Regiony Chorwacji, warunki pogodowe, kamerki live, informacje praktyczne

Regiony Chorwacji, warunki pogodowe, kamerki live, informacje praktyczne

  Chorwacja, choć jest niewielka, to jej położenie stawia ten kraj w czołówce najbardziej atrakcyjnych, i to zapewne nie tylko w Europie. Dziesięć regionów turystycznych, to dziesięć jakże różnych odsłon Chorwacji, z różnorodnością przyrody, zabytkami, kulturą i gastronomią. Każdy z dziesięciu regionów turystycznych Chorwacji jest pełen interesujących miejsc zachęcających do poznawania i odkrywania. Bardzo długa linia brzegowa, pasmo górskie tworzące niesamowite połączenie z zielenią parków i niebieską taflą morza, wiele zabytków z czasów rzymskich czy rozległe winnice. Tak wiele na tak niewielkim obszarze. Dla ułatwienia planowania zwiedzania, warto podzielić wizyty zgodnie z regionami. Dalmacja - Region Dubrownika, Dalmacja - Region Splitu, Dalmacja - Region Szybenika, Dalmacja - Region Zadaru, Zagrzeb, Istria, Kvarner, Lika - Karlovac, Slawonia, Chorwacja Centralna.

 


Dalmacja - Region Dubrownika

Dubrownik był niegdyś jedną z najmniejszych republik, ale bardzo ważnym państwem morskim i handlowym w rejonie śródziemnomorskim. W czasach swego rozkwitu posiadał przedstawicielstwa konsularne w ponad 80 miastach, a jego flota handlowa licząca prawie 700 żaglowców równała się flocie weneckiej.

https://croatia.hr/pl-pl/regiony/dalmacja-region-dubrownika

 

 

 


Dalmacja - Region Splitu

Kiedy w roku 305 rzymski cesarz Di-oklecjan, panujący nad prawie całym ówczesnym światem, postanowił zbudować wiejską posiadłość i spędzić w niej resztę swojego życia, nie wahał się długo, w którym miejscu ją wznieść. W sercu Dalmacji, w dobrze chronionej zatoce rodzinnego Aspalathos (Splitu), bronionego od strony morza przez wyspy, a od lądu pasmem wysokich gór, Dioklecjan wizjonersko nakreślił szczególny punkt na mapie Adriatyku - przyszłe miasto Split.

https://croatia.hr/pl-pl/regiony/dalmacja-region-splitu

 

Odkrywaj Chorwację wszystkimi zmysłami – poznaj chorwackie festiwale

foto Albin Marciniak

 


Dalmacja - Region Szybenika

Krystalicznie czyste wody w regionie Šibenika zdobi 240 przepięknych wysepek i grzbietów morskich. Piękne krajobrazy archipelagu Kornati, czy niesamowite wodospady i jeziora na rzece Krce w tych dwóch parkach narodowych. Ze Skradinu, niewielkiego miasta liczącego ponad 6000 lat popłyniemy rzeką Krką do jednego z najlepiej znanych chorwackich fenomenów przyrodniczych, Skradinskiego buku. Odkrywając zaplecze nagrodą będzie jeszcze jedna, dawna stolica chorwacka, miasto Knin.

https://croatia.hr/pl-pl/regiony/dalmacja-region-szybenika

 

foto Albin Marciniak

 

 


Dalmacja - Region Zadaru

Wędrując Szlakami Władców Chorwackich, można natrafić na niesamowite rzeczy, które oferują tysiącletnie miasta, jak np. Zadar, którego historia sięga 3 000 lat, a jego mury miejskie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.; w Ninie znajdziesz najmniejszą katedrę na świecie. Zadar, dawnej główny ośrodek ilirskiego plemienia Liburnów i stolica Dalmacji, to miasto, o którego bogatej kulturze duchowej i materialnej najlepiej świadczą zachowane mury obronne i liczne obiekty sakralne, które wieńczy symbol miasta - Kościół św. Donata z IX wieku, najbar-dziej monumentalna chorwacka budowla z okresu wczesnego średniowiecza.

https://croatia.hr/pl-pl/regiony/dalmacja-region-zadaru

 

Chorwacja Dalmacja Zadar 2021 39

foto Albin Marciniak

 

 


Zagrzeb

Stolica Chorwacji, miasto Zagrzeb, zaliczane jest do najstarszych miast środkowoeuropejskich, co potwierdzają źródła pisane z 1094 r., kiedy to na tym terenie utworzono diecezję. Zagrzeb powstał między masywem górskim Medvednica a rzeką Savą. Jego zabytkowe centrum tworzą średniowieczny Gradec, gdzie obecnie swoją siedzibę ma chorwacki rząd i parlament oraz Kaptol, siedziba diecezji.

https://croatia.hr/pl-pl/regiony/zagrzeb


 

 

 


Istria

Na niewielkiej przestrzeni można odnaleźć historyczne osiedla antyczne i średniowieczne miasteczka obronne z charakterystycznymi ulicami, placem, kościołem i lożą miejską, które zawładnęły prawie każdym wzgórzem w centralnej części Istrii. Można tutaj odkryć, dlaczego miasteczko Hum nazywane jest najmniejszym miastem na świecie i co zainspirowało francuskiego pisarza Juliusza Verne’a do umieszczenia akcji jednej ze swoich powieści w miejscowości Pazin. Można dowiedzieć się, dlaczego Dvigrad w XVII w. po prostu zniknął z powierzchni ziemi... oraz poznać wiele, wiele innych ciekawostek. 

https://croatia.hr/pl-pl/regiony/istria

Rijeka Chorwacja region Kvarner 6

foto Albin Marciniak

 


Kvarner

Miejsce, w którym stykały się różne światy, można łatwo porównać z tym, co można zobaczyć i odczuć w królewskiej miejscowości Opatija, w Crikvenicy, nadmorskiej Rijece i w wykutym w kamieniu Krku. Różnorodnościom nie ma końca, można odnaleźć je na pozostałych adriatyckich wyspach Krk i Cres, na uzdrowiskowej wyspie Lošinj, piaszczystej wyspie Susak, kwiecistej wyspie Ilovik oraz obfitującej w lasy wyspie Rab. A co łączy wszystkie te miejsca? Może to, co już dawno, w XIX w. odkryła europejska arystokracja, wybierając ten śródziemnomorski region ze wspaniałym klimatem i roślinnością, na miejsce swojego wypoczynku.

https://croatia.hr/pl-pl/regiony/kvarner

 

Chorwacja Opatija Croatia region Kvarner 6

foto Albin Marciniak

 

 


Lika - Karlovac

Lika i Karlovac zachwycają największą liczbą parków narodowych i parków przyrody. Najbardziej znany wśród nich, Park Narodowy Jeziora Plitwickie, zaprze dech w piersiach swoim pięknem, to 16 błyszczących jezior i 157 gatunków ptaków. W miejscowości Slunj, wśród wodospadów znajduje się jedyna w swoim rodzaju osada młynów Rastoke. Mnóstwo  wodospadów tworzy Szlaki Źródeł Przyrody, które doprowadzą do Jezior Plitwickich. Na drodze w kierunku Gospiću można odwiedzić Muzeum Nikoli Tesli w jego rodzinnej miejscowości Smiljan.

https://croatia.hr/pl-pl/regiony/lika-karlovac

 

 

 


Slawonia

Slawonia to tereny legend, których motywy i tajemnice przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Niegdyś bezkresna, niebieska toń morska, dziś przybiera barwę złota, a jej wyspy to zielone góry. Kiedy w okresie Pleistocenu zniknęło Morze Panońskie, dawna wyspa Papuk stała się górą, która odkrywa najstarsze skały tej części Europy—granity i skały metamorficzne z okresu Paleozoiku. Po wielkiej wodzie pozostały jedynie muszelki na żyznych równinach slawońskich pól a trzy wielkie rzeki Sava, Drava i Dunaj otoczyły ten region. Dawno już zniknęło Morze Panońskie, ale pozostawiło swój ślad w postaci słonego źródła w miejscowości Bizovac. Wyjątkowym zjawiskiem na skalę europejską jest jego temperatura – aż 96°C.

https://croatia.hr/pl-pl/regiony/slawonia

 

Chorwacja kontynentalnie 2019 5

   foto Albin Marciniak

 

 


Chorwacja Centralna

Znajdujący się na północ i północny-zachód od stolicy Chorwacji, region kryje w sobie wiele średniowiecznych miast jak Koprivnica czy Varaždin, zamki takie jak Trakošćan i uzdrowiska z termalną wodą. Szlaki Zamkowe prowadzą przez malownicze wzgórza i równiny do zespołów pałacowo – gospodarczych, takich jak Novi Dvori rodu Jelačić i zamku Lužnice w miejscowości Zaprešić, imponujący Veliki Tabor blisko miejscowości Desinić, romantyczny Trakošćan, dumnie wznoszący się zamek rodu Zrinskich w miejscowości Čakovec, oraz innych licznych zamków rozproszonych po wzgórzach, które były niegdyś centrum życia, pracy oraz działalności kulturalnej i politycznej. 

https://croatia.hr/pl-pl/regiony/chorwacja-centralna

 

Chorwacja kontynentalnie 2019 16

  foto Albin Marciniak

 

 

Warunki pogodowe panujące obecnie, można sprawdzać w kamerkach live umieszczonych blisko plaży, centrach miast czy drogach dojazdowych.

Oficjalne strony popularnych regionów z wszelkimi informacjami o zakwaterowaniu, gastronomii, pobycie, atrakcjach itp, w wielu przypadkach strony są także w języku polskim:

 

 

Oficjalna strona rady turystycznej gminy Baska Voda

Baška Voda-Krvavica

 

Baška Voda-Bratuš

 

 

Baška Voda-Promajna

 

 

Bakar

 

Babina Greda

Banovina - Pounje

https://www.livecamcroatia.com/hr/kamera/rovenska-losinj-lucica-i-plaza


https://www.whatsupcams.com/en/webcams/croatia/

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com