CHORWACJA – WYSPY ZNANE TYLKO NIELICZNYM

CHORWACJA – WYSPY ZNANE TYLKO NIELICZNYM

CHORWACJA – WYSPY ZNANE TYLKO NIELICZNYM

Chorwacja od lat jest jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych wśród Polaków. Mimo że w 2022 roku odwiedziło ją ponad milion turystów z Polski, wciąż skrywa mało znane miejsca.

Liczne wyspy na Adriatyku nadające temu krajowi niepowtarzalny i śródziemnomorski charakter tylko czekają na odkrycie, a każda z nich posiada swoją unikalną tożsamość. Poniżej cztery z nich, mogące pochwalić się wyjątkowo pięknymi plażami i ukrytymi, klimatycznymi zatoczkami.

 


Plaża Stiniva na wyspie Vis
 

Plaża Stiniva uznawana jest za jedną z najpiękniejszych chorwackich plaż. Nie bez powodu kilka lat temu wygrała również w plebiscycie na najładniejszą plażę w Europie. To urokliwe miejsce mające swój romantyczny klimat. Mała zatoczka otoczona jest wysokimi urwistymi klifami, co nadaje jej niepowtarzalny charakter. Plaża pokryta jest białymi, lśniącymi kamyczkami, a woda ma intensywnie niebieską barwę. Dzięki swojej niewielkiej długości, plaża emanuje spokojną atmosferą.

 

Ukryta zatoczka na plaży Stiniva ©CNTB/Aleksandar Gospić

 


Wyspa Pašman
 

Wyspa Pašman jest jedną z wysp w Archipelagu Zadarskim. To miejsce szczególnie polecamy wszystkim pasjonatom sportu, żeglarstwa i nurkowania. Znaleziska archeologiczne z czasów rzymskich zapraszają podwodnych odkrywców. Wyspa jest również bogata we florę i faunę, a zapach roślin śródziemnomorskich wzbogaca doznania turystów.

Wyspa Pašman jest oddzielona od stałego lądu kanałem o tej samej nazwie. Położona w nim wyspa Galešnjak o kształcie serca cieszy się popularnością wśród zakochanych, wybierających ją na romantyczne wycieczki statkiem, jak też na miejsce zaręczyn.

 

Zanurz się w wodach przy wyspie Pašman/ ©CNTB/Aleksandar Gospić   

 

 

Dugi Otok
 

Położna na wyspie Dugi Otok plaża Sakarun oferuje wspaniałe połączenie białego piasku i krystalicznie czystej wody. Dzięki dużemu i płytkiemu kąpielisku, plaża jest idealnym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi. Sakarun leży na otwartym morzu, ale jest chroniona przez długą zatokę, co sprawia, że temperatura wody jest zawsze przyjemna. Odwiedzający mogą dostać się na wyspę Dugi Otok promem z Zadaru (podróż trwa około dwóch godzin). Możliwe są również wycieczki statkiem z przewodnikiem wzdłuż wybrzeża oraz wycieczki kajakowe.

 

Plaża Sakarun na wyspie Dugi Otok ©CNTB/Aleksandar Gospić

 

 

Wyspa Ugljan
 

Kolejną urokliwą wyspą jest Ugljan położona zaledwie mniej niż pół godziny promem od Zadaru. Sam rejs jest zachwycający – widok na Zadar z tej perspektywy jest wspaniały. Wyspa jest określana jako "przedmieście" i ogród Zadaru ze wzlędu na bujną roślinność. Niektórzy nazywają ją wyspą oliwek. Na Ugljan znajdziemy niewielkie plaże, zatoczki i wioski rybackie. Idealne miejsce dla wszystkich uwielbiających spacery. 

 

Widok na port Preko, Ugljan©CNTB/Aleksandar Gospić

 

 

O Chorwackiej Wspólnocie Turystycznej

Chorwacka Wspólnota Turystyczna (CNTB) jest narodową organizacją turystyczną założoną w celu tworzenia i promowania tożsamości i marki chorwackiej turystyki w kraju i za granicą. Działania CNTB obejmują zarówno planowanie i wdrażanie strategii promocyjnej, jak również inicjowanie i wdrażanie działań promocyjnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania wszystkich podmiotów sektora turystycznego oraz podnoszenie poziomu jakości całej chorwackiej oferty turystycznej.

Do najważniejszych zadań CNTB należy organizacja, realizacja i nadzór nad wszelkimi działaniami związanymi z brandingiem i promocją produktu turystycznego Chorwacji, ujednoliceniem całości chorwackiej oferty turystycznej, realizacją badań rynkowych wspierających promocję chorwackiej turystyki oraz ocena realizowanych działań promocyjnych. Więcej informacji na temat CNTB można znaleźć na stronie https://croatia.hr/pl-p

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com