Wielki tunel wojskowy pod starówką w Rijece

Wielki tunel wojskowy pod starówką w Rijece

Wielki tunel wojskowy pod starówką w Rijece

 

  Tunel Rijeki to mało znany a od niedawna udostępniony do zwiedzania obiekt z czasów II wojny światowej. Miejsce które daje nieco ochłody podczas zwiedzania Rijeki - słonecznej wizytówki regionu Kvarner.

 

Historia militarna Rijeki przenosi turystów pod miasto. Ile razy wszedłeś do obiektów wojskowych jako turysta? Zapewne nieczęsto. W Rijece jest taka możliwość i przy okazji zwiedzania miasta, warto wejść także do podziemi. Wejście znajdujące się obok katedry prowadzi prosto pod ziemię do długich tuneli wykutych w litej skale.

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 2

 

Pierwszy tunel wojskowy w Rijece, otwarty dla turystów w ścisłym centrum miasta. Jego budowę rozpoczęto ze względu na to, że miasto wyrosło na obszarze na którym historycznie stykało się wiele krajów, przez co stało się miejscem o szczególnym znaczeniu militarnym. Częste przesunięcia granic przyniosły budowę fortyfikacji. Większość z nich pojawiła się w przededniu II wojny światowej. W tym czasie budowane były tzw. Wały alpejskie (Vallo Alpino),  które miały chronić granicę między Królestwem Włoch a Królestwem Jugosławii. W 1931 r. zaczęto budować podziemne fortyfikacje, składy broni i sprzętu, przejścia i bunkry, aby obrona miasta była jak najmniej narażona na ostrzał artyleryjski.

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 4

 

 

Otwarty dla zwiedzających tunel ma wejście obok katedry św. Vida i rozciąga się poniżej Starego Miasta w Rijece do dziedzińca Szkoły Podstawowej Dolac. Schron został wydrążony przez wojska włoskie w litej skale na długości 330 metrów w latach 1939-1942. Dokonano tego w celu ochrony ludności cywilnej przed bombardowaniem z powietrza, schodząc miejscami na głębokość dziesięciu metrów. To pozwalało na skuteczną ochronę przed bombami lotniczymi. Tunel ma około czterech metrów szerokości i średnio 2,5 metra wysokości. Główna część tunelu ma dwa odgałęzienia, jedna prowadzącą do budynku dawnej gminy miejskiej, a druga do katedry św. Życie. Ten tunel nie jest jedynym bo praktycznie pod całym miastem jest plątanina mniejszych czy większych tuneli i schronów. Ten będący największym, został odpowiednio przygotowany i udostępniony do zwiedzania a miasto zyskało kolejny punkt na mapie turystycznej dla odwiedzających Rijekę.

 

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 8

 

 

Oryginalne napisy z czasów II wojny światowej „Riservato all UNPA” („Zarezerwowane dla obrony powietrznej”) wciąż można zobaczyć w kilku miejscach podążając wzdłuż tunelu. Wejście i główna część schronu mieściło się wówczas w budynku Szkoły Podstawowej Dolac. Budowa tunelu nabrała znaczenia pod koniec wojny w 1944 i 1945 roku,  kiedy Rijeka została falowo zbombardowana przez samoloty alianckie. Swój cel spełniał także w czasie "wojny ojczystej", kiedy część ludności dwukrotnie szukała ochrony.

Tunel wyposażony jest w sztuczne oświetlenie. Dno tunelu wysypane jest piaskiem dla łatwiejszego chodzenia także dla osób nie przygotowanych do podziemnych eksploracji. W tunelu można chodzić na całej jego długości, przy średniej temperaturze wewnętrznej wynoszącej ok.15 stopni.

Nowe czasy przyniosły nową rolę tunelu - zamiast pierwotnego militarnego przeznaczenia, dziś staje się miejscem na turystycznej mapie miasta. Wizyta w tunelu nie obudzi w tobie żołnierzy, ale pomoże  poczuć część wojennej adrenaliny, tej, która pomaga zachować bezpieczne schronienie w kluczowych momentach.

 

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 1

 

Wejście do Tunelu Rijeka jest bezpłatne a na zwiedzanie warto przeznaczyć ok 20-30 minut.

czynne codziennie od 10:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:45).

https://visitrijeka.hr/vidi-i-dozivi/atrakcije/lista-atrakcija/515/

http://www.visitRijeka.hr/

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 22

 

 Wejście do tunelu znajduje się obok katedry a prowadzi pod murami aresztu . Takie połączenie pozwala na ciekawe skojarzenia :-) Czy aby pod ziemią nie spotkamy się z uciekającymi więźniami?...

 

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 5

 

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 9

 

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 12

 

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 13

 

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 14

 

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 15

 

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 17

 

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 19

 

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 20

 

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 21

 

 

Tunel schron Rijeka Chorwacja Rijecki tunel 22

 

 

 

Chorwacja, co warto zobaczyć - propozycje:

https://klubpodroznikow.com/relacje/europa/227-najciekawsze-i-najpiekniejsze-miejsca-w-chorwacji

 

 

Chorwacja Zadar wjazd i pobyt turystyczny 11

Czytaj więcej...

 

 

@VisitRijeka

#visitRijeka

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com