Porto na weekend - Portugalia

Porto na weekend - Portugalia

Porto na weekend - Portugalia
 
Porto (znane również jako Oporto ) to drugie co do wielkości miasto w Portugalii. Leży u ujścia rzeki Douro (hisz. Duero), nad Oceanem Atlantyckim, w północnej Portugalii. Najstarsze informacje o mieście pochodzą z V wieku. Od ówczesnej nazwy miasta wywodzi się nazwa całego kraju: po łacinie Portus Cale (czyli "Port Cale") wkrótce przeniosło się na całe wówczas hrabstwo, zaś miasto straciło drugi człon i od tej pory jest to Porto. 
Porto jest niezwykle atrakcyjnym miastem pod względem turystycznym. Najważniejszym miejscem jest stare miasto wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. 
Centrum miasta położone jest na granitowym wzgórzu Penaventosa, opadając ku północnemu brzegowi rzeki Duero, której brzegi łączy 6 mostów, kończąc się na nabrzeżu Ribeira. Najstarsze budynki pochodzą ze średniowiecza, jednakże znajdują się tu również budowle z XX wieku.


 

Należy również wspomnieć o wytwórniach win w sąsiednim Vila Nova de Gaia, produkujących sławne Porto w których organizowane są wycieczki z przewodnikiem, połączone z degustacją.
 


 

 

 

Spacer po Porto to nieustanna wędrówka w dół i w górę, spoglądanie z wysoka na rzekę oraz podziwianie z dołu imponujących fasad kościołów i pałaców. Niemniej jednak wędrówka pośród plątaniny ciemnych uliczek Ribeiry to obowiązek każdego odwiedzającego Porto, tak jak kieliszek wina na nadbrzeżu.

Główne atrakcje:

Cais da Ribeira - nabrzeże Ribeira


 

 

Ta robotnicza dzielnica wpisana na listę UNESCO, niegdyś traktowana jako miejsce zamieszkania i pracy ludzi znajdujących się na niższym szczeblu drabiny społecznej, stanowi obecnie żywy i barwny, a przede wszystkim popularny turystycznie rejon. Trudno się zresztą temu dziwić, ponieważ kryje w swoim obrębie niezwykłe wąskie uliczki, ciemne przejścia oraz wysokie kamienice, nie raz pomalowane na różne kolory albo wyłożone barwnymi azulejos.
 

 

Idąc Cais da Ribeira, kierujemy się w stronę Ponte Dom Luis I, jednego z sześciu mostów łączących stare dzielnice Porto z Vila Nova de Gaia. Ten piękny, dwupoziomowy most jest idealnym miejscem do podziwiania okolicy.
 
 
Ponte Luís I to dwukonygnacyjny most stalowy, znak rozpoznawczy miasta, został tak nazwany na cześć króla Ludwika I. Łączy brzegi rzeki Douro o całkowitej długości 385,25 metrów (w momencie budowy był to najdłuższy most na świecie w swojej kategorii). Budowa została rozpoczęta w roku 1881, a inauguracja nastąpiła 31 października 1886 roku. Projektantem mostu był inżynier Teófilo Seyrig z grupyGustave Eiffel, która go zbudowała, który wcześniej już zaprojektował podobny most w Portugalii - Most Maria Pia. Masa mostu wynosi 3045 ton.
 


 

Monumentalny budynek Palácio da Bolsa to jeden z najbardziej znanych i symbolicznych w Porto. Obecnie pałac służy jako miejsce ważnych wydarzeń kulturalnych, społecznych i politycznych. Jest też prawdziwym skarbem XIX-wiecznej architektury i sztuki, o czym świadczy choćby liczba turystów - 200 tys. odwiedzin rocznie. Wnętrze jest bardzo bogate i zawiera wiele pięknych, zdobionych sal oraz imponującą klatkę schodową. Na szczególną uwagę zasługuje Sala Arabska (1862-1880) uważana za najładniejszą w całym pałacu, z wystrojem nawiązującym do sztuki arabskiej.
Igreja de São Francisco
- kościół świętego Franciszka

 
 

Usytuowany w historycznym centrum Porto Kościół Świętego Franciszka (Igreja de São Francisco) to najwspanialszy gotycki zabytek i jedyny prezentujący ten styl kościół w mieście. Został również doceniony za niezwykłe, barokowe wnętrze. W 1910 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Dzisiejszy budynek kościoła de São Francisco jest częścią dawnego klasztoru Zakonu Franciszkanów, wybudowanego w tym miejscu z inicjatywy papieża Innocenta IV ok. 1244 roku. W 1383 roku król Ferdynand I postanowił wznieść tu większą świątynię. Budowa zakończyła się w początkach XV wieku.
 


 

Główna fasada kościoła wyróżnia się wspaniałym gotyckim rozetowym oknem, poniżej którego, w niewielkiej niszy pomiędzy kolumnami znajduje się figurka patrona świątyni - Świętego Franciszka. Prowadzący do środka, pięknie rzeźbiony barokowy portal pochodzi z XVII - XVIII wieku. Wnętrze świątyni pokryte jest bogatymi, pięknymi złoceniami, również w barokowym stylu.


Igreja e Torre dos Clérigos (Kościół i wieża Clérigos) - barokowy, jeden z symboli miasta.
Kościół został zbudowany w XVIII wieku, przez włoskiego architekta i malarza Nicolau Nasoniego. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1732, a zakończona około 1750. Front świątyni jest bogato zdobiony przez barokowe motywy, jak wieńce czy muszle. Centralny fryz znajdujący się powyżej okien prezentuje symbole kultu oraz kadzidło. Igreja dos Clérigos był jednym z pierwszych kościołów barokowych w Portugalii, które zaadoptowały barokowy, eliptyczny rozkład budynku.
Torre dos Clérigos (wieża), położona na tyłach kościoła, została zbudowana pomiędzy 1754 a 1763. Budowla była wzorowana na toskańskichKampanilach. Wieża jest wysoka na 75,6 metra. Aby wejść na szczyt 6-piętrowej wieży, należy pokonać 225 stopni.


 

 
Widok ze szczytu wieży na centrum Porto
 
Sé Catedral, znana takze jako Sé do Porto - katedra rzymskokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Porto, wPortugalii. Jest to świątynia obronna o potężnych i wysokich murach. Pierwotnie budowla romańska, przebudowana została w XVIII wieku w stylubarokowym. We wnętrzu świątyni znajduje się srebrny ołtarz. Renesansowe schody prowadzą do sali kapitulnej. Katedra znajduje sie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


 

Mury miejskie
Idąc od strony głównej ulicy (Avenida de Vimara Peres), po lewej stronie zobaczymy pozostałości najstarszych murów miejskich, zwanych Cerca Primitiva, Muralha Primitiva lub Muralha Romanica. Fragment murów zachowanych do naszych czasów jest częścią pierwotnej linii fortyfikacji opasujących Sé i najbliższe jej okolice. Powstały one już w okresie rzymskim w III w., a w wieku XII zostały odbudowane, licząc wówczas 750 m długości i obejmując obszar 4 ha. W takiej formie przetrwały do rozbiórki w XIV w. mającej umożliwić rozwój przestrzenny Porto. W tym czasie wyznaczono również nowe miejskie mury obejmujące o wiele większy obszar (Muralhas Fernandinas).
Porto rozpoczęło starania o wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 1993, a uzyskało go 3 lata później.Obszar zakwalifikowany obejmuje średniowieczną dzielnicę znajdującą się w obrębie XIV-wiecznego muru, którego pozostałości istnieją do dziś. Swym zasięgiem pokrywa obszar na południe od Praça da Liberdade, przekraczając rzekę Douro, aż po Vila Nova de Gaia. Większość z najciekawszych miejsc w mieście znajduje się właśnie tutaj.
 
 

Mieszkańcy Porto nie bardzo chcą uznać dzielnicę Vila Nova de Gaia za jedną z dzielnic Porto. Bowiem w Porto prawy i lewy brzeg Douro, mimo niewielkiej odległości (0,5 km), to administracyjnie dwie odrębne miejscowości. Aby dostać się do Vila Nova de Gaia , wystarczy przespacerować się Ponte Dom Luís I. Porto często nazywane jest Cidade Das Pontes - Miastem Mostów. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem jest to miasto o największej na świecie liczbie mostów. Najsłynniejszy z mostów Porto to rekordowy Arrábida. Osiąga on długość 615 metrów, a łuk, który go wspiera ma wysokość 52 i rozpiętość 270 metrów. W chwili ukończenia budowy – w 1963 roku – był on najdłuższą betonową konstrukcją tego typu na świecie.


 

Most Infante D. Henrique to kolejny rekordzista. Jego łuk o rozpiętości 280 metrów ustanowił rekord w tej kategorii mostów: 

Centrum miasta jest również jego centrum handlowym. Znajdują się tu siedziby wielu banków. Oprócz tego jest tu kilka interesujących placów oraz ulic (niektóre tylko dla ruchu pieszego) z mieszanką budynków w różnych stylach. Warto udać się na spacer by poznać wszystkie klimatyczne zakątki


 

 
Azulejos (arabskie az-zulayj - mały kamień), hiszpańskie i portugalskie płytki ceramiczne do wykładania fasad i ścian
 

 
Porto to miasto mostów
 


Atrakcją są gondole, z których można podziwiać panoramę miasta. Koszt 5 euro
 


Niemal na każdej drodze kościół, kapliczka
 


Wzdłuż rzeki toczy się główne życie miasta


 
Hołd dla "Duque da Ribeira." Deocleciano Monteiro, znany jako książę Riverside , był wioślarzem i charyzmatyczną postacią w mieście
 
Deptak wzdłuż rzeki
 
Wiele opuszczonych budynków w centrum miasta
  
Wieczorem miasto staje się jeszcze bardziej klimatyczne


  
Wiele knajpek i restauracji oferujących miejscowe specjały.
 
Głównymi daniami są te oparte na rybach i owocach morza, a podobnie jak w całym kraju króluje tu bacalhau (suszony i solony dorsz). Haczykiem, na który złapią się przede wszystkim głodni klienci, są przystawki w postaci chleba, oliwek czy sera, które kelnerzy przynoszą niekiedy przed podaniem głównego dania. Wszystko jest bardzo smaczne, ale należy liczyć się z tym, że potem trzeba będzie za to zapłacić. Nie zmienia to jednak faktu, że warto się na taką serię przystawek skusić.


 

Smacznie przyrządzone ryby, oliwki, krewetki - wszystko to popijane sangrią albo kieliszkiem porto. W tle słony zapach bliskiego oceanu...
 


 
Plaże kamienisto piaszczyste z dużo ilością dużych muszli


 
Estetyczne ścieżki rowerowe i spacerowe przy Oceanie, które aż prowokują do spacerów wzdłuż brzegu.

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com