Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Piza we Włoszech, zabytki, atrakcje turystyczne, zwiedzanie

 
Campo dei Miracoli - Plac Cudów
 
   Miejsce które swoimi zabytkami przyciąga turystów z całego świata. W sezonie wakacyjnym kolejki chętnych tworzą się od wczesnych godzin porannych, by w weekendy zamieniać się w wielotysięczny tłum przemierzający alejki od katedry do wieży, od Baptysterium do cmentarza. Krzywa wieża w Pizie znana jest na całym świecie od dziesięcioleci i jest symbolem miasta Piza (PIsa). Jednak na rozległym Placu Cudów znajdują się także inne wyjątkowe budowle, podobnie jak w całym miasteczku jest znacznie więcej zabytków które zwracają uwagę swoją urodą i historią.

 

Piza Wlochy krzywa wieża 33

 

 Zwiedzanie Pizy ułatwia jej bliskość względem lotniska. Lokalizacje ważniejszych zabytków pozwalają na zwiedzanie ich spacerem od opuszczenia samolotu i wyjścia bezpośrednio na miasto. Jednodniowa wycieczka pozwala na zabranie wyłącznie bagażu podręcznego a to z kolei pozwala na skorzystanie z lotów niskokosztowych. W przypadku Krakowa lot bezpośredni pozwala poczuć słońce Toskanii już o 9.00 mając kilka godzin na niespieszne zwiedzanie. Koszt przelotu z Krakowa do Pizy Ryanairem za 56 zł a powrót w zależności od preferencji i godziny. Ja wybrałem Warszawa Modlin za 64 zł. Owszem, można upolować jeszcze tańsze połączenia, mimo że mamy wakacje.

Planując choćby jeden nocleg na miejscu, można zamoczyć stopy w wodach  oddalonego o 13 km Morza Tyrreńskiego, czy podjechać kolejką do oddalonego ok 20 km wyjątkowego miasteczka Lukka. Planując nieco dłuższy pobyt czy też objazdówkę, warto pomyśleć o odwiedzeniu Florencji położonej ok 80 km od Pizy. W słonecznej Italii także noce są ciepłe, więc większy bagaż nie jest niezbędny. 

Skupiając się wyłącznie na Pizie mamy sporo do zobaczenia. Co zatem warto zobaczyć w trakcie spaceru z lotniska ? Oczywiście najsłynniejsza dzwonnica świata czyli Krzywa Wieża w Pizie to podstawa, ale zabytków w tym miasteczku jest całkiem sporo i wiele z nich zasługuje na bliższe poznanie.

 

Od wyjścia z lotniska do powrotu z bezpiecznym czasem 2 godzin na procedury lotniskowe miałem 6 godzin (od 9.05 do 17.00) i to w zupełności wystarczyło na 9 kilometrowy spacer pokazany na mapce (poniżej link do całej trasy na mapie Google). Czy jest sens korzystania z taksówki ? dla mnie nie, bo spacerując mogłem przystawać przy każdej budowli by przyjrzeć się z bliska i zrobić zdjęcia.

 

piza trasa zwiedzania

WYŚWIETL W MAPACH GOOGLE

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 38

 

Krzywa Wieża
 
 
Krzywa Wieża czyli Kampanila (wł. campanile) to zewnętrzna dzwonnica i jest stosunkowo niska, bo jej wysokość to "zaledwie" 55 metrów. Przez problemy z dalszym osiadaniem fundamentów i zwiększającym się przechyłem, wieża przez 11 lat była zamknięta dla zwiedzających. Udostępnioną ją ponownie dla zwiedzających w 2001 roku. Ta wyjątkowa dzwonnica budowana była etapami przez 177 lat.
Aby dostać się na szczyt wieży do pokonania jest 251 stopni. Wówczas możemy podziwiać z góry piękną panoramę Campo dei Miracoli. Wejście na taras widokowy i zejście trwa około 40 minut. Bilet kupuje się na konkretną godzinę a liczba miejsc jest ograniczona.
Niestety jest także ograniczenie i dzieci poniżej 8 lat nie mogą wejść na wieżę. Przed wejściem obowiązuje procedura kontroli, podobnie jak wchodząc na lotnisko czy do ważniejszych urzędów rządowych. Nie możemy mieć ze sobą bagaży a dozwolone są jedynie małe torebki czy aparaty fotograficzne. Przechowalnia bagażu znajduje się tuż obok w Palazzo dell’Opera.
 
 
 
 
 
 
 
Piza Wlochy krzywa wieża 43
 
 
Katedra
 

Budowa katedry rozpoczęła się w 1064 roku i trwała aż do połowy XII wieku. Wewnątrz świątynia jest dość surowa podobnie jak pozostałe budowle na Placu Cudów. Zwiedzając wnętrze nie sposób nie zwrócić uwagi na kilka elementów, a są to m.in: rzeźbiona ambona autorstwa Giovanniego Pisano, mozaika w stylu bizantyjskim nad głównym ołtarzem czy grobowiec cesarza Henryka VII. Zwraca uwagę również posadzka która znajduje się naprzeciwko głównego ołtarza a drewniany sufit wręcz przytłacza swoim ogromem.

Na tyłach katedry znajdują się wyjątkowe Drzwi San Ranieri a są to drzwi z brązu autorstwa Bonanno Pisano. Przedstawione są na nich sceny z Nowego Testamentu, podzielone na 24 części. Ciekawostką jest to, że są to jedyne drzwi jakie przetrwały pożar z 1595 roku.

Warto pamiętać że wchodząc do katedry musimy być odpowiednio ubrani. Nie można także wnosić dużych bagaży. Tutaj także warto skorzystać z przechowalni bagażu w Palazzo dell’Opera.

 

 

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 19

 
 
Baptysterium
 

Baptysterium to miejsce w którym udzielano chrztu. Ta okrągła budowla z monumentalną kopułą znajduje się naprzeciwko wejścia do katedry. W środku najbardziej imponującym zabytkiem jest oczywiście chrzcielnica a także ambona a obie są autorstwa Nicola Pisano. Niesamowita jest tutaj genialna akustyka. Doświadczyć tego można oglądając pokaz i występ śpiewającego przewodnika.

Odwiedzając baptysterium możemy wejść na galerię znajdującą się drugim piętrze. Doskonale widać stamtąd wnętrze budynku, a z okna znajdującego się naprzeciwko katedry jest świetny widok na katedrę oraz stojącą za nią wieżę.

 

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 27

 

Cmentarz Camposanto Monumentale

Słowo Camposanto nawiązuje do typu cmentarza spotykanego we Włoszech, czyli do płaskiego terenu w kształcie prostokąta otoczonego murami i krużgankiem. Groby znajdowały się w krużgankach - na ścianach lub w podłodze. Cmentarz Camposanto w Pizie jest jednym z najstarszych i najbardziej znanym ze wszystkich cmentarzy tego rodzaju. Powstał w drugiej połowie XIII wieku. Według przekazów miejscowych, ziemię na cmentarz przywieziono tu specjalnie z Ziemi Świętej. W czasach świetności wewnętrzne ściany ozdobione były pięknymi freskami.

Od niemal dwóch wieków na cmentarzu nie chowa się nowych zmarłych, a sama nekropolia stała się jednym z pierwszych cmentarzy zamienionych na muzeum historyczne.

Obecnie wygląd cmentarza nie jest już tak majestatyczny jak w przeszłości. Nekropolia uległa potężnym zniszczeniom w trakcie nalotów podczas II Wojny Światowej. Do dzisiaj zachowała się niewielka część fresków autorstwa Buonamico Buffalmacco, które zostały odrestaurowane.Prace konserwatorskie prowadzone są także obecnie.

Na cmentarzu zobaczyć można sarkofagi z różnych okresów. Groby i nagrobki znamienitych mieszkańców, umieszczane były na ścianach oraz na podłodze. Będąc na miejscu nie można pominąć pomnika oraz grobu słynnego matematyka, Leonardo Fibonacci’ego. W Camposanto jest także kaplica z relikwiarzem, w którym znajdują się relikwie 80 świętych, w tym według legendy aż 11 z 12 apostołów.

 

 

 

 

Muzeum Sinopie Museo delle Sinopie

 

Muzeum Sinopie (Museo delle Sinopie)

 

W budynku po przeciwnej stronie cmentarza otworzono Muzeum Sinopie (Museo delle Sinopie), gdzie wystawiono szkice fresków znajdujących się wcześniej na terenie cmentarza. Odkryto je zresztą w ciekawy sposób. Po bombardowaniu cmentarza zdecydowano się rozbić do końca zniszczone ściany i wtedy odkryto szkice znajdujące się pod ich główną powierzchnią. To właśnie w tym muzeum znajduje się znany okrągły model wszechświata.

 

 

 

Piza Wlochy 264 Fotor

 

Muzeum Katedralne (Museo del Opera del Duomo)

Przy Placu Katedralnym znajduje się Muzeum Katedralne (Museo dell'Opera del Duomo)  - Kolekcja skarbów z katedry i baptysterium, w tym obrazy i znaleziska archeologiczne.

Wśród prezentowanych rzeźb wyróżniają się zwłaszcza rzeźby Tino di Camaino i Giovanniego Pisano , w tym Dziewica z Dzieciątkiem z kości słoniowej, wyrzeźbione w 1300 roku przez Giovanniego Pisano na ołtarz główny katedry . W skarbcu znajdują się liczne relikwiarze z XVII i XVIII  wieku, a niektóre średniowieczne, wśród których są te, które zawierają (według legendy) kamienie z Golgoty i kawałek odzieży San Ranieri - pustelnika i patrona Pizy. Co więcej, są również zachowane malowidła z XV do XVII w, a także seria intarsji drewnianej z dawnego chóru absydą. Z krużganka muzeum można podziwiać wspaniały widok na dzwonnicę.

 

Bilety
 
 
 Wstęp do każdego z zabytków możliwy jest oddzielnie, lecz bilet łączony jest zdecydowanie tańszy niż kupując osobno.
 
- Baptysterium, Cmentarz Camposanto oraz Muzeum Sinopie - wejście do każdej pojedynczej atrakcji kosztuje 7€. Wejście do wszystkich pięciu kosztuje 10€. Darmowe wejście: dla osób z ograniczoną mobilnością z opiekunem oraz dla dzieci poniżej 11 lat.
 
- Katedra - wejście jest bezpłatne jeśli zakupimy bilet do Baptysterium, na cmentarz Camposanto lub do Muzeum Sinopie - wówczas do katedry możemy wejść w dowolnym momencie. W przeciwnym wypadku musimy w kasie pobrać darmowy bilet przypisany na konkretną godzinę. Nie jest możliwe wejście do katedry bez biletu.
 
- Krzywa Wieża - koszt wejścia 20€. Brak biletów ulgowych dla dzieci. Bilet kupujemy na ściśle określoną godzinę. Przyjście po wyznaczonym czasie powoduje utratę biletu bez możliwości zamiany czy zwrotu.
 
 
 cennik biletów na dzień 5.07.2022
 
IMG 20220707 134802
 
 
 
 
 
Piza Wlochy krzywa wieża 54
 
 
Toaleta, stragany z pamiątkami, plac targowy i tańsze punkty gastronomiczne znajdują się przy parkingu, za bramą prowadzącą na plac. Tutaj także znajdują się bary i kawiarnie z bardziej przystępnymi cenami.
 
Bilety możemy zakupić w kasach (w budynku Palazzo dell'Opera oraz w kasie Muzeum Sinopie) lub online na oficjalnej stronie organizacji Opera della Primaziale Pisana, która jest odpowiedzialna za utrzymanie obiektów na Placu Katedralnym. Bilety online możemy zakupić maksymalnie w okresie 1 do 20 dni przed planowanymi odwiedzinami.
W budynku Palazzo dell'Opera znajduje się sklepik z pamiątkami oraz przechowalnia bagażu.
 
 
 
 
Piza Wlochy krzywa wieża 28
 
Campo dei Miracoli - Plac Cudów i brama prowadząca na parking
 
 
 
 
Restauracje i ceny w ścisłym centrum, w sąsiedztwie najważniejszych zabytków nie należą do najtańszych.
 

 Piza Wlochy krzywa wieża 63

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 36

 

 

 

Zabytki i obiekty mijane po drodze, idąc z lotniska zgodnie z trasą pokazaną na mapce na początku.

 

 Piza Wlochy krzywa wieża 1

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 2

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 4

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 5

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 6

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 15

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 7

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 8

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 9

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 11

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 12

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 14

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 16

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 17

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 18

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 20

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 21

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 24

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 25

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 29

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 41

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 42

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 44

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 47

 

 

Piza Wlochy krzywa wieża 55

 

 

Ceny w okolicznych straganach i barach

 

Piza Wlochy krzywa wieża 58

 

 

 

Bar obok parkingu - ceny zestawów od 6 do 10 euro

 

IMG 20220707 144123

IMG 20220707 144123 2

 

IMG 20220707 143621

 

 

ceny w sklepie spożywczym samoobsługowym

 

IMG 20220707 150849

 

IMG 20220707 150855

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 386 gości oraz 0 użytkowników.