Podziemia Pałacu Dioklecjana w Splicie – Tajemnice starożytnej rezydencji

Podziemia Pałacu Dioklecjana w Splicie – Tajemnice starożytnej rezydencji

   Podziemia Pałacu Dioklecjana to jeden z najstarszych i najbardziej intrygujących kompleksów tego typu na świecie. Pałac, wzniesiony przez cesarza Dioklecjana na przełomie III i IV wieku, był nie tylko monumentalną rezydencją, ale także miejscem, w którym przez wieki krzyżowały się różne epoki, kultury i historie. Dziś, te podziemne przestrzenie stanowią fascynującą podróż w czasie, pełną tajemnic i odkryć, które zaskakują nawet najbardziej wymagających turystów.

.

.

Labirynt korytarzy i komnat

Podziemia Pałacu Dioklecjana to prawdziwy labirynt korytarzy i komnat. Początkowo pełniły funkcję magazynów i pomieszczeń służbowych, a także stanowiły część cesarskich apartamentów. Z biegiem lat, jak to bywa w wielu starożytnych budowlach, ich rola zmieniała się, ale nie straciły one nic ze swojej oryginalnej funkcji – podpierania cesarskich mieszkań na wyższych kondygnacjach pałacu.

Do najlepiej zachowanych części Pałacu należy system podziemnych pomieszczeń, który w południowej części pałacu pełnił rolę konstrukcji wspierającej wyższe piętra. Przez wieki te pomieszczenia były zasypywane odpadami, jednak dzięki temu zachowały się w doskonałym stanie. To właśnie dzięki temu, że podziemia były w dużej mierze "zapuszczone", przetrwały one w swojej pierwotnej formie, dając współczesnym turystom możliwość odkrycia tajemnic tej niezwykłej budowli.

.

.

Śladami historii

Podziemia Pałacu Dioklecjana to nie tylko miejsce pełne historii, ale także świadek zmian, które zachodziły w Splicie przez wieki. We wczesnym średniowieczu część podziemi wykorzystywana była jako pomieszczenia mieszkalne. Dodatkowo, w jednej z sal odkryto części starożytnej prasy do tłoczenia oleju i wina, które do dziś można oglądać na miejscu.

Podziemia były także miejscem, gdzie przez stulecia gromadzono odpady z budynków wzniesionych na powierzchni pałacu. Po upadku cesarstwa rzymskiego i przejściu na średniowieczną urbanizację, podziemia zaczęły pełnić funkcję śmietnika. Dopiero w połowie XIX wieku zaczęto prace porządkowe, a w latach 60-tych XX wieku rozpoczęto wykopaliska i rekonstrukcje. To właśnie wschodnia część podziemi została otwarta dla zwiedzających dopiero w maju 1995 roku.

.

.

Zachowane sekrety pałacu

Obecnie podziemia Pałacu Dioklecjana to jedyna część tej starożytnej rezydencji, która zachowała się w niemal niezmienionym stanie. Dzięki wyjątkowej strukturze, zbieżnej z układem wyższych kondygnacji, turyści mogą poczuć się, jakby przenosili się w czasie, odkrywając, jak wyglądała codzienność w tym potężnym cesarskim kompleksie. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wnętrza, które nie zmieniły się od czasów Dioklecjana.

.

.

Kultura pod ziemią

Dziś podziemia Pałacu Dioklecjana pełnią także rolę kulturalną. W tych przestrzeniach odbywają się wystawy chorwackich artystów i rzeźbiarzy, przedstawienia teatralne, targi narodowe oraz inne imprezy publiczne. To miejsce, które łączy historię z kulturą współczesną, oferując turystom nie tylko podróż w przeszłość, ale także dostęp do dynamicznego życia artystycznego Splicie.

Warto dodać, że to właśnie w tych podziemiach kręcone były niektóre sceny do popularnego serialu „Gra o Tron”, co tylko potwierdza ich niezwykłą atmosferę i potencjał, by stać się częścią filmowej rzeczywistości.

.

.

Podziemia Pałacu Dioklecjana to miejsce, które łączy w sobie historię, tajemnice, kulturę i niepowtarzalną atmosferę. Odwiedzając te mroczne korytarze, turyści nie tylko poznają przeszłość, ale także zanurzą się w fascynującym świecie, który zaskakuje i zachwyca na każdym kroku. Z całą pewnością jest to jedno z najbardziej unikalnych miejsc w Splicie, które każdy pasjonat historii powinien zobaczyć na własne oczy.

Część podziemi Pałacu Dioklecjana jest dostępna dla każdego turysty, który przechodzi z placu przy Katedrze na nabrzeże – jedno z najważniejszych miejsc w Splicie, które obowiązkowo trzeba odwiedzić podczas każdej wizyty w tym mieście. W pasażu prowadzącym pod pałacem, turyści mogą natknąć się na liczne stoiska z pamiątkami, co czyni to miejsce świetnym punktem na zakup drobiazgów na pamiątkę. To połączenie historycznego zwiedzania z możliwością zakupu lokalnych wyrobów w tych wspaniałych przestrzeniach.

.

.

.

Zwiedzanie
bilety: 5,7 euro normalny, 3,2 euro ulgowy

.

trasa zwiedzania podziemi 

..

.

opracowanie & foto: Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

.

.

Akwedukt Rzymski pod Splitem

.

Akwedukt Rzymski pod miastem Split Dalmacja Chorwacja 10

 .

.

Ok 25 km od Splitu znajduje się dostępna turystycznie, jedna z piękniejszych jaskiń w Chorwacji, Jaskinia Vranjača

 .

Jaskinia Vranjaca w Chorwacji Kotlenice Dalmacja 8

.

Croatia Full of life #Chorwacja #Croatia #CroatiaFullOfLife #VisitSplit #DalmatiaHR

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]