Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
aleja 2019

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
Odkryj miasta Europy Wschodniej
 
Europa Wschodnia kusi turystów skomplikowaną kulturą i licznymi zabytkami architektonicznymi. W Kijowie, Lwowie i Tallinie zobaczymy zarówno obiekty średniowieczne, jak i monumentalne budynki przypominające o rozmachu Związku Radzieckiego. Wrażenie robi też budownictwo sakralne. W Wilnie możemy zwiedzić kościoły katolickie, w Rydze protestanckie. Cerkwie Ukrainy wręcz zapierają dech w piersiach. Tutaj nawet świątynie na obrzeżach miast posiadają złocone dachy i bogate zdobienia ścian.

Nie tak dawno opublikowaliśmy relację z podróży do Lwowa. Obszerny opis, a tym bardziej obszerna dokumentacja fotograficzna, przybliża charakter tego wyjątkowego miejsca. Tekst odnaleźć można pod tym adresem. Lwów to jednak nie jedyne miasto za naszą wschodnią granicą, przyciągające coraz więcej turystów z Zachodu a także z Polski.

Wilno przez wiele lat było częścią Rzeczypospolitej i dlatego też odwiedza je wielu podróżnych znad Wisły. W dalszym ciągu żyje tutaj liczna Polonia i nie powinniśmy się dziwić, jeśli na ulicy obok litewskiego i rosyjskiego usłyszymy polski. Litwa posiada unikalną kulturę i równie wyjątkową kuchnię. Na obiad możemy zjeść sławne cepeliny. Są to w dużym skrócie pyzy ziemniaczane z mięsem. O wiele mniej swojski może wydać się kindziuk. Ta dojrzewająca wędlina posiada mocno pieprzowy smak. I właśnie zakąsimy suktinisa - trunek zbliżony do miodu pitnego. Wilno to naturalnie nie tylko kuchnia. W mieście zwiedzić możemy kilkadziesiąt kościołów katolickich - w tym sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Z kolei najlepszym sposobem, aby zobaczyć panoramę miasta, jest zdobycie Wieży Giedymina. Ta masywna część Zamku Górnego obecnie pełni rolę platformy widokowej oraz muzeum.

 
Fot. Landscape from Kiev’s hills, autor Vladimir Kud, CC BY-SA 2.0
 

Kijów ma długą i bogatą historię. To ono było stolicą Rusi, która z czasem przekształciła się w Imperium Rosyjskie. Metropolia pełniła też istotną rolę w Związku Radzieckim, a dzisiaj jest centrum kulturalnym i ekonomicznym Ukrainy. Kijów to miejsce niezwykle różnorodne - właściwie każda dzielnica może zaskoczyć. Niewiarygodne wręcz gabaryty Złotej Bramy jasno dają do zrozumienia, jak niebezpiecznymi czasami było średniowiecze. Ogromne wrażenie zrobi Ławra Peczerska - kompleks prawosławnych cerkwi i klasztorów. W swoistej opozycji do niego stoi Aleja Pejzażowa - park pełen modernistycznych i niekiedy lekko kiczowatych rzeźb. Przechadzając się wśród gigantycznych ryb i wielokolorowych kotów, możemy na chwilę poczuć się jakby przeniesiono nas do świata kreskówek. Kijów jednoznacznie przypomina też, że czasy, w których żyjemy też są częścią historii. Na Majdanie Wolności w dalszym ciągu znajdują się zdjęcia bojowników poległych podczas walk z reżimem Wiktora Janukowycza. Wiele wskazuje na to, że portrety "gierojów" zadomowiły się tu na dobre…

Wilno znajduje się właściwie niedaleko wschodniej granicy naszego kraju. Nic więc dziwnego, że z Warszawy kursuje tam wiele autobusów. Transport do litewskiej stolicy znajdziemy właściwie o każdej porze dnia. Z samego rana - bo tuż po szóstej - odjeżdżają autokary Ecolines. Ostatni środek lokomocji w ciągu doby to Infobus o godzinie 20:15. W międzyczasie możemy złapać także kilka autokarów PolskiBus, które przy wcześniejszym planowaniu podróży dają możliwość zakupu biletów po rekordowo niskich cenach. Kiedy już znajdziemy się w Wilnie, Europa Wschodnia stoi przed nami otworem. Stąd dostaniemy się do Kijowa za pomocą nocnych autobusów Ecolines. Wyruszają one z Litwy o godzinie 19:30 i po mniej więcej piętnastu godzinach docierają do stolicy Ukrainy.

To tylko niektóre z możliwości, jakie otwierają się przed osobami, które zdecydują się na podróż na Wschód od Wisły. Planując urlop w tym regionie, warto także pomyśleć o połączeniu kilku miast tak, by powstała w ten sposób dłuższa trasa. Ciekawy pomysł - wraz ze sposobami dojazdu z jednego miasta do drugiego - znaleźć można na stronie GoEuro poświęconej podróżom po Europie Wschodniej. Wyszukiwarka GoEuro stawia sobie za cel zebranie w jednym miejscu wszelkich możliwych form dojazdu pociągami, autobusami i samolotami na terenie Europy. Jak widać, platforma dostarcza również inspiracji, jeśli chodzi o wybór celów podróży.

 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 
testy sprzętu outdoorowego
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
aleja 2019
 

Polecamy

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Odwiedza nas 144 gości oraz 0 użytkowników.