Błękitna Laguna na wyspie Budikovac

Błękitna Laguna na wyspie Budikovac

Wyspa Budikovac i jej turkusowe wody w Błękitnej Lagunie

   Wyspa u wybrzeży Splitu jest doskonałym miejscem na ucieczkę od miasta i relaks, głównie dzięki cichej zatoce, czystej turkusowej wodzie i kamienistym plażom. W większości niezamieszkana, dziewicza wyspa Budikovac (Veliki Budikovac) jest idealnym miejscem, aby doświadczyć naturalnego piękna Chorwacji. Warto zauważyć, że Budikovac jest zamieszkany tylko przez jedną osobę przez większą część roku. Osoba ta jest właścicielem restauracji na wyspie z hodowlą zwierząt i ogrodem warzywnym, co czyni ją idealnym miejscem dla wielu właścicieli łodzi, aby przypłynąć tutaj i cieszyć się tym cichym miejscem.

 

 

Jako jedna z bardziej odizolowanych wysp u wybrzeży Splitu, Budikovac jest idealnym miejscem do opalania, pływania i relaksu. Błękitna Laguna na wyspie, lazurowa zatoka chroniona przez naturalne formacje skalne wyspy, jest popularnym miejscem do pływania w płytkiej zatoce po obu stronach wyspy.

 

 

Jak się tam dostać

Na wyspę Budikovac można dotrzeć wyłącznie prywatną łodzią lub z wycieczką na małych jednostkach pływających, natomiast promy publiczne tutaj nie docierają.

 

 

Kiedy się tam dostać

Budikovac można zwiedzać tylko w dzień, kiedy kursują łodzie, ponieważ na wyspie nie ma miejsca na nocleg. Lato to najpopularniejszy czas na wizytę, ale późna wiosna i wczesna jesień są nadal wystarczająco ciepłe, aby pływać a takie miejsca są zazwyczaj cichsze niż w sezonie.

 

 

Wyspa Budikovac położona jest po południowo-wschodniej stronie wyspy Vis, a jej lagunę tworzą wyspa Budikovac i dwie małe wysepki zwane „małym Budikovac” i „Sanak”, położone tuż przy głównej plaży wyspy Budikovac. Krystalicznie czyste morze jest idealnym miejscem na podwodne zdjęcia i selfie.

 


 

 

Kolejną laguną, którą można odwiedzić podczas wycieczki łodzią ze Splitu, oprócz wyspy Budikovac jest Błękitna Laguna na wyspach Drvenik i Krknjasi. Choć można nazywać je „niebieskimi lagunami”, kolor morza w lagunie Budikovac jest bliższy pięknemu turkusowi, stale zmieniającemu odcienie w miarę przesuwania się słońca nad horyzontem.

 

 

Okoliczne wyspy i ich atrakcje to m.in.: Zatoka Stiniva, Błękitna Jaskinia Bisevo (Modra Spilja), Wyspa Solta.

 

 

Na wyspie Budikovac znajduje się piękna Błękitna Laguna, ale okoliczne wyspy oferują również atrakcje przyrodnicze, które warto odwiedzić. W malowniczej zatoce Stiniva na wyspie Vis znajduje się wąska plaża pomiędzy dwoma gigantycznymi klifami. Błękitna Jaskinia na wyspie Bisevo to grota, która o określonych porach dnia świeci na niebiesko. Wyspa Hvar słynie z tętniącego życiem miasta i historycznych budynków rozmieszczonych wokół szerokiego portu. Całodzienne wycieczki na pobliskie wyspy organizowane są przez wiele firm, praktycznie z każdego portu na wybrzeżu Chorwacji. Poza zwiedzaniem znanych i popularnych miast jak Zadar, Split, Dubrownik czy Trogir, warto wypłynąć w morze by poznać inne piękne miejsca magicznej Chorwacji.

 

 

 

Opracowanie & foto: Albin Marciniak

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com