Gozo - wyspa archipelagu Wysp Maltańskich

Gozo - wyspa archipelagu Wysp Maltańskich

Gozo - wyspa archipelagu Wysp Maltańskich

Għawdex

Druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, położona 6 km na północny zachód od Malty.


Ktoś powiedział że Malta – to ogromne muzeum pod otwartym niebem, a Gozo jest tego najlepszym przykładem. Ta wyspa wciąga, uzależnia, jeszcze jedno miasteczko, jeszcze jedna historia, jeszcze jeden krok, jeszcze, jeszcze...
Gozo to druga największa wyspa Malty, na którą udaliśmy się z portu Cirkewwa promem morskim. W uszach szum fal, oczy przymrużone od słońca rozmywały krajobraz, pod skórą rozproszona sensualność, a wokół małe wysepki, fortece, wieże, m.in. miejsce gdzie pojmano hrabiego Monte Christo, prom przebijał czyste i niebieskie morze, a morska bryza chłodziła... chłodziła zmysły i ciało.








Przybiliśmy do portu Mgrr Harbour, malownicze miasteczko, nowoczesny dworzec promowy, port i marina, sklepiki i trasy wylotowe w głąb wyspy.






Powierzchnia Gozo to 67 km2, na krajobraz składają się głównie skaliste klify, małe zatoczki, typowa roślinność to oleandry, a wystające z morza skały tworzą oryginalne figury i groty. Udajemy się do Dwejra Bay, dzikiej skalistej zatoki z monolitycznych skał, tu natura wyrzeźbiła niesamowite figury i groty skalne, którymi zawładnęło morze i wiatr. Rozpoznawalną skałą kojarzoną z Gozo jest tzw. „Lazurowe okno" (Azure Window), wyrzeźbiona przez naturę skała z wrotami przez które widzimy morską otchłań i inne skalne posągi.
Przyciągają równie piękne: „Fungus Rock", „Ta' Cenc Cliffs", urzekają zatoczka Mgar ix-Xini. Białe skały wapienne z niebieskim morzem tworzą bajeczną scenografię także dla nurków, bowiem jest tu raj dla nurkowania, podwodne skały, groty, kominy, czeluście pełne tajemnic i uroku przyciągają. Historia mówi że na wyspie Gozo przebywał siedem lat Odyseusz którego więziła nimfa Calipso.

Dwejra, kaplica


















Lazurowe Okno. Ta monumentalna wapienna arkada, znajdująca się nieopodal przylądka Dwerja, powstała na skutek erozji działającej przez wiele tysięcy lat.

















We wrześniu temperatura wody wynosi 26 stopni na 40 m głębokości, a jej przejrzystość przekracza 40m w poziomie. Na miejscu czekają fantastyczne jaskinie, wraki oraz nurkowanie przy kifach o wysokości ponad wodą blisko 100m.












Inną z atrakcji wyspy są świątynie Ggantija Temple wzniesione ok. 3000 lat p.n.e. Jak mówi starożytna legenda świątynię wybudowała w jedną noc kobieta gigant o imieniu Sunsuna, budowla była poświęcona Wielkiej Matce Ziemi, bogini płodności. Neolityczna monumentalna architektura i jej prehistoryczne pochodzenie zostały wpisane na listę Świątyń dziedzictwa UNESCO. Dodam że jest to najstarsza budowla na świecie, starsza od egipskich piramid i Stonehenge, miejsce pielgrzymek starożytnych mieszkańców Malty.

Następnie Victoria albo Rabat stolica wyspy Gozo. Victoria jest głównym miastem wyspy i jeżeli cokolwiek się na niej dzieje to w 90 procentach jedynie tutaj, na reszcie wyspy panuje taki spokój, którego można wyspom pozazdrościć. Jej nazwę mieszkańcy zawdzięczają prośbie biskupa skierowanej do rządu brytyjskiego, aby największe miasto wyspy Gozo uzyskało nazwę na cześć 50 rocznicy koronacji królowej Wiktorii. Nazwę z Rabat, która jest nadal nieoficjalnie używana zmieniono w 1887 roku na Victoria.


Zabytkowa i monumentalna budowla na wyspie Gozo to Citadel (The Gran Castello), która wsławiła się udaną obroną przed oblężeniem tureckim w 1565. Warto wiedzieć, że Ministerstwo Kultury Malty organizuje w lipcu i sierpniu 2010 r. imprezę „Gran Castello Summer Nights 2010 - Cittadella, Gozo" w programie tej imprezy przewidziane są: wieczory muzyczne pod gwiazdami, opery, operetki i musicale także pokazywane na dużych ekranach, wieczór muzyki neapolitańskiej, festiwal wina organizowany przez Marsovin, interaktywne gry przedstawiające historię średniowiecza, impreza „Sweet Music" (opera i musicale), teatr grecki, degustacje i pokazy kulinarne kuchni lokalnej przy muzyce folklorystycznej i pokazach sztucznych ogni. To w największym skrócie. Wracam do omawiania obiektu, na terenie Cytadeli znajdujemy Katedrę z dobudowanymi ostatnio pomnikami papieży którzy odwiedzili to miejsce w tym Ojca Św. Jana Pawła II. Katedra zaprojektowana przez Lorenzo Gafa wybudowana w 1697 r. i rozbudowana w 1711 r., wew. w kopule piękny obraz trompe l'oeil Antonio Manuele. Wewnątrz Cytadeli Muzeum Katedralne w nim bezcenne szaty, przedmioty ze srebra, złota, używane w świętej posłudze. Dzisiejsza cytadela to małe miasto, w którym nadal zamieszkują ludzie, a życie toczy się swoim rytmem.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Victorii - główna świątynia diecezji Gozo na Malcie


Na schodach przed wejściem do katedry stoi pomnik Polaka Papieża Jana Pawła II

Potężne umocnienia twierdzy stojacej na spłaszczonym szczycie wzgórza dominują nad centalną częścią wyspy. Mury obronne, otaczające również katedrę i kilka muzeów, pochodzą z początku XVII w. Wzniósł je król hiszpański Filip II wraz z mieszkańcami Gozo. Joannicci wzmocnili mury i korzystali ze schronienia w twierdzy podczas ataków Turków i piratów. Twierdza mogła pomieścić wówczas wszystkich mieszkńców Gozo. Trzęsienie ziemi w 1693 r. zamieniło dużą część twierdzy w rumowisko. Obecnie mury obronne są odrestaurowywane.


Życie Victorii koncentruje się głównie wokół placów, gdzie mieszkańcy wraz z turystami mogą zasiąść pod parasolkami ogródków kawiarnianych i restauracji. Jednym z takich placów jest Pjazza Indipendenza (Plac Niepodległości), gdzie rozstawione były stoliki restauracyjne, a czas umilała miejscowa kapela złożona z sędziwych już wiekiem członków, grających lokalne melodie.









Monumentalny budynek bazyliki św. Jerzego góruje nad placykiem It-Tokk. Wzniesiomo ją w 1673 r. Wielokrotnie powiększana i upiększana, zyskałą nazwę "złotej", gdyż wnętrze jest obficie zdobione złoceniami.

Fasada jednego z kościołów

Fontanna na placyku przed kościołem


Religijne ozdoby przy wejściu do domów




Pozostałością po kolonizacji brytyjskiej są czerwone budki telefoniczne, ruch lewostronny i znajomość angielskiego, po angielsku porozumiewają się prawie wszyscy obywatele Malty.






Tymi uliczkami można chodzić całymi dniami

Worki śmieci







Transport
Po wyspie można poruszać się pieszo (obszar wszystkich maltańskich wysp - 316 km2 - jest niemal tysiąckrotnie mniejszy niż obszar Polski). Na wszystkich maltańskich wysepkach sprawnie funkcjonuje sieć autobusów i busów. Główny terminal autobusowy znajduje się przy Main Gate St., a w małych miasteczkach przystanek autobusowy znajduje się zawsze w pobliżu placu przy kościele. Popularnym środkiem transportu są tu również zabytkowe dorożki. Obowiązuje ruch lewostronny, nie ma sieci kolejowej.

Na granicy

Wraz z momentem wejścia Malty do Unii Europejskiej (1 maja 2004 r.) Polacy mogą wjechać na Maltę na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (zarówno starego, ważnego maksymalnie do 31 grudnia 2007 r., jak i nowego typu). Obowiązek posiadania wizy został całkowicie zniesiony.

Opieka medyczna
Wybierając się na Gozo nie potrzebujemy specjalnych szczepień, nie ma tu żadnych zagrożeń epidemiologicznych. Opieka medyczna jest dobrze rozwinięta, szpitale są nowoczesne i dobrze wyposażone.


MIEJSCA NURKOWE – GOZO

Coral Cave
Płynąc przez obszar zwany ogrodami możemy dotrzeć do niewielkiego klinowatego pęknięcia w ścianie skalnego występu opadającego 25 metrów w głąb błękitu. Podążając w dół i w lewo, na głębokości 18 metrów natrafimy na ogromną szczelinę otwierającą Koralową Jaskinię. Sufit jaskini posiada znakomite okazy twardych korali oraz koników morskich często poszukujących schronienia w tym miejscu.

Inland Sea
Wystarczy chwilę popłynąć przez tak zwane morze śródlądowe, aby za chwilę delikatnie zanurkować na maksymalną głębokość 25 metrów w okolice jaskini. Płynąc przez ogromny tunel wapiennego klifu, głęboko błękitny kolor pod sam koniec oprawiony jest skalnymi pęknięciami. Trasa wyprowadza nas na otwarte morze oraz pięć dziesięciometrowy uskok. Eksploracja zarówno prawej jak i lewej ściany oferuje fantastyczne życie morskie, co niesie satysfakcję każdemu nurkowi.
Crocodile Rock
Obserwowana z lądu ta przybrzeżna skała kształtem przypomina krokodyla. Nurkowanie może być wykonywane z brzegu, ale częściej odbywa się z łodzi. Zanurzenie zaczyna się od płytkiej od 6 do 8 metrów pod wodą laguny. zaledwie po kilku metrach wpływamy nad stromy uskok o głębokości wynoszącej do 45 metrów. Nurkując wzdłuż ściany możemy cieszyć się towarzystwem grouperów, ławic salemy, serioli i tuńczyka.

Ta'Cenc Cliffs
Miejsce znajduje się pod najwyższym klifem w Gozo. Lawirując pomiędzy rozsianymi po morzu głazami możemy napotkać homary i wiele barwnych ślimaków.

Blue Hole
Znana na całym świecie Błękitna Jama położona jest na zachodnim brzegu Gozo w miejscu zwanym Dwejra. Wejście do laguny oferuje nurkom różnorodne możliwości osobom prezentującym każdy poziom umiejętności. Oszałamiające jaskinie, fantastyczne ściany i krystalicznie czyste lazurowe wody zasłużenie zdobyły opinie jednego z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.

Xwejni
Struktura kilku pozostałych tradycyjnych solnych basenów przypominająca mozaikę stanowi jedynie preludium dla wrażeń pochodzących z tego miejsca. W czasie nurkowania, klucząc wzdłuż kanałów możemy cieszyć się z obserwacji różnorodnego życia morskiego, między innymi węgorzy, ośmiornic, rozgwiazd, muren czy jeżowców.

Double Arch Reef
Nurkowanie z brzegu warte jest każdego ruchu płetwą. Nazwa tego spektakularnego miejsca pochodzi od unikalnej geologicznej formacji, gdzie dwa łuki, jeden nad drugim, przeszywają przybrzeżną rafę. Ze względu na swoje położenie, obfituje w tysiące dascylusów oraz ławice przeróżnych leszczy. Często, przy odpowiednich prądach mamy szansę natknąć się na ogromne ławice polujących barakud.

Catherdral Cave (The Blue Dome)
Dana jaskinia znajduje się w dolinie Ghasri. Nurkowanie może odbywać się z brzegu aczkolwiek wymaga przejścia kilku wykutych w skale stromych stopni. U wylotu doliny, na głębokości 18 metrów znajdziemy duże wejście prowadzące do kopulastego sklepienia zwanego Katedrą. Wewnątrz znajdują się głazy pokryte kolorową gąbką i miękkim koralem. W trakcie nurkowania mamy sposobność wynurzenia się bezpośrednio pod kopułą, gdzie będziemy otoczeni elektryzującym, niebieskim światłem pochodzącym z podwodnego przejścia. Jest to miejsce zdecydowanie godne wysiłku.

Reqqa Reef
Nurkowanie odbywa się wzdłuż głębokiej na 40 metrów ściany. Dalszy ciąg ma na rafie występującej na stałym lądzie, której najpłytsza część znajduje się 18 metrów pod powierzchnią wody. Ogromne głazy opierające się o ścianę klifu sprawiają wrażenie umieszczonych tam umyślnie. Stanowią doskonałe schronienie dla grouperów,
denteksów, ośmiornic i skrzydlic.

Billinghurst Cave
Jaskinia Billinghurst znajduje się na północnej stronie wyspy. Szczyt wejścia do jaskini znajduje się zaledwie kilka metrów pod powierzchnią, a jego dno jest na 27 metrach. Wystarczy jeden odważny krok ze szczytu klifu nad jaskinią i już możemy płynąć przez pięć dziesięciometrową jaskinię podziwiając mnóstwo wielobarwnych gąbek, miękkiego koralu czy virgin lace coral. Możliwe jest wynurzenie się w końcowej części tunelu aczkolwiek tak głęboką eksplorację zaleca się jedynie doświadczonym nurkom z odpowiednim ekwipunkiem.

Xlendi Bay
Xlendi jest jednym z ośrodków turystycznych Gozo. Zatoka znajduje się na końcu długiego wąskiego wcięcia osłoniętego od północy stromym klifem. Południowa część obfituje w bary, kawiarnie, restauracje i hotele. Tunel przebiega przez klify i prowadzi do otwartego morza. Nurkowanie zaczyna się w zatoce na głębokości 9 metrów. Płynąc przez tunel mający wspaniałe wejście, możemy spotkać barweny i kolorowe kabryle
żywiące się z posadzki tunelu licznymi garbikami i neonami. Koniec tunelu zwabi nas intensywnie błękitnym światłem pochodzącym z wyjścia. Na zewnątrz natkniemy się na głazy i rafę o kształcie piramidy obfitujące w barakudy.

Fessej Rock
Ogromny szczyt wznosi się z głębokości sześćdziesięciu metrów. Nurkując z łodzi, nabieramy głębokości okrążając skałę w towarzystwie barakud i wszechobecnych grouperów.
Xlendi Wreck
Jest to dawny prom MV Xlendi, kóry został zatopiony i umieszczony na głębokości 40m. Jego wielkość jest imponująca, a fakt, iż wylądował do góry dnem może zaskoczyć nie jednego nurka. Przebywając na takiej głębokości należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia efektu narkozy azotowej.

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]