Muzeum Krapińskich Neandertalczyków i historia powstania Ziemi w Krapinie

Muzeum Krapińskich Neandertalczyków i historia powstania Ziemi w Krapinie

Muzeum Krapińskich Neandertalczyków i historia powstania Ziemi w Krapinie

 

   Nowoczesne muzeum prezentujące chronologicznie ewolucję człowieka od wielkiego wybuchu, ze szczególnym uwzględnieniem okresu neandertalczyków. Miejsce budowy tego muzeum jest nieprzypadkowe, bo powyżej zbocza wzgórza znajdują się cenne wykopaliska i stanowiska archeologiczne, do których nawiązuje wystawa.

 

 

To tutaj w 1899 r. odnaleziono największe w Europie skupisko kości neandertalczyków.  W trakcie prac archeologów znaleziono około 900 szczątków blisko 80 osób, a także kości różnych zwierząt datowanych na 125 tysięcy lat p.n.e. Znalezisko z Krapiny było badane przez specjalistów z całego świata. Wyniki tych badań miały bardzo duży wpływ na różne teorie naukowe dotyczące rozwoju człowieka, powstania naszej cywilizacji i trybu życia wspólnot ludzkich w Europie w okresie plejstoceńskim.

W pobliżu stanowiska archeologicznego zbudowane zostało Muzeum Neandertalczyka w Krapinie, które w interaktywny sposób prezentuje początki życia na Ziemi i ewolucję gatunku ludzkiego.

Budowa pawilonu została ukończona w 2010 roku a ekspozycja prezentowana jest na powierzchni 1200 metrów kwadratowych. Muzeum Neandertalczyków w Krapinie zajęło czołowe miejsce wśród najnowocześniejszych salonów wystawowych w Europie. 

Na zwiedzających co krok czekają interesujące informacje o historii całej ludzkości oraz rozwoju organizmów i kultur. Jak polowali, jak żyli, jak się zachowywali? Na te i wiele innych pytań związanych z neandertalczykiem odpowiada muzeum w Krapinie.

To muzeum uświadamia nam także jak niewiele wiemy o nas samych, o ziemi na której żyjemy, jednocześnie podbijając kosmos i szukając życia w odległych galaktykach.

 

 

 

Wizyta w muzeum rozpoczyna się od krótkiego filmu opowiadającym historię pierwszych mieszkańców na tych terenach. Następnie widz prowadzony jest przez poszczególne etapy rozwoju cywilizacji na ziemi.  Zwiedzanie trwa zaledwie 1,5 h lecz może z powodzeniem zastąpić a na pewno ułatwić żmudne godziny lekcyjne w szkołach.

 

 

Sposób poprowadzenia widza przez poszczególne okresy życia na ziemi wzbudza duże zainteresowanie u każdego, bez względu na wiek. Multimedialna ekspozycja wzbogacona jest o dużą ilość eksponatów, w tym ogromne amonity, skamieliny czy kości i czaszki pochodzące z pobliskich wykopalisk.

 

 

Muzeum Krapińskich Neandertalczyków znajduje się tuż obok słynnego prehistorycznego stanowiska na Hušnjakovu brijeg w chronionym prehistorycznym parku w Krapinie.

 

Do Krapiny jak i muzeum można dotrzeć jadąc z Mariboru do Zagrzebia a jest to  popularna trasa wiodąca z Polski nad Adriatyk. Nie nadkładając drogi, wystarczy że zamiast obwodnicą miasta, przejedziemy przez Krapinę.

 

Šetalište Vilibalda Sluge bb, 49000, Krapina, Chorwacja

https://mkn.mhz.hr/hr/

 

 

Trwają prace nad rejestracją europejskich stanowisk neandertalskich na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego Ludzkości (UNESCO).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com