Solkanski Most w Słowenii to największy na świecie kamienny most łukowy

 Solkanski Most w Słowenii to największy na świecie kamienny most łukowy

 Solkanski Most w Słowenii to największy na świecie kamienny most łukowy

 

   Istnieje wiele znanych mostów na świecie, takich jak most na rzece Kwai w Tajlandii, a w Wenecji Most Westchnień i Most Rialto. W Solkan mamy najsłynniejszy 220 metrowy, kamienny most kolejowy, mający największy kamienny łuk na świecie o rozpiętości 85 metrów. Ta budowla to szczyt wiedzy i techniki w zakresie budowy mostów i inżynierii lądowej na początku XX wieku. Most Solkan został zbudowany w 1905 roku jako część połączenia kolejowego między Triestem a Wiedniem. Wyróżnia go niezwykła elegancja i lekkość kamiennej konstrukcji, która przeskakuje rzekę Socę jak tęcza.

Most jest zbudowany zgodnie z segmentową metodą łączenia kamiennych bloków i ze stopniowym ułożeniem poszczególnych pierścieni łuku. Kamienne bloki zostały przywiezione z kamieniołomu Cava Romana w Nabrežinie. Jest to wapień o wielkości od 0,2 m3 do 0,7 m3. Kamienne bloki były opuszczone do miejsca instalacji specjalnymi windami parowymi. Cały proces budowy nadzorował austriacki inżynier Leopold Oerley. Jak podają kroniki, podczas otwarcia mostu 19 lipca 1906 r. Książę Franciszek Ferdynand zatrzymał się na moście o godz. 16.20.

 

 

Solkanski most 1

 

Podczas I wojny światowej most został zburzony przez Włochów. W dniu 9 grudnia 1926 r. rozpoczęto odbudowę przęsła. Do odbudowy kamienne bloki zostały przywiezione z kamieniołomów Chiampo w pobliżu Vicenzy, z Nabrežiny i Aviano. Zamontowano wówczas 4533 kamienne elementy. Do zaprawy użyto cementu z cementowni Anhov. Odbudowany łuk jest nieco cieńszy niż oryginalny, z tylko czterema otworami odciążającymi po obu stronach. Inauguracja przebudowanego mostu nastąpiła 8 sierpnia 1927 r.

W 1985 r. wybudowano sąsiada, betonowy most drogowy. Dziś most kolejowy jest ważnym elementem dziedzictwa, jako zabytek techniki. Staje się szczególnie piękny po zmroku, gdy jest oświetlony przez reflektory. Stulecie mostu obchodzono 19 lipca 2006 roku.

 

 

Solkanski most 12

 

Rzeka Soca kolor swoich wód zawdzięcza topniejącym śniegom w Alpach Julijskich. Niczym wody barwione na Dzień Św. Patryka zachwyca i przyciąga wzrok.

 Znaleźć się w takim miejscu bez aparatu to grzech. Miejsce jest fotogeniczne szczególnie wiosną gdy cały przełom rzeki tonie w zieleni oraz jesienią, gdy zielona wstęga rzeki wije się pomiędzy wszystkimi kolorami liści drzew.

 

 Zwiedzanie Słowenii to oczywiście także setki zdjęć. Największy wybór aparatów fotograficznych w najlepszych cenach.

 

 

Solkanski most 5

 

 

Kamera na żywo ukazująca most także po zmroku:

https://www.hribi.net/spletna_kamera/solkanski_most/3326

 

 

 Most na rzece Soca znajduje się tuż przy samej granicy z Włochami

 

 

 

 

Solkanski most 2

 

Solkanski most 3

 

Solkanski most 6

 

Solkanski most 4

 

Solkanski most 7

 

Solkanski most 8

 

Solkanski most 13

 

Solkanski most 9

 

Solkanski most 15

 

 

 

Polska nie tylko na weekend - miejsca niezwykłe, szczególne, wyjątkowe, rekordowe i mało znane.
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com