Salzburg


Salzburg

Miasto w północno-zachodniej Austrii, stolica kraju związkowego Salzburg. Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m. Miasto jako ważne centrum turystyczne oraz sportów zimowych jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii.

Salzburg ma 1317 lat i liczy 150 tysięcy mieszkańców. Swoją nazwę zawdzięcza soli, czyli "białemu złotu", które przed laty stanowiło jeden z największych skarbów, jakimi natura obdarzyła ten region Europy. Salzburg uchodzi za najmniejsze ze wszystkich miast o światowej renomie, nie mniej jednak przesiąknięty jest duchem prawdziwej metropolii. Posiada też niepowtarzalny urok. Sylwetka Starego Miasta sprawia wrażenie niezwykłej lekkości. Potężna twierdza królująca ponad rozległymi placami i wąskimi zaułkami, dostojna katedra, gęsty las wież i iglic kościelnych oraz lśniąca zielonkawym blaskiem wstęga rzeki Salzach przyczyniły się do wpisania Salzburga na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.


Festung Hohensalzburg" – Zamek-Forteca Salzburga

Centralnym zabytkiem Salzburga jest oczywiście monumentalna, górująca nad miastem twierdza Hohensalzburg, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Wysoki Salzburg. Jej powstanie datuje się na XI wiek naszej ery. W tym czasie powstał tu kastel warowny z inicjatywy arcybiskupa Gebharda, a przez kolejne stulecia zamek był rozbudowywany i umacniany. Największym budowniczym twierdzy był Leonhard von Keutschach żyjący na przełomie XV i XVI wieku, który wzmocnił ją i uczynił z niej fortecę nie do zdobycia. Początkowo stanowiła bogatą rezydencję, która nigdy w historii nie została zdobyta, później koszary i więzienie. Obecnie Hohensalzburg uchodzi on za największą zachowaną w całości fortecę w Europie Środkowej. Twierdza jest zarówno obiektem muzealnym, jak i jedną z największych atrakcji turystycznych Austrii. Obecnie udostępnia się zwiedzającym Złotą Salę oraz Złotą Izbę, komnaty z pięknymi, polichromowanymi stropami kasetonowymi, wspaniałymi ornamentami snycerskimi, rzeźbami i malowidłami gotyckimi. Unikatowym zabytkiem jest trzykondygnacyjny gotycki piec kaflowy. Forteca udostępniona jest turystom przez cały rok. W gotyckich wnętrzach Wysokiego Zamku mają miejsce koncerty muzyki klasycznej. Ponadto każdego roku odbywają się tu warsztaty artystyczne Międzynarodowej Akademii Letniej. Na górę można się dostać albo wąską ścieżka po stromym zboczu, albo XIX-wieczną kolejka linową.Inne atrakcje

Salzburg jest droższy niż Wiedeń, być może dlatego, że wypoczynek, sport i kultura występują tu w bardzo skondensowanej formie. Po pierwsze kultura, bo to miasto rodzinne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Gdy popatrzymy na mapę kulturalną świata, Salzburg będzie niemal w centrum, bo odbywa się tam 4000 imprez kulturalnych rocznie, a barokowa starówka znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Po drugie, Kraj Salzburski to także miejsce do wypoczynku. Rocznie turyści wykupują ponad 20 milionów noclegów i pod tym względem okolice Salzburga zajmują drugie miejsce w Austrii poTyrolu.
W mieście znajdują sie muzea, dla amatorów sztuki i kultury. Dwa najważniejsze obiekty to domy Mozarta - jeden, w którym wielki muzyk się urodził (dom przy Getreidegasse 9), w drugim pracował i mieszkał. Salzburg Museumpoświęcone jest historii miasta i moze pełnić też role edukacyjną. Z kolei Muzeum Sztuki Nowożytnej, to przegląd twórczości współczesnych artystów. Podczas zwiedzania nie można tez zapomnieć o słynnej katedrze z VIII wieku - jednej z najstarszych w Europie.


Ważniejsze trakcje turystyczne miasta:

-Klasztor św. Piotra, założony w roku 696 przez św. Ruperta. Uważany za jeden z najstarszych zakonów benedyktyńskich na obszarze niemieckojęzycznym w Europie.
-Klasztor Nonnberg – zakon żeński założony przez Św. Ruperta. Najstarszy ciągle działający klasztor w Europie.
-Barokowo architektura miasta z wieloma kościołami
-„Salzburger Dom" – Katedra św. Ruperta
-Kościół franciszkanów
-„Petersfriedhof" – Cmentarz św. Piotra
-Kościół Uniwersytecki
-Pałac arcybiskupów Salzburga – Salzburger Residenz
-Główna ulica zabytkowego centrum – Getreidegasse, na której pod numerem 9 znajduje się dom narodzin Mozarta
-Drugie mieszkanie rodziny Mozartów – Tanzmeisterhaus przy Makartplatz
Przez wiele wieków historii Salzburg pełni rolę ważnego ośrodka handlowego i komunikacyjnego. W 1683, po odparciu armii tureckiej spod wiedeńskich murów, w obozie Kary Mustafy znalezione zostają zapasy kawy. W całej Austrii zaczynają powstawać kawiarnie. Pierwszą tego typu kawiarnią w Salzburgu zostaje istniejąca do dziś Café Tomaselli. Kawiarnia ta jest najstarszą do dziś istniejącą kawiarnią Europy Zachodniej. Bywali w niej:Wolfgang Amadeusz Mozart, Michael Haydn, Hugo von Hofmannsthal i Max Reinhardt. Nieco później powstaje druga tradycyjna kawiarnia – dziewiętnastowieczna Café Fürst, w której w 1890 wymyślono słynne czekoladki: Mozartkugel (z niem. kule Mozarta).Brama do miasta


Uliczki w centrum


Wystawy sklepowe ze współczesnymi strojami regionalnymiW drodze do Salzburga doodkoła widoki na góry i zamki:

Smaki Salzburga

Miasto, rozwijające się na przecięciu szlaków handlowych łączących północ i południe oraz wschód i zachód, czerpało z kulinarnych tradycji północnych Włoch, Bawarii, Czech i Węgier, ale miejscowa kuchnia ma oryginalny charakter. Wśród dań można znaleźć sporo lekkich zup i ekstrawaganckich pasztetów, a także sufletów i tortów. Znajdzie się tam przepis na Baumkuchen, salzburską wersję sękacza.
Drugi biegun salzburskiej kuchni to proste jadło ciężko pracujących alpejskich górali - głównie potrawy bazujące na mące i kartoflach. Popularne są różnego rodzaju kluski i knedle takie jak Pinzgauer Nocken (kluski ziemniaczane z farszem), ale też potrawy znane w innych okolicach takie jak Bauernschmaus (kilka rodzajów mięsa z kiszoną kapustą i kluskami), Gröstel (ziemniaki, kluski, kiełbaski i wędzone mięso zasmażane na patelni). Również tradycje piwowarskie odcisnęły swoje piętno na miejscowej kuchni - tradycyjne potrawy to między innymi: Salzburger Biersuppe, Salzburger Bierfleisch.


foto: hardi.sukrisman.info

foto: lecker.de
Najsłynniejszy salzburski deser- Salzburger Nockerl

Jedna porcja deseru wyobraża trzy górskie wierzchołki. Są one zapieczone i posypane cukrem pudrem i podawane na srebrnej tacy lub glinianym półmisku. Taka porcja z powodzeniem wystarczy dla trzech osób. W wielu restauracjach deser podawany jest w postaci jednej góry.Oryginalne Mozartkugel można kupić jedynie w Salzburgu

Słynną salzburską czekoladkę stworzył w 1890 roku cukiernik Paul Fürst. Pierwotnie nazywała się Mozartbonbon. Nowością był kształt i koncentryczna budowa czekoladki. Środek stanowił zielony marcepan z pistacjami, otoczony warstwą nugatu. Całość nadziewano na drewnianą pałeczkę i zanurzano w ciemnej czekoladzie. Następnie kuleczki zostawiano do wyschnięcia, usuwano patyczek, a ślad po nim zatykano czekoladą.
Od 1996 r. nazwę "Original Salzburger Mozartkugel" mogą nosić jedynie praliny produkowane przez Norberta Fürsta, prawnuka Paula. Można je kupić w kilku miejscach w Salzburgu (m. in. Brodgasse 13, Mirabellplatz 5, Getreidegasse 47).

 
Ceny noclegów:

-Hostel: od 20 Euro
-Hotel: od 50 Euro
-Schronisko młodzieżowe- W Salzburgu znajduje się kilka schronisk młodzieżowych. Ceny są nieco wyższe niż przeciętnie dla tego typu placówek (Pokój dla posiadaczy legitymacji studenckiej kosztuje 24 EUR. Osoby nie posiadające legitymacji płacą 3 EUR więcej. Cena obejmuje śniadanie)
-W Salzburgu jest też kilka kempingów (dorośli płacą 7,5 EUR za miejsce, dzieci 2-15 lat 3,5 EUR, opłata za auto i namiot 6 EUR, samochód kampingowy 8 EUR, caravan 8 EUR)

Dojazd

Do Salzburga bardzo łatwo dojechać samochodem. Z Wiednia przez Linz prowadzi wygodna autostrada A1, która dalej zmierza do Monachium. Na południe prowadzi autostrada A10.
Do Salzburga można dojechać również pociągiem. Prowadzi przezeń linia kolejowa Wiedeń- Monachium. Na wschód od centrum Salzburga zlokalizowane jest międzynarodowe
lotnisko. Do Salzburga latają bezpośrednio samoloty linii Norwegian z Warszawy. Łatwo się też tu dostać z każdego lotniska międzynarodowego w Polsce lecąc z przesiadką przez Wiedeń-Schwechat.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com