Wielki tunel wojskowy pod starówką w Rijece
Tunel Rijeki to mało znany a od niedawna udostępniony do zwiedzania obiekt z czasów II wojny światowej. Miejsce które daje nieco ochłody podczas zwiedzania Rijeki - słonecznej wizytówki regionu Kvarner.
Historia militarna Rijeki przenosi turystów pod miasto. Ile razy wszedłeś do obiektów wojskowych jako turysta? Zapewne nieczęsto. W Rijece jest taka możliwość i przy okazji zwiedzania miasta, warto wejść także do podziemi. Wejście znajdujące się obok katedry prowadzi prosto pod ziemię do długich tuneli wykutych w litej skale.
Pierwszy tunel wojskowy w Rijece, otwarty dla turystów w ścisłym centrum miasta. Jego budowę rozpoczęto ze względu na to, że miasto wyrosło na obszarze na którym historycznie stykało się wiele krajów, przez co stało się miejscem o szczególnym znaczeniu militarnym. Częste przesunięcia granic przyniosły budowę fortyfikacji. Większość z nich pojawiła się w przededniu II wojny światowej. W tym czasie budowane były tzw. Wały alpejskie (Vallo Alpino), które miały chronić granicę między Królestwem Włoch a Królestwem Jugosławii. W 1931 r. zaczęto budować podziemne fortyfikacje, składy broni i sprzętu, przejścia i bunkry, aby obrona miasta była jak najmniej narażona na ostrzał artyleryjski.
Otwarty dla zwiedzających tunel ma wejście obok katedry św. Vida i rozciąga się poniżej Starego Miasta w Rijece do dziedzińca Szkoły Podstawowej Dolac. Schron został wydrążony przez wojska włoskie w litej skale na długości 330 metrów w latach 1939-1942. Dokonano tego w celu ochrony ludności cywilnej przed bombardowaniem z powietrza, schodząc miejscami na głębokość dziesięciu metrów. To pozwalało na skuteczną ochronę przed bombami lotniczymi. Tunel ma około czterech metrów szerokości i średnio 2,5 metra wysokości. Główna część tunelu ma dwa odgałęzienia, jedna prowadzącą do budynku dawnej gminy miejskiej, a druga do katedry św. Życie. Ten tunel nie jest jedynym bo praktycznie pod całym miastem jest plątanina mniejszych czy większych tuneli i schronów. Ten będący największym, został odpowiednio przygotowany i udostępniony do zwiedzania a miasto zyskało kolejny punkt na mapie turystycznej dla odwiedzających Rijekę.
Oryginalne napisy z czasów II wojny światowej „Riservato all UNPA” („Zarezerwowane dla obrony powietrznej”) wciąż można zobaczyć w kilku miejscach podążając wzdłuż tunelu. Wejście i główna część schronu mieściło się wówczas w budynku Szkoły Podstawowej Dolac. Budowa tunelu nabrała znaczenia pod koniec wojny w 1944 i 1945 roku, kiedy Rijeka została falowo zbombardowana przez samoloty alianckie. Swój cel spełniał także w czasie "wojny ojczystej", kiedy część ludności dwukrotnie szukała ochrony.
Tunel wyposażony jest w sztuczne oświetlenie. Dno tunelu wysypane jest piaskiem dla łatwiejszego chodzenia także dla osób nie przygotowanych do podziemnych eksploracji. W tunelu można chodzić na całej jego długości, przy średniej temperaturze wewnętrznej wynoszącej ok.15 stopni.
Nowe czasy przyniosły nową rolę tunelu - zamiast pierwotnego militarnego przeznaczenia, dziś staje się miejscem na turystycznej mapie miasta. Wizyta w tunelu nie obudzi w tobie żołnierzy, ale pomoże poczuć część wojennej adrenaliny, tej, która pomaga zachować bezpieczne schronienie w kluczowych momentach.
Wejście do Tunelu Rijeka jest bezpłatne a na zwiedzanie warto przeznaczyć ok 20-30 minut.
czynne codziennie od 10:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:45).
https://visitrijeka.hr/vidi-i-dozivi/atrakcije/lista-atrakcija/515/
Wejście do tunelu znajduje się obok katedry a prowadzi pod murami aresztu . Takie połączenie pozwala na ciekawe skojarzenia :-) Czy aby pod ziemią nie spotkamy się z uciekającymi więźniami?...
Chorwacja, co warto zobaczyć - propozycje:
https://klubpodroznikow.com/relacje/europa/227-najciekawsze-i-najpiekniejsze-miejsca-w-chorwacji
@VisitRijeka
#visitRijeka