Chorwacki Geopark Biokovo-Jeziora Imotski na liście światowych geoparków UNESCO

Chorwacki Geopark Biokovo-Jeziora Imotski na liście światowych geoparków UNESCO

Wspaniała wiadomość dla Chorwacji i chorwackiej turystyki.  Na 8. Sesji Rady ds. Światowych Geoparków UNESCO, zaakceptowano propozycję wpisania Geoparku Biokovo-Jeziora Imotski na listę światowych geoparków. W ten sposób Chorwacja może być dumna z trzech geoparków (wraz z Papuk i Archipelagiem Vis) na liście geoparków UNESCO. To kolejny dowód na wyjątkowe bogactwo przyrodnicze tego kraju.

 

Geopark Biokovo-Jeziora Imotski ©Wspólnota Turystyczna Imota

 

Chorwacja jest globalnie rozpoznawalna jako destynacja turystyczna z wyjątkowo zachowaną przyrodą, a wiadomość o trzecim chorwackim geoparku na liście geoparków UNESCO tylko to potwierdza. Zasoby naturalne są najcenniejszym zasobem każdego kraju i możemy być dumni z bogactwa naszej flory i fauny, a także zachowania dużych obszarów Chorwacji, z których wiele pozostaje nietkniętych. Gratuluję wszystkim kolegom i koleżankom, którzy przyczynili się do tego wyjątkowego sukcesu swoją pracą i wiedzą. Z pewnością wykorzystamy każdą okazję, aby przekazać tę informację podczas planowania przyszłych działań promocyjnych - powiedział Kristjan Staničić, Dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

To wielka nagroda dla wszystkich nas, którzy od samego początku pracowali nad tym z poświęceniem i jednocześnie ogromna motywacja do dalszego działania, ponieważ teraz otwierają się przed nami nowe możliwości dla całego regionu, szczególnie dla regionu Imotska Krajina - powiedziała Ivana Ćapin, Dyrektor Wykonawcza Geoparku Biokovo-Jeziora Imotski, dumna z sukcesu, jakim jest nadanie parkowi zupełnie nowego wymiaru na skalę światową. 

Slavo Jakša, Dyrektor Publicznej Instytucji PP Biokovo, stwierdził, że obszar geoparku ma wyjątkowe znaczenie kulturowe, historyczne i przyrodnicze, ponieważ obejmuje duże zróżnicowanie geologiczne i siedliska licznych gatunków roślin oraz zwierząt. Burmistrz Ivan Budalić potwierdził, że miasto Imotski aktywnie uczestniczyło w finansowaniu działań, które poprzedziły ten sukces od pierwszego dnia, zapowiadając budowę nowoczesnego centrum dla turystów w obrębie geoparku.

Aby uchwycić piękno parku nie wystarczy zdjęcie z pozycji piechura. Tutaj najlepiej sprawdzają się drony DJI Mavic 3 Pro

 

Geopark Biokovo-Jeziora Imotski ©Wspólnota Turystyczna Imota

 

Uzyskanie statusu UNESCO znacząco podnosi poziom widoczności destynacji turystycznej i stworzy warunki do rozwoju geoturystyki jako specyficznego oraz interesującego rodzaju turystyki selektywnej. Ten rodzaj turystyki skupia się przede wszystkim na cechach geologicznych i geomorfologicznych krajobrazu jako atrakcji turystycznej i jest jednym z najszybciej rosnących segmentów rynku w ramach specjalnych form turystyki. Ponadto Geopark Biokovo-Jeziora Imotski oferuje wiele możliwości rozwoju dla całego regionu, począwszy od rozwoju rolnictwa, gastronomii i usług, aż po poprawę współpracy z innymi parkami i partnerami - podsumował Luka Kolovrat, Dyrektor Wspólnoty Turystycznej Imota.

Gratulujemy Biokovo-Jeziora Imotski  tak wielkiego wyróżnienia. To świetna okazja, by pokazać polskim turystom niezwykłe bogactwo przyrodnicze Chorwacji. Mam nadzieję, że Geopark Biokovo-Jeziora Imotski na liście światowych geoparków UNESCO przyciągnie jeszcze więcej turystów chcących odkrywać tajemnice natury i bogactwo geologiczne Chorwacji – skomentowała Małgorzata Kowalska, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Rada ds. Światowych Geoparków UNESCO odgrywa kluczową rolę w ocenie otrzymanych propozycji i nominacji, a jej członkowie spotykają się raz w roku, aby określić, czy nominowane geoparki spełniają wszystkie określone kryteria i standardy do wpisania na tę prestiżową listę.

 

 

Geopark Biokovo-Jeziora Imotski ©Wspólnota Turystyczna Imota

 

INFORMACJA PRASOWA         

 

 

 

w materiale umieszczone są linki afiliacyjne do wyszukiwarki Ceneo

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com