Miejsca na wakacje bez tłumów turystów

Miejsca na wakacje bez tłumów turystów

Miejsca na wakacje bez tłumów turystów

 

   Turystyka w ostatnich latach rozwijała się bardzo dynamicznie, lecz na trzy lata została mocno przyhamowana przez pandemię. Obserwując jednak prognozy i zainteresowanie rezerwacjami w biurach podróży, można przypuszczać że turystyka zarówno krajowa jak i wyjazdowa w obecnym roku powraca do poziomu sprzed pandemii.

Przyjęty system pracy zdalnej sprawdził się i przełożył się także na przyzwyczajenia wyjazdowe. Coraz więcej osób stara się podróżować w rejony mniej popularne i wybierać miejsca z dala od tłumów. Zamiast gwarnych dużych hoteli, turyści coraz chętniej wybierają kwatery. Wynajem domu lub apartamentu to dobra opcja przy planowaniu wakacji na własną rękę.

 

Kilka miejsc w Europie, które są jeszcze mniej znane i warto wybrać je na urlop.

 

 

Chorwacja kontynentalna

Region Sisak-Moslavina i miasto Sisak

w drodze do nadmorskich kurortów

Chorwacja będąca coraz popularniejszym kierunkiem wśród rodaków, z powodzeniem rywalizuje z Grecją czy Turcją, zostawiając w tyle Słowenię, Czarnogórę, Albanię czy nawet słoneczną Italię.  Dubrownik, Split, Zadar, Pula, Rijeka czy Makarska to kurorty nadmorskie, doskonale rozpoznawalne pośród miłośników plażowania czy morskich kąpieli. I słusznie, bo Chorwackie plaże jak i cała infrastruktura w nadmorskich kurortach, przygotowana jest nawet dla najbardziej wybrednych turystów. Jednak Chorwacja to nie tylko piękne wybrzeże, ale także różnorodny kontynent, z górami, jeziorami, pięknymi wodospadami, rezerwatami przyrody czy rozległymi winnicami.

Jadąc nad chorwackie wybrzeże Adriatycku, warto poznać także ciekawe miejsca w lądowej części tego gościnnego kraju. Odległości nie są duże, więc nie nadłożymy wielu kilometrów. Zaledwie 50 km od Zagrzebia, stolicy kraju, leży miejscowość Sisak, stolica administracyjna żupanii sisacko-moslawinskiej. Meandry rzeki Sawy i Kupy oplatają miasto. Taka lokalizacja była już dostrzeżona i wykorzystana wiele lat wcześniej, gdyż w XVI w wzniesiono tutaj Twierdzę „Stari grad“. Początki osadnictwa miejskiego na tym terenie sięgają 500 r p.n.e. W czasach Dioklecjana, miasto było znane jako Siscia. We wczesnym średniowieczu Sisak był stolicą słowiańskiego państwa Chorwacji Posawskiej.

Spacer promenadą Slave Strigla pozwala spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy a jednocześnie odpocząć od miejskiego zgiełku. Cisza i przyroda są tutaj elementami dominującymi. Z ważniejszych zabytków znajdujących się w pobliżu, na uwagę zasługuje zabytkowy kamienny most nad rzeką Kupa oraz Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

Chorwacja kontynentalnie 2019 1

 

 

 

 

 

Dolina Louron w Oksytanii, Pireneje Centralne

 

   Francja to duży i jakże różnorodny kraj. Od romantycznego Paryża, Zamków nad Loarą, po ścianę Pirenejów oddzielającą Francję od Hiszpanii na od półwyspie Apenińskim. Jednym z wyjątkowych miejsc do których warto skierować swoje plany wakacyjne, jest Loudenvielle leżące w pięknej dolinie. Odkrywanie Doliny Louron, jednej z najlepiej zachowanych dolin Pirenejów jest czymś więcej niż tylko bieganie z aparatem po gwarnych uliczkach miast, czy zwiedzaniem setek muzeów.

To tutaj, w niewielkiej miejscowości jest kilka atrakcji w okolicy jeziora Loudenvielle. Dla zmęczonych zwiedzaneim, wędrówkami po górach czy jazdą na rowerze, są termy Balnéa, będące pierwszym centrum SPA we francuskich Pirenejach. Balnéa, jest pierwszym kompleksem relaksacyjnym wykorzystującym wody termalne francuskich Pirenejów.

Odkrywanie miejscowego dziedzictwa na rowerach elektrycznych, podczas wycieczki po wiosce Loudenvielle, z jej malowanymi średniowiecznymi kościołami, prawdziwymi klejnotami.

Piknik na brzegu jeziora, połączony z podziwianiem paralotniarzy (Dolina Louron gościła Mistrzostwa Świata w Paralotniarstwie). Na zboczach góry opadającej do doliny, wije się serpentyna drogi. Droga jest to wyjątkowa i bardzo znana, gdyż tymi serpentynami pokonywany jest jeden z morderczych etapów wyścigu kolarskiego Tour de France.

 

Dolinia Louron Loudenvielle 20

 

 

 

 

Arcos de Valdevez

Arcos de Valdevez to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Viana do Castelo, w regionie Północ w podregionie Minho-Lima. To małe lecz bardzo malownicze miasteczko leży na północy Portugalii blisko granicy Hiszpanii. Do atrakcji turystycznych należy kilka zabytkowych kościołów, malowniczy most oraz dobrze zachowane ruiny zamku na który z centrum miasteczka to zaledwie 20 minutowy spacer. W odległości ok. 20 km a widoczny ze wzgórza zamkowego jest najwyższy szczyt Portugalii w masywie Serra da Peneda leżący na półwyspie - Pedrada 1416 m n.p.m , wybitność 768 m. Ponta do Pico jest najwyższym szczytem Portugalii ale znajduje się w zachodniej części wyspy Pico na Azorach.
Poza miejscowościami typowo turystycznymi, ceny podobne są do polskich a często jest taniej niż u nas. W Arcos de Valdevez za pełny obiad w restauracji w centrum miasteczka zapłacimy ok 8 - 12 euro przy czym nie ma tu kompotów a wino które leje się niczym woda. Owoce morza i ryby to potrawy najpopularniejsze w menu.
 
Dojazd do Arcos de Valdevez: Arcos de Valdevez położony jest w północno-zachodniej części półwyspu Portugalskiego, w prowincji Alto Minho w z miastem powiatowym Viana do Castelo. Znajduje się 36 km od Braga, 40 km od Viana do Castelo i 90 km od Porto.
Samochodem: Jadąc z Porto- autostrada A3 (Porto - Valencia) lub droga krajowa do Bragi i do  Arcos de Valdevez. Jadąc z Hiszpanii można dojechać  autostradą A3 (Valencia - Porto) lub drogami krajowymi wiodącymi przez Portugalię z Walencji, Monsoon, lub Melgaço Ponte da Barca.
 

 

 

 

 

 

 

 

Rezerwat Cheile Turzii

Rumunia zachwyca na każdym kroku. Warto poznać ten różnorodny i przyjazny kraj w tym ten wyjątkowy park i wąwóz.

    

    Jednym z takich miejsc jest Rezerwat Przyrody Cheile Turzii z naturalnie wyrzeźbionym wąwozem Turks. Długość wąwozu wynosi 1650 metrów, z wysokimi i stromymi ścianami dochodzącymi do maks. 250 m. Prawy stok wąwozu nazywa się „Church Hill”, natomiast lewy stok to „South Hill”. Przejście przez sam wąwóz nie wymaga specjalnych umiejętności czy kondycji, ale dla chcących poczuć większą dawkę adrenaliny, istnieje via ferrata na kilku ścianach. Po przejściu wąwozu, u jego wylotu, można wejść na prawe zbocze by spojrzeć na wąwóz i jego okolicę z góry. Do wąwozu warto wybrać się przy okazji zwiedzania kopalni soli w Turda Salina, gdzie odległość pomiędzy obiektami to zaledwie 14 km. Do znanej miejscowości Kluż-Napoka z wieloma zabytkami dzieli zaledwie 35 km.

 

 

Wąwóz Cheile Turzii 2

 

Wąwóz Cheile Turzii 3

 

 
 
 
 
 
 
 
Milicz i Dolina Baryczy
 
 
Pośród propozycji nie może zabraknąć także i naszego wyjątkowego kraju. Mimo że nadbałtyckie plaże, mazurskie jeziora czy górskie szlaki w sezonie pękają w szwach, to jednak są jeszcze miejsca gdzie można poczuć wyjątkowy klimat, napawać się widokami w promieniach słońca, leżąc nad wodą wsłuchani wyłącznie w śpiew ptaków. Dolina Baryczy i Stawy Milickie to raj i mimo że o tym miejscu tak pięknie opowiada Krystyna Czubówna, to wciąż jest to region nieodkryty i niedoceniany a co za tym idzie , nie ma tam tłumów nawet w szczycie wakacyjnego sezonu.
 
 
Stawy Milickie i Dolina Baryczy to największy w Polsce rezerwat przyrody, zaliczany do najcenniejszych ekosystemów na świecie.
 
 
Szukamy wrażeń na końcu świata, przemierzamy tysiące kilometrów w poszukiwaniu miejsc by zachwycać się pięknem przyrody, by odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Wydajemy krocie by przenieść się w inne miejsce a takie miejsce jest pod naszym nosem. Ta bajkowa kraina to Dolina Baryczy. Zaledwie godzina jazdy od Wrocławia w kierunku Poznania wystarczy by przenieść się w miejsce o jakich czytamy w National Geographic czy oglądamy w Travel Channel.
 
Dech zapiera, gdy stojąc na grobli pomiędzy stawami, widzimy tysiące dzikich gęsi i setki żurawi podrywających się do lotu, a trzepot tysięcy skrzydeł jest niczym szum kilku potężnych lokomotyw. Białe drzewa na wyspie żurawi są niczym sceneria do filmu Tolkiena. Wśród stawów, które temu krajobrazowi nadają szczególną cechę, można wspaniale wypocząć i oderwać się od spraw codziennych. "Stawy Milickie" to 7600 ha a wraz z terenami zielonymi i lasami, które dają obszar na jakim można się poczuć jak na innej planecie. Turystyka kajakowa jest jeszcze słabo rozwinięta, a to z kolei daje gwarancję samotności na szlaku wodnym i braku dzikich i hałasujących tłumów jak to ma miejsce np. na Mazurach.
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 16
 
 
 
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 23
 
 
 
 

Jezioro Rożnowskie i okoliceI na koniec, nadal pozostając w naszym pięknym kraju, udajemy się do Małopolski. To tam właśnie znajduje się nieodkryta przez wielu kraina, urokliwe Pogórze Rożnowskie. Największą atrakcją tego regionu jest Jezioro Rożnowskie, nie bez powodu określane mianem perły Sądecczyzny. Zalew ten rozciąga się pomiędzy miejscowościami Rożnów i Kurów, na przełomie Dunajca, a otoczony jest lasami i wzniesieniami malowniczego Beskidu. Wszystko to składa się na jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny pejzaż, który nie sposób znaleźć w innych regionach Polski czy Europy. Samo jezioro zaś jest wręcz stworzone zarówno do podziwiania i kontemplowania krajobrazu, jak i do sportów wodnych.
Na środku Jeziora Rożnowskiego zobaczyć można Małpią Wyspę, na której terenie znajduje się rezerwat ptaków. Dobrze widać ją z niewielkiej wsi leżącej ok. 20 km od Nowego Sącza, Gródka nad Dunajcem. Idealny widok na Wyspę Grodzisko, bo tak naprawdę nazywa się Małpia Wyspa, jest z terenu hotelu Lemon Resort Spa, usytuowanego tuż nad Jeziorem Rożnowskim. To oczywiście nie wszystko. W niedalekiej od niego odległości można zwiedzić m.in. ruiny średniowiecznego zamku, należącego niegdyś do najsłynniejszego polskiego rycerza, Zawiszy Czarnego, słynny w okolicy Most Stacha czy Sanktuarium św. Pustelników Świerada i Benedykta.

Więcej informacji o atrakcjach w okolicy można znaleźć na stronie https://www.lemonresort.pl/atrakcje/region

 
 
 
 
 
 
Partnerem materiału jest https://www.interhome.pl/
 
 
[reklama Lemon Resort]

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com