Klasztor Eberbach
Wyjątkowy zabytek który warto zobaczyć. Zwiedzając w Wiesbaden, mamy zaledwie kilkanaście kilometrów by dotrzeć na wzgórze z rozległymi winnicami.
Klasztor Eberbach, którego początki datowane są na XI wiek, do dziś zaskakuje rozmachem i wielkością. Jest to jedno w niewielu opactw w Niemczech, którego piękne, romańskie budynki zachowały się do naszych czasów.
Klasztor został założony w roku 1116 przez augustianów a po 20 latach przejęli cystersi którzy mieszkali w nim aż do 1803 roku. W latach późniejszych budynki pocysterskiego klasztoru wykorzystywane były jako więzienie czy wojskowy szpital. W 1998 roku klasztor Eberbach przekształcony został w muzeum. Jednym z wydarzeń mających wpływ na popularność obiektu wśród turystów z całego świata, było nakręcenie filmu według słynnej powieści Umberta Eco. To właśnie w Eberbach roku 1986 kręcono zdjęcia do filmu "Imię róży" z Seanem Connerym. Dawne opactwo cysterskie i jeden z najlepiej zachowanych obiektów klasztornych na terenie Niemiec jak i całej Europy. Wspaniały zespół Zespół klasztorny z pięknie pokazaną historią technologii produkcji wina. Wielki refektarz z prasami śrubowymi uzmysławia ogrom i wysiłek . Zawartość poklasztornych piwnic z dojrzewającymi winami warta kilka milionów euro. Dla koneserów wyjątkowym przeżyciem są tradycyjne aukcje wina prowadzone w klasztornych piwnicach, w otoczeniu rzędów beczek z winami. W klasztorze organizowane są festiwale muzyczne i koncerty, przyciągające melomanów z niemal całego świata.
Klasztor został założony w roku 1116 przez augustianów a po 20 latach przejęli cystersi którzy mieszkali w nim aż do 1803 roku.
W latach późniejszych budynki pocysterskiego klasztoru wykorzystywane były jako więzienie czy wojskowy szpital. W 1998 roku klasztor Eberbach przekształcony został w muzeum. Jednym z wydarzeń mających wpływ na popularność obiektu wśród turystów z całego świata, było nakręcenie filmu według słynnej powieści Umberta Eco. To właśnie w Eberbach roku 1986 kręcono zdjęcia do filmu "Imię róży" z Seanem Connerym.
Eberbach szybko stał się jednym z największych i najbardziej aktywnych klasztorów w Niemczech. Z niego powstało wiele innych fundamentów: opactwo Schönau w pobliżu Heidelbergu w 1142 r .; Opactwo Otterberg w Palatynacie w 1144 r .; Gottesthal Abbey niedaleko Liege w 1155; i opactwo Arnsburg w Wetterau w 1174 r. Szacuje się, że w jego wysokości w XII i XIII wieku ludność liczyła około 100 mnichów i ponad 200 braci świeckich. Opactwo Eberbach było również bardzo udane pod względem ekonomicznym, głównie dzięki zyskom z uprawy winnic i produkcji wina. Co najmniej 14 członków rodziny hrabiów Katzenelnbogen zostało pochowanych w kościele. Wśród nich był hrabia Johann IV z Katzenelnbogen, który jako pierwszy zasadził winorośl Rieslinga w nowej winnicy w pobliskiej wiosce Rüsselsheim , kiedy mnisi z Eberbach wciąż uprawiali czerwone winogrona, takie jak Grobrot , najwcześniejsza odmiana winogron zarejestrowana w Eberbach. Około 1525 r. Mówi się, że w opactwie znajdowała się olbrzymia beczka na wino o pojemności od ok. 50 000 i 100 000 litrów, które w niemieckiej wojnie chłopskiej w 1525 r. Były intensywnie wykorzystywane przez buntowników z Rheingau, którzy zostali rozbici obozem tuż pod klasztorem. Opactwo doznało poważnych obrażeń podczas wojny trzydziestoletniej , począwszy od ataku szwedzkiej armii w 1631 r. Wiele cennych przedmiotów z kościoła i biblioteki zostało splądrowanych, a mnisi zostali zmuszeni do ucieczki. Tylko 20 z nich powróciło w 1635 r., Aby rozpocząć żmudną rekonstrukcję. XVIII wiek był jednak okresem wielkiego sukcesu gospodarczego: zachowane relacje pokazują, że zyski opactwa były regularnie inwestowane na frankfurckim rynku pieniężnym.
Zabudowania klasztorne, których południowa strona jest gotycka, północna część częściowo gotycka, a częściowo romańska, a reszta to XIX-wieczna restauracja.
Muzeum jak i pozostałe pomieszczenia są ogólnodostępne i można je oglądać codziennie, indywidualnie lub z przewodnikiem. Na terenie klasztoru znajduje się także hotel i część konferencyjna. Można również zarezerwować degustacje wina dla grup, a dwa razy w roku odbywają się aukcje wina.
https://kloster-eberbach.de/
Kloster-Eberbach-Straße 1, 65346 Eltville am Rhein, Hesja, Niemcy
Dormitorium, wczesnogotycka sala o długości około 70 metrów, zawierająca sklepienia i krótkie kolumny z rzeźbionymi stolicami, a także jedna z niewielu takich sal o tej wielkości i jakości pozostających w Europie.
Zachodnie skrzydło, mieszczące bibliotekę, w której muzeum opactwa zostało założone w 1995 r. Zawiera ono między innymi najstarsze zachowane cysterskie okno szklane w Niemczech (około 1180 r.), Oryginalne kapitele z krużganków, obecnie zastąpione przez nowoczesne repliki, różne rzeźby, portrety Bernarda z Clairvaux i barokowe wyposażenie
Zbiory muzealne z elementami z początków istnienia klasztoru, zgromadzone w części przylegającej do refektarza z wielkimi prasami.
Refektarz braci świeckich, w którym znajduje się 12 zabytkowych pras winiarskich opactwa Eberbach.
Zabytkowa piwnica z winami. Fraternei , wczesnogotycka sala z ciężkimi sklepieniami, używana od średniowiecza jako piwnica z winami. Znany jest również jako Cabinetkeller , który jest źródłem użycia terminu Kabinett jako jakościowego opisu niemieckiego wina
Winnice opactwa Eberbach były na 300 hektarach największym w średniowiecznej Europie. Większość z nich jest obecnie własnością Hesji i jest prowadzona przez Hessische Staatsweingüter GmbH Kloster Eberbach , która zarządza największym połączonym obszarem produkcji wina w Niemczech, obejmującym winnice na zboczach doliny Renu i Hessische Bergstrasse . Z 200 hektarów, które są uprawiane, trzy czwarte jest obsadzone Rieslingiem , ale uprawia się również Chardonnay , Pinot blanc , Pinot gris , Pinot noir i Dornfelder .
Kościół opactwa. Opactwo od 1988 r. jest głównym miejscem koncertów Festiwalu Muzyki Rheingau
Kościół opactwa to trójnawowa bazylika romańska z transeptem, zawierająca groby niektórych arcybiskupów Moguncji.
Zabytkowe księgi zgromadzone i eksponowane w muzeum.