Chorwackie parki narodowe – perełki chorwackiej przyrody

Chorwackie parki narodowe – perełki chorwackiej przyrody

Chorwackie parki narodowe – perełki chorwackiej przyrody

  Chorwacja kryje w sobie wiele naturalnych skarbów, które zachwycą miłośników przyrody, turystów i każdego, kto pragnie oderwać się od codzienności i zanurzyć w pięknie dzikiej natury. Czas odkryć chorwackie parki narodowe!

 

Park Narodowy Krka, © Albin Marciniak

 

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich ©parkovihrvatske.hr

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich


Ten unikalny na skalę światową park, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to prawdziwa perła chorwackiego dziedzictwa przyrodniczego. Jego główną atrakcją jest 16 jezior połączonych wodospadami, które powstały w wyniku osadzania się skał wapiennych, znanych jako trawertyn. Te krystalicznie czyste jeziora, o turkusowej barwie, zachwycają każdego odwiedzającego. Spacerując po malowniczych ścieżkach, możecie podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na kaskady i wodospady, które tworzą niezwykły krajobraz.
Park Narodowy Jezior Plitwickich to także miejsce, gdzie otacza Was dzika i malownicza przyroda. Obszar parku jest otoczony gęstymi lasami bukowymi, jodłowymi i sosnowymi, co nadaje temu miejscu niepowtarzalny urok. Możecie też natknąć się na liczne jaskinie oraz kwieciste łąki, które dodatkowo urozmaicają to wyjątkowe doświadczenie. W Parku Narodowym Jezior Plitwickich ochronie podlega wiele gatunków zwierząt, a jednym z nich jest brunatny niedźwiedź. To jedno z wielu chronionych zwierząt, które zamieszkują te okolice. Ochrona przyrody ma tu ogromne znaczenie, aby zachować unikalną równowagę ekosystemu tego regionu. By poruszać się po parku w sposób przyjazny dla przyrody, dostępne są pojazdy panoramiczne oraz łodzie. Dzięki nim, możecie zwiedzić park  w wygodny i ekologiczny sposób, jednocześnie podziwiając piękno otaczającej Was natury. Park Narodowy Jezior Plitwickich zachwyca przez cały rok. Wiosną, łąki kwitną, lasy zielenieją, a jeziora mienią się turkusowym blaskiem. Jesienią, woda odbija kolorowe liście, tworząc malowniczy krajobraz. Zima natomiast okrywa wodospady lodem, a drzewa wokół parku są pokryte śniegiem, tworząc magiczną scenerię.

 

 

 

Park Narodowy Krka, Wodospad Skradinski Buk, © Albin Marciniak

 

 

Park Narodowy Krka - Oaza Kultury i Przyrody 


Park Narodowy Krka jest miejscem, gdzie piękno przyrody splata się z bogatym dziedzictwem kulturowym. Ten niezwykły park, położony wzdłuż rzeki Krka, kryje wiele niesamowitych zabytków.  Jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc w Parku Narodowym Krka jest klasztor franciszkanów na malowniczej wysepce Visovac. Przy klasztorze znajduje się galeria obrazów oraz kościółek, którego korzenie sięgają XIV wieku. To miejsce emanuje spokojem i historią, przyciągając zwiedzających swoją urodą. W górnej części kanionu rzeki Krka znajduje się prawosławny klasztor - Monastyr Krka. To interesujące miejsce, które wzbogaca kulturowe bogactwo parku. Ponadto, nad wodą wznosi się kilka starych twierdz, które zachwycają swoją architekturą i historią. Zwiedzając Park Narodowy Krka, warto zobaczyć stare młyny wodne, które dziś pełnią funkcję małych muzeów etnograficznych. Można tam dowiedzieć się, jak w przeszłości mielono zboże, a przewodnicy w tradycyjnych strojach ludowych zachęcają do zgłębiania historii i tradycji tego regionu. Główną atrakcją Parku Narodowego Krka jest siedem kaskad i wodospadów. Najszerszy z nich to Roški Slap, a największy i najbardziej znany to Skradinski Buk. Te imponujące dzieła natury robią niezapomniane wrażenie na odwiedzających.  Park Narodowy Krka to także miejsce, które uwielbiają najmłodsi. Dzieci z zaciekawieniem obserwują przewodników ubranych w tradycyjne stroje i bawią się wśród przyrody. To idealne miejsce na rodzinny wypad pełen fascynujących przygód. Park Narodowy Krka to oaza przyrody i kultury, która oczarowuje każdego odwiedzającego. Niezwykłe widoki, zabytki i spokój tego miejsca sprawiają, że to niezapomniane doświadczenie dla wszystkich miłośników natury i historii.

 

 

 


 
Klasztor benedyktynów na wyspie Mljet ©parkovihrvatske.hr

 

Park Narodowy Mljet


Parku Narodowego Mljet, znajdującego się na urokliwej wyspie o tej samej nazwie. To najważniejszy obszar chroniony na południu Dalmacji, gdzie natura i historia splatają się w niepowtarzalny sposób. Park Narodowy Mljet obejmuje zachodnią część pięknej wyspy, która zachwyca różnorodną i bujną roślinnością śródziemnomorską. Gęste lasy, malownicze zatoki i klify sprawiają, że ta część Adriatyku jest jednym z najurokliwszych zakątków. Jeziora Veliko i Malo stanowią niesamowite miejsce do zwiedzania i relaksu, otoczone malowniczym krajobrazem. Mljet to nie tylko natura, ale także bogactwo kulturowe. W Parku Narodowym znajduje się kompleks klasztoru benedyktynów. Klasztor jest położony na małej wysepce pośrodku jeziora Veliko i otoczony pięknym parkiem. To magiczne miejsce, w którym powstawały liczne kroniki, dzieła naukowe i literackie. Przy klasztorze warto także odwiedzić interesujący kościół Najświętszej Marii Panny. Park Narodowy Mljet oferuje nie tylko piękno natury, ale także różnorodne możliwości aktywnego wypoczynku. Możecie tu podziwiać przyrodę podczas spacerów, rowerowych wycieczek czy rejsów łódkami, pozwalając Wam lepiej poznać uroki tej wyjątkowej wyspy.

 

 Więcej informacji na temat CNTB można znaleźć na stronie https://croatia.hr/pl-pl.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com