Wilno zaprasza na kolację z gwiazdką Michelin

Wilno zaprasza na kolację z gwiazdką Michelin

Wilno zawsze szczyciło się wyśmienitą sceną kulinarną, zapraszającą do kulinarnej przygody. Wreszcie ten ukryty klejnot został wydobyty na światło dzienne i świeci jasno. Podczas gdy inne kraje bałtyckie chwaliły się gwiazdkami Michelin, Litwa najlepsze kęsy zostawiała na koniec.

W czerwcu 2024 r. do rodziny Przewodnika MICHELIN dołączyła Litwa z czterema restauracjami z jedną gwiazdką Michelin. Wszystkie te restauracje znajdują się w Wilnie, co czyni stolicę Litwy miejscem dla smakoszy, w którym znajdują się restauracje z największą liczbą gwiazdek Michelin z państw bałtyckich! Restauracje celebrują pasję, kreatywność i szacunek dla lokalnych tradycji kulinarnych.

Inauguracyjny Przewodnik MICHELIN Litwy prezentuje łącznie 34 rekomendowane restauracje, z czego 26 znajduje się w Wilnie. Wśród nich cztery zostały nagrodzone jedną gwiazdką Michelin, kolejne cztery zostały wyróżnione nagrodą Michelin Bib Gourmand za jakość i wartość, a jedna otrzymała Zieloną Gwiazdkę Michelin za praktyki zrównoważonej gastronomii.

 

 

Restauracje z jedną gwiazdką Michelin na Litwie

Zdobycie prestiżowej gwiazdki Michelin to marzenie każdego szefa kuchni. Wyróżnienie przyznawane za jakość menu, wysokie standardy i bardzo dobrą kuchnię wymaga dużo czasu i poświęcenia. Czterech szefów kuchni nagrodzonych restauracji spełniło swoje marzenia. Odkryj wyjątkową kuchnię litewską, która szanuje dziedzictwo kulinarne, a większość restauracji wyznaje nowoczesny styl, nie rezygnując z historii.

Demo

Ševčenkos g. 16A
https://demoloftas.lt/
Szef kuchni: Tadas Eidukevičius
Cena: kolacja degustacyjna: 55-85 Eur

 

Za dnia kawiarnia na przedmieściach Wilna, Demo zmienia się nocą w restaurację wyróżnioną gwiazdką Michelin. Synteza sztuki i gastronomii pojawia się na stole w postaci dań tworzonych w oparciu o kwestie społeczne i analizę zachowań kulturowych. Menu skonstruowane jest tak, aby zarówno zaspokoić głód gości, jak i ich zainspirować. Wybierz Farmer’s table kolację degustacyjną przygotowaną wyłącznie z produktów otrzymanych tego dnia. Aby doświadczyć pełni wrażeń, nie spiesz się i ciesz się autorskim menu degustacyjnym – trzygodzinna podróż gastronomiczna złożona z dziesięciu dań będzie zaskakująca.

Tadas Eidukevičius to szef kuchni, twórca i filozof jedzenia, który spędził ponad pięć lat rozwijając swoją wiedzę i podejście do gastronomii w restauracjach Michelin w Hiszpanii. W tym roku za swój talent został także wyróżniony nagrodą Michelin Young Chef Award.

Jakie danie zaskoczyło inspektorów Michelin? Jagnięcina; nowoczesna wersja Kogel Mogel.

 

 

Džiaugsmas

Vilniaus g. 28
https://www.dziaugsmas.com/
Szef kuchni: Martynas Praškevičius
Cena: kolacja degustacyjna: 86 Eur,  à la carte: 16-50 Eur 


Mieszcząca się w zabytkowym budynku w samym sercu Wilna restauracja łączy w sobie przeszłość i przyszłość w salach w stylu industrialnym. Lokalne produkty sezonowe zapewniają świeżość i wyrazisty smak, zachęcając gości do odkrywania kreatywnych dań. Możesz wybrać wspólne talerze z menu à la carte, aby posmakować kuchni lub niczym inspektorzy Michelin zanurz się w pełni podczas kolacji degustacyjnej, która zabierze Cię w podróż smaków.

Szef kuchni Martynas Praškevičius nigdy wcześniej nie pracował w kuchni restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin; swój talent poświęcił jednak stworzeniu restauracji, która z dumą może być posiadaczem tej gwiazdki.

Jakie danie zaskoczyło inspektorów Michelin? Lody śliwkowe z musem z białej czekolady.

 

 

Nineteen18
Dominikonų g. 11
https://nineteen18.lt/en/
Szef kuchni: Andrius Kubilius
Cena: kolacja degustacyjna: 94 Eur

 

Restauracja w stylu industrialnym, mieszcząca się w zabytkowej kamienicy, zaprasza do zasiadania przy kuchennym stole i pogawędek z szefem kuchni oraz podglądania przygotowywania potraw lub do wyboru bardziej kameralnej przestrzeni. Wieczór rozpoczyna się od zaprezentowania gościom zamkniętego menu składającego się z około 10 dań, które zmienia się sezonowo i opiera się na składnikach pochodzących głównie z lokalnego gospodarstwa lub zbieranych w pobliskich lasach. Kolacja z pewnością prowokuje, zaskoczy i zachwyci zarówno smakiem, jak i luźną atmosferą.

Andrius Kubilius to znany litewski szef kuchni, który zainspirowany swoją matką i babcią przeprowadził intensywne badania nad kuchnią bałtycką, aby stworzyć wyjątkową restaurację godną gwiazdki Michelin.

Jakie danie zaskoczyło inspektorów Michelin? Duńska wołowina z karmelem z kurczaka; pierogi z grzybami

 

 

Pas mus

Pilies g. 28

https://www.instagram.com/pasmusrestoranas

Szef kuchni: Vita Bartininkaitė

Cena: zmienia się w zależności od menu dnia

 

Nazwę restauracji w wolnym tłumaczeniu brzmi „U nas”, co doskonale opisuje to miejsce. Atmosfera przy świecach i domowe drewniane stoły tworzą atmosferę domu, podczas gdy zespół zaprasza na nieformalne, współczesne doznania kulinarne. Dania są osobiste i celowe, ponieważ nie ma stałego menu – każdy dzień przynosi na stół coś innego w zależności od produktów sezonowych. Część z nich zbierana jest prosto z ogródka mamy szefa kuchni. Spodziewaj się produktów fermentowanych i żywności przygotowanej w sposób zrównoważony, ze szczególnym naciskiem na warzywa.

Szef kuchni Vita Bartininkaitė przeszkoliła się w restauracji Geranium, która zdobyła trzy gwiazdki Michelin w Kopenhadze i jest jedyną kobietą na Litwie, która zdobyła gwiazdkę Michelin.

Jakie danie zaskoczyło inspektorów Michelin? Tatar wołowy; malinowy deser śnieżny z ganache z białej czekolady

 

Restauracje Bib Gourmand 

Michelin wyróżnił restauracje serwujące dobre jedzenie w umiarkowanych cenach. Trzy z czterech restauracji Bib Gourmand zlokalizowane są w Wilnie.

 

Gaspar’s

Pylimo g. 23-3

https://www.gaspars.lt/ 

Kuchnia: mieszanka dań indyjskich i portugalskich.

Właściciel restauracji, Gaspar Fernandes, jest także laureatem nagrody Service Award za rok 2024.

 

14 Horses 

Dominikonų g. 11
https://14horses.lt/ 

 

Kuchnia: dania z lokalnych gospodarstw. 

 

Le Travi

Užupio g. 19

https://www.instagram.com/letravivilnius/?hl=en 

Kuchnia: włoska 

 

Nagroda dla najlepszego sommeliera: Kamilė Bartusevičiūtė

Pacai

Didžioji g. 7

https://www.hotelpacai.com/en/PACAI-restaurant 

Selected by Michelin

Spośród 26 restauracji polecanych przez Michelin, 18 znajduje się w Wilnie. Uznanie oznacza, że ​​szefowie kuchni tworzą ponadprzeciętne jedzenie, korzystając z wysokiej jakości składników. Kuchnia wybranych restauracji sięga od etnicznej po współczesną, dając szansę skosztowania różnorodnych, kreatywnych dań.

 

Amandus

Užupio g. 22

https://amandus.lt/

Augustin

Didžioji g. 18

https://augustin.lt/

Da Antonio
Vilniaus g. 23

https://www.antonio.lt/ 


Dine
Gedimino pr. 35

https://dinerestaurant.lt/ 

 

Elven

Stuokos-Gucevičiaus g. 7

https://www.facebook.com/elvenrestaurant/

 

Ertlio namas

Šv. Jono g. 7

https://ertlionamas.lt/en 

 

Fabrikėlis

Pasakų g. 9

https://fabrikelis.lt/

 

Farmer and the Ocean

Vilniaus g. 25

https://www.facebook.com/farmerandtheocean/

Gastronomika

Bokšto g. 6

https://gastronomika.lt/en/

 

Heji
Lukiškių g. 3

Tel.: +370 691 41 414

https://heji.lt/


Justa Pasta

Vokiečių g. 20

https://www.justapasta.com/

 

Momo Grill

Totorių g. 1 

https://momogrill.lt/en

 

Pacai

Didžioji g. 7

https://www.hotelpacai.com/en/PACAI-restaurant 


Protėviai
Odminių g. 3

https://www.facebook.com/p/Prot%C4%97viai-100088576000140/

Somm

Pylimo g. 21

https://somm.lt/


Stebuklai

  1. Stuokos-Gucevičiaus g. 1

https://www.stebuklai.com/ Stikliai
Gaono g. 7
Tel.: +370 5 264 9580

https://www.stikliai.com/gourmet-restaurant/


Telegrafas

Universiteto g. 14

Tel.: +370 5 220 1600

https://www.telegrafas.com/en/restaurant/ 

 

Da Antonio

 

Oferta dla profesjonalistów https://www.govilnius.lt/oferta-specjalna-dla-profesjonalistw-z-brany-turystycznej

Specjalne ceny Vilnius Pass https://www.govilnius.lt/api/files/6605749a50e0d8a58673506d/Vilnius%20pass%20for%20tour%20agencies%20PL.pdf

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com