metrowym przewyższeniem. Start na wysokości ok 1026 m przy dolnej stacji kolejki na Hrebienok, docieramy do górnej stacji gdzie znajduje się także restauracja i taras widokowy. Stąd do Rainerowej Chaty schodzimy nieco w dół, mając jednocześnie piękne widoki z każdej strony.  Dla wszystkich tych którzy z różnych powodów nie chcą, nie mogą itp pokonywać szlaku pieszego wiodącego głównie lasem, jest możliwość wyjechania na Hrebienok kolejką. Wówczas z Hrebienoka do Rainerowej Chaty pozostanie do przejścia 1300 m i ok 50 m przewyższenia.

 

Górna stacja kolejki i restauracja na Hrebienoku

 

Rainerova utulna, Stary Smokovec, Vysoké Tatry, Slowacja

 

Rainerowa Chata 

 

 

Schronisko oferuje głównie napoje i pamiątki, dlatego planując wędrówkę, warto pomyśleć o zabraniu posiłku na drogę. Termosy na żywność dadzą szansę na ciepły posiłek nawet przy dłuższej wędrówce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szlak z Hrebienoka, Staroleśna Polana, początek Doliny Wielkiej Studni, Doliny Zimnej Wody i otoczenie Rainerowej Chaty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla chcących wędrować znacznie dalej, propozycja długiej wędrówki:

 

Schronisko Tery'ego

najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach czynnym przez cały rok

pełny opis szlaku, ceny i galeria:

 

Schronisko Teryego Teryho chata Tatry Słowackie 3

 

 

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak
https://podroze.onet.pl/autorzy/albin-marciniak
https://www.facebook.com/marciniak.albin
 
 
 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

 

 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz
 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com