Rowerowe atuty włoskiego regionu Emilia – Romania

Rowerowe atuty włoskiego regionu Emilia – Romania

Rowerowe atuty włoskiego regionu Emilia – Romania

 

   Region Emilia – Romania to nie tylko włoskie jedzenie w najlepszym wydaniu, najszybsze i najpiękniejsze samochody czy piaszczyste wybrzeże Adriatyku. Od lat ta kraina obejmująca takie znane włoskie miasta jak Bolonia, Rawenna, Modena czy Rimini jest świetnym miejscem do uprawiania kolarstwa i rekreacyjnej jazdy na rowerze. Najbliższe miesiące dają dodatkowe powody, by zasmakować tam jazdy na dwóch kołach.

 

 

Od 2014 roku w Emilia Romania działa Terrabici, regionalne konsorcjum zajmujące się obsługą turystyki rowerowej, które obecnie skupia aż 43 hotele. Do hoteli grupy licznie zjeżdżają amatorzy jazdy na dwóch kołach. Często są to kilkupokoleniowe rodziny. Senior porusza się w swoim tempie rowerem elektrycznym, jego syn „połyka” kilometry na rowerze szosowym, a wnuczek szlifuje formę by zająć jak najlepsze miejsce w wyścigu na czas. Osoby towarzyszące wylegują się na plaży, korzystają z wellness, uczestniczą w szkołach gotowania bądź zwiedzają okolicę.

 

 

Każdy z obiektów Terrabici musi spełniać określone kryteria. Musi mieć rowerownię, oferować możliwość wypożyczania sprzętu i zapewniać serwis, a oferta gastronomiczna ma odpowiadać specyfice sportu. Ważne jest, by godziny posiłków były dostosowane do godzin rozpoczęcia imprez rowerowych; lunch jest oferowany długo i w formie bufetu by wracający w różnym czasie z objazdów rowerowych mogli się posilić. Gdy w niedzielę jest organizowany amatorski wyścig kolarski – „Granfondo” - to śniadanie jest serwowane już od 6,00.

 

 

Wśród hoteli Terrabici warto wymienić „Sportur” w miejscowości Cervia, czy „Lungomare Bike Hotel” w Cesenatico. Ten pierwszy to także centrum sportów zespołowych. Gdy w Europie północnej i środkowej panuje ledwie przedwiośnie to właśnie tutaj zjeżdżają kluby sportowe, by na boiskach Fantini Club, korzystając z ciepłej pogody, organizować obozy szkoleniowe. „Lungomare Bike Hotel” może być wzorem jak obsługiwać miłośników kolarstwa. Każdego dnia organizuje on 6 różnych objazdów rowerowych, o różnym stopniu trudności z doświadczonymi lokalnymi przewodnikami. W jego podziemiach jest rowerownia, warsztat i myjnia rowerowa.

 

 

Emilia Romagna jest znana z organizacji zawodów kolarskich dla amatorów. Mianem Granfondo określa się serię jednodniowych wyścigów organizowanych w niedziele. W agendzie na rok 2023 jest 9 takich imprez. Przyjmuje się, że długość trasy wyścigu musi wynosić co najmniej 100km, a jego organizacja jest w pełni profesjonalna, łącznie z zabezpieczeniem startu, mety i trasy. Każdy zakręt jest chroniony przez obsługę (ok. 300 zatrudnionych osób), jest wsparcie techniczne, medyczne i policyjne. Uczestnicy otrzymują wartościowe pakiety startowe, a na koniec organizowana jest ceremonia medalowa i „pasta party”.

 

 

Region Emilia Romagna jest bez wątpienia królestwem kolarstwa szosowego, ale ci, którzy wolą inne rowery też będą tu zadowoleni z pobytu. Jest dużo ścieżek rowerowych, a trasy można planować wzdłuż wybrzeża lub odwiedzać urokliwe miasteczka w górzystej części regionu. Wśród pięknych małych włoskich miasteczek z pewnością warto wymienić Savignano i Santarcangelo. To pierwsze słynie z teatru, który gości najważniejsze spektakle i najsłynniejszych włoskich aktorów, a to drugie jest podzielone na dwie odmienne części. W dolnej części są gwarne placyki, sklepy, fontanny i kawiarnie, a na wzgórzu jest cicho i spokojnie, bo niemal nikt nie chodzi między rzędami małych domków, po wąskich uliczkach, z których rozpościerają się cudne widoki na okolicę.

 

 

Wyjątkową wycieczką będzie objazd wielkich basenów zalewowych, z których kiedyś wydobywano sól. Dziś łąki otaczające płytkie rozlewiska tworzą rezerwat. To jedno z nielicznych miejsc we Włoszech, gdzie można obserwować różowe flamingi. Najlepiej dojechać tu z nadmorskiego kurortu Cervia, kierując się znakami na Parco Salina di Cervia.

 

 

Z każdym miesiącem atmosfera wśród miłośników kolarstwa w tej części Włoch będzie stawać się coraz bardziej gorąca. Po raz pierwszy w ponad stuletniej historii, Le Tour de France, edycja 2024, zawita do Włoch. 1-szy etap wyścigu rozpocznie się we Florencji, a zakończy w Rimini. 2-gi etap Cesenatico - Bologna w całości będzie przeprowadzony w regionie Emilia – Romania, a 3-ci zacznie się w Piacenza i zakończy w Turynie. Już w tym roku region planuje oznaczyć wszystkie trasy, po których będzie przebiegał wyścig logo „TDF2024”, by kolarze-amatorzy mieli jeszcze większą motywację i radość podczas jazdy.

 

 

Obecnie większość zagranicznych gości hoteli rowerowych pochodzi z krajów niemieckojęzycznych: turyści z Niemiec, Austrii i Szwajcarii stanowią 42% wszystkich kolarzy. Nie brakuje też miłośników tego sportu ze Skandynawii, krajów Beneluxu, Wielkiej Brytanii i Francji. Aktywni Polacy pokochali Włochy jako zimową destynację i mekkę narciarstwa alpejskiego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w dużej liczbie odwiedzali ten kraj także wiosną i jesienią, by łączyć jazdę na rowerze z obcowaniem z przyrodą, zabytkami i wyśmienitym jedzeniem.

 

Autor - Krzysztof Kowalski https://justkowalski.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schronisko górskie Rifugio Paradiso Trentino Włochy

Monte Cornetto 38064 Folgaria, Trydent-Górna Adyga, Włochy

 

Schronisko górskie Rifugio Paradiso Trydent Italia mountain Trentino 32

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com