Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wyjątkowe zakątki Chorwacji które łatwo przeoczyć

 

Miejsca, które warto zobaczyć, ale można do nich nie trafić, kierując się utartymi szlakami. Choć Chorwacja to popularny kierunek, wciąż kryje wiele przepięknych miejsc.

 

Chorwacja będąca coraz popularniejszym kierunkiem wśród rodaków, z powodzeniem rywalizuje z Grecją czy Turcją, zostawiając w tyle Słowenię, Czarnogórę, Albanię czy nawet słoneczną Italię. Dubrownik, Split, Zadar, Pula, Rijeka czy Makarska to kurorty nadmorskie, doskonale rozpoznawalne pośród miłośników plażowania czy morskich kąpieli. I słusznie, bo Chorwackie plaże jak i cała infrastruktura w nadmorskich kurortach, przygotowana jest nawet dla najbardziej wybrednych turystów. Jednak Chorwacja to nie tylko piękne wybrzeże na które ściągają turyści z całego świata z gwiazdami z pierwszych stron gazet włącznie, ale także różnorodny kontynent, z górami, jeziorami, pięknymi wodospadami, rezerwatami przyrody czy rozległymi winnicami. To także ogromna ilość zabytków pamiętających czasy Rzymskie z legendarnym Pałacem Dioklecjana w Splicie włącznie.

 

Kanion rzeki Cetina Chorwacja foto Albin Marciniak 1

 

Jadąc nad chorwackie wybrzeże Adriatycku warto poznać także ciekawe miejsca w lądowej części tego gościnnego kraju. Odległości nie są duże, więc nie nadłożymy wielu kilometrów by zobaczyć miejsca wyjątkowe nie tylko w skali kraju ale i Europy a nawet świata.

 

 

 

Osijek - do  XIX wieku był największym miastem Chorwacji

 

Osijek Croatia Unsplash dominik lalic photography

Osijek, Croatia, Unsplash @dominik_lalic_photography

 

 

Osijek  to miasto we wschodniej Chorwacji, stolica żupanii osijecko-barańskiej, siedziba miasta Osijek. Leży w historycznej krainie Slawonii.

Historia miasta sięga czasów rzymskich, kiedy to istniała tu osada wojskowa Mursa. W 133 cesarz Hadrian nadał Mursie status kolonii rzymskiej. Pod nazwą Osijek miasto notowane po raz pierwszy w 1196 i przez wieki pełniło funkcję strategiczną, strzegąc przeprawy przez Drawę. W czasach osmańskich taką słynną w Europie przeprawą stał się Most Sulejmana. Most, łączący Osijek z Dardą, miał formę drogi opartej na palach o długości ok. 7 km i szerokości 6 m. Uważany za wielkie zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy, był atakowany wiele razy i ostatecznie spalony przez armię habsburską w 1686 r. W 1687 miasto powróciło do Chorwacji w składzie Królestwa Węgier pod panowaniem habsburskim. W 1692 powstało Górne Miasto (Gornji grad), w 1698 powstało Dolne Miasto (Donji grad), a w 1786 Górne Miasto, Dolne Miasto i Stare Miasto zwane Twierdzą (Tvrđa) scalono w jedno miasto. W 1809 Osijek uzyskał status wolnego miasta królewskiego. Niemal do połowy XIX wieku Osijek był największym miastem Chorwacji

Historycznym centrum miasta jest – położone poza obecną (pocz. XXI w.) centralną częścią Osijeka – barokowe Stare Miasto, zwane twierdzą (Tvrđa), które otoczone obronnym murem strzegło przeprawy przez Drawę. Zachowało się prawie w niezmienionej formie od XVIII w., z którego pochodzi większość jego zabytków. Od 1697 r. istnieje browar i nieprzerwanie warzone jest tutejsze piwo.

https://www.osijek.hr/

 

 

 

Hun, najmniejsze miasteczko na świecie

 

Hum paragraphImageLeftRight groznjan ivo biocina lg

Hum paragraphImageLeftRight_groznjan--ivo-biocina_lg

 

 

Hum – miasto w Chorwacji, w żupanii istryjskiej, w mieście Buzet. Jest położone w centralnej Istrii, około 14 kilometrów na południowy wschód od Buzetu. Jest najmniejszym na świecie miastem. W 2011 roku liczyło 30 mieszkańców. Znaleziono tu liczne dawne napisy pisane głagolicą. W XII wieku zbudowano tu kościół św. 

W XII wieku zbudowano tu kościół św. Hieronima, znany z unikatowych fresków (współczesnych budowie). Na początku XIX wieku w Humie zbudowano drugi kościół, pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.

W czerwcu organizuje się tu festyn z okazji Dni Hum. W czasie festynu wybierany jest burmistrz.

Na Półwyspie Istria stykało się ze sobą wiele kultur i cywilizacji, które pozostawiły po sobie znacznie więcej niż tylko przekazy historyczne.

Na niewielkiej przestrzeni można odnaleźć historyczne osiedla antyczne i średniowieczne miasteczka obronne z charakterystycznymi ulicami, placem, kościołem i lożą miejską, które zawładnęły prawie każdym wzgórzem w centralnej części Istrii. Można tutaj odkryć, dlaczego miasteczko Hum nazywane jest najmniejszym miastem na świecie i co zainspirowało francuskiego pisarza Juliusza Verne’a do umieszczenia akcji jednej ze swoich powieści w miejscowości Pazin. Można dowiedzieć się, dlaczego Dvigrad w XVII w. po prostu zniknął z powierzchni ziemi... oraz poznać wiele, wiele innych ciekawostek. Bramy tych istryjskich miasteczek są dla Ciebie szeroko otwarte.

Dlatego pamiętaj - Istria to nie tylko morze, słoneczne wybrzeże, romantyczne zatoczki i przystanie! Istria kusi wędrówkami po swoich przepięknych szlakach wiodących do średniowiecznych miasteczek, zdobiących jej górzysty pejzaż. Poznaj choćby jedno z nich. Czy będzie to Motovun, Grožnjan, Završje, Oprtalj, czy też najmniejsze miasto na świecie - Hum.

 

 

 

Nin - centrum średniowiecznej Chorwacji

 

Nin romantyczne miasto w Europie foto Albin Marciniak

 

 

  Nin nazywane jest najbardziej romantycznym miasteczkiem w Europie i nie sposób się z tym określeniem nie zgodzić. Przekonują się o tym wszyscy tutaj przyjeżdżający. Wizyta zazwyczaj przedłuża się o kilka godzin a część osób pozostaje tutaj na noc by poczuć w pełni klimat tego miejsca.

   Wybierając się do Chorwacji większość osób obiera za cel piaszczyste plaże z leżakami w cieniu parasoli. I słusznie, bo na tak długim wybrzeżu nad Morzem Adriatyckim spotkać można ludzi z całego świata którzy przybywają tutaj w podobnym celu. Jednak Chorwacja to nie tylko ciepłe morze, piaszczyste plaże i gwarantowana pogoda. To także ogromna ilość zabytków pamiętających czasy rzymskie. Dubrownik, Split czy Zadar to wizytówki, magnesy o nieustającej mocy przyciągające turystów z całego globu. Ale warto zwrócić uwagę także i na znacznie mniejsze miejscowości jak choćby leżący niedaleko Zadaru malowniczy Nin. Określenie malowniczy to tak w bardzo dużym uproszeniu bo Nin to w rzeczywistości perełka Dalmacji o czym przekonują się wszyscy którzy zdecydują się tutaj dotrzeć.

Zwiedzając Nin nie sposób pominąć wizyty w najmniejszej katedrze na świecie.

 

 

 

 

Najmniejsza katedra świata - Nin, Chorwacja

 

najmniejsza katedra świata Nin w Chorwacji foto Albin Marciniak 1

 

 

   Kościół Świętego Krzyża w miejscowości Nin w północnej Dalmacji w okolicach Zadaru w Chorwacji, jest najmniejszą katedrą świata. Przedromańska pochodząca z IX wieku a w/g niektórych źródeł nawet z 800 roku budowla, w przeszłości pełniła także rolę kościoła biskupiego. Inne obiekty otaczające niegdyś kościół przestały istnieć i obecnie widoczne są jedynie zarysy jasnego kamienia pośród zieleni traw. Kościół został zbudowany w sposób mocno przemyślany i jego funkcją było także pełnienie roli kalendarza. Światło słoneczne wpadające przez okna, wskazywało datę przesilenia letniego.

Wymiary zabytku to 40 m obwodu, 7,8 m długości i 7,6 m szerokości  oraz 8,2 m wysokości do kopuły, co czyni go najmniejszą katedrą świata. Świątynia była prawdopodobnie siedzibą biskupa Ninu w IX w. a sam kościół powstał w miejscu rzymskiej bazyliki. Wiele pamiątek i pozostałości rzymskich można zobaczyć w całym, miasteczku Nin. Także rzymianie zbudowali tutaj zespół pól do pozyskiwania soli z wody morskiej. Ten kompleks działający do dzisiaj także można zwiedzać.

 

 

 

Park Krajobrazowy Lonjsko Polje, raj dla miłośników przyrody.

 

Lonjsko Polje foto Albin Marciniak 1

 

 

Lonjsko Polje  to największy chroniony obszar podmokły, nie tylko w Chorwacji, ale na całym obszarze dopływu Dunaju. Znajduje się na liście tzw. Ramsaru o znaczeniu międzynarodowym, zwłaszcza jako siedlisko ptaków żyjących na terenach podmokłych. Park składa się w większości z trzech pól (polje): Lonjsko, Mokro i Poganovo polje. Ważnym czynnikiem wpływającym na wyjątkowość tego terenu jest woda. Rzeki Sava, Una, Kupa, Lonja i Strug spotykają się na terenie parku. Ze względu na ich bardzo złożoną dynamikę, powodzie na tym obszarze są bardzo nieprzewidywalne i dlatego należy to uwzględnić przez cały rok. Poziom wody rzeki Sava w dół od miasta Sisak może wzrosnąć do 10 m. Jeśli poziom wody we wszystkich wymienionych rzekach nagle wzrośnie, ogromne ilości wody spotykają się i powodują powodzie. Warunki jakie stwarzają rzeki, pozwala przyrodzie na swobodny rozwój bogatej flory i fauny. Można to obserwować z pokładu statków wycieczkowych pływających rzeką Sawą.  Uzupełnieniem wycieczki do Parku Krajobrazowego Lonjsko Polje, jest wieś Krapje. 23 lata temu wieś została wpisana na listę Dziedzictwa Budowlanego Chorwacji. Znajduje się tam ponad 80 zabytkowych drewnianych domów.  Niestety wieś opustoszała i pozostała jedynie w formie skansenu, z centrum turystycznym i agroturystyką w kilku z domów. Jeszcze na początku XIX wieku we wsi mieszkało blisko 2 tysiące osób a obecnie nieco ponad 100.http://www.pp-lonjsko-polje.hr/

 

 

 

Kanion Cetiny i twierdza Nutjak gdzie kręcony był Winnetou

 

kanion Cetiny i twierdza Nutjak gdzie kręcony był Winnetou foto Albin Marciniak 1

 

 

Kolejny punkt widokowy na przełom rzeki Cetina znajduje przy drodze przed miejscowością Trilj. Widoczna na skarpie nad rzeką jest jedna z 12 wież jakie tutaj istniały a był to system obronny przeciwko Turkom. To także jedno z miejsc gdzie kręcono film Winnetou (kolejne filmowe lokacje to Jeziora Plitwickie, Gorski Kotar, Biokovo).

Następny punkt z pięknym widokiem na przełom, kanion oraz na morze znajduje się obok zabytkowego kościółka a dokładnie Crkva sv. Juraj. Przy stojącym obok kościółka kamiennym stole odbyły się pierwsze wybory w tym regionie. Przy drodze nr 70 prowadzącej ze Splitu przez Omiš do Gata jest spory dobrze oznaczony parking. Przy parkingu jest duża tablica wraz z mapą regionu. Do punktu widokowego prowadzi 200 metrowa ścieżka pośród drzew. To także dobe miejsce na piknik czy odpoczynek w drodze.

Cetina jest najdłuższą rzeką w Dalmacji mająca źródła w okolicach miejscowości o tej samej nazwie w Górach Dynarskich. Wijąca się na długości 105 km przedziera się przez potężny masyw Mosor, tworząc głęboki i malowniczy kanion. Do Adriatyku uchodzi przełomem w miejscowości Omiš. w VII – XI wieku u ujścia Cetiny mieściło się państwo plemienne słowiańskiego ludu Narentan, znanego z uprawiania piractwa morskiego. W przesmyku widać dwie twierdze. Ta na dole to Tvrđava Mirabela która opierała się najdłużej Republice Weneckiej. Ponad zatoką widoczna jest wyspa Brač.

Przełom w Omiszu to wyjątkowo malowniczy kanion który swoją urodą przyciąga turystów z odległych regionów Europy a także pasjonatów raftingu czy wspinaczki. Kanion rzeki Cetina jest jednym z wyjątkowych miejsc w Chorwacji które należy zobaczyć.

 

 

 

 

Skansen Rastoke

 

simon hermans lFlpBNdprt0 unsplash

foto: simon-hermans-lFlpBNdprt0-unsplash

 

W środkowej części Chorwacji w okolicach miasta Karlovac, a konkretnie w pobliżu miasteczka Slunj, znajduje się stary skansen Rastoke. To wyjątkowe połączenie tradycyjnej architektury regionu z historycznymi młynami wodnymi i naturalnym krajobrazem ukształtowanym przez rzekę Slunjcica, które przetrwało stulecia burzliwej historii. Rastoke w 2011 roku liczyła 50 mieszkańców.

 

http://www.slunj.hr/

 

 

 

 

Najwęższa ulica na świecie - Vrbnik na wyspie Krk

 

najwęższa ulica świata 1

 

W Vrbniku znajduje się jedna z najwęższych ulic na świecie - ulica Klančić

Z daleka zobaczyć można najpierw dzwonnicę kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a następnie mury zamku z czasów Frankopanów i domy ułożone w grona jak kiście žlahtiny z pobliskich winnic.

Legendy głoszą, że w Vrbniku i okolicach mieszkało wiele tajemniczych istot. Były wśród nich liliputy, małe istoty, które lubiły wyrządzać różne przykrości. Jedna z najsłynniejszych opowieści pochodzi z domu przy ulicy Roč, gdzie liliput codziennie domagał się od mieszkańców, aby mu podali specjały zwane makaruni, które jadano w tym mieście tylko w czasie świąt. W Vrbniku, w labiryncie wąskich i krętych uliczek jedna jest wyjątkowa. The ulica. Aby przejść ulicą Klančić potrzeba o wiele więcej umiejętności niż spacerując jakąś wielką aleją. Nie, nie chodzi o jej wielkość. Wręcz przeciwnie!

Chodzi o to, że Klančić jest jedną z najwęższych ulic na świecie. Jej najwęższa część ma nieco ponad czterdzieści centymetrów szerokości. Zdecydowanie zalecamy zmierzenie talii przed wyruszeniem w tę przygodę, aby nie utknąć w połowie. Warto wciągnąć brzuch.

Przeciskając się między średniowiecznymi kamiennymi blokami, które zachowały tysiące wspomnień, pachną solą i morzem, na pewno pomyślisz, że to jakaś nowy podstęp liliputów. Może te chochliki stworzyły ulicę w Vrbniku, przez którą tylko one mogą przejść. Byłoby to zgodne z ich reputacją.

5 najwęższych ulic na świecie i w tym zestawieniu jest oczywiście ulica Klančić

https://explanders.com/europe-arctic-circle/germany/narrowest-streets-in-the-world/

 

 

 

 

 

Najwęższy kościół na świecie - Split

 

najwęższy kościół na świecie

 

 

 

 

Zlatni Rat - wyjątkowa plaża która zmienia kształt

 

plaża Zlaty Rat 1

 

 

 

Inne ciekawostki z miejsc jakich w Chorwacji jest wiele.

 

 

Vodnjan, Chorwacja

Nie każdy wie, że od niemal 200 lat w Istrii mieszkają mumie. W kościele św. Błażeja, w miasteczku Vodnjan znajduje się drugi co do wielkości europejski zbiór zmumifikowanych ludzkich szczątków. Można tu obejrzeć całe mumie, umieszczone w szklanych sarkofagach, a także inne zabalsamowane relikwie, które przewieziono tu kiedyś z Wenecji, aby ochronić je przed atakiem wojsk napoleońskich.

 

Ston i Mali Ston, Chorwacja

W pobliżu słynnego Dubrownika leżą miejscowości Ston i Mali Ston, które od setek lat łączy ze sobą imponujący mur. Dziś te nadmorskie miasteczka w pełni czerpią ze swojego dziedzictwa kulturowego i oferują turystom różnorodne, znakomite potrawy złożone głównie z ostryg i innych owoców morza.

 

Motovun

Na półwyspie Istria znajduje się położony na powierzchni 10 km2 las Motovun, słynny z rosnących w nim przepysznych trufli, do poszukiwania których wykorzystuje się specjalnie szkolone psy.

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 122 gości oraz 0 użytkowników.