Park Zamków Jurajskich

Park Zamków Jurajskich w miniaturze.

Ruiny zamków i warowni stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Orle Gniazda, bo taką też nazwę noszą ów malownicze warownie, są położone na stromych 20-30 metrowych skałach wapiennych, dzięki czemu stanowiły one potężną linię obrony ziem Królestwa Polskiego od strony południowej. Niestety wiele wyniszczających wojen, na czele z najazdem Szwedzkim doprowadziło do zniszczenia symbolu niegdysiejszej potęgi tych ziem. Po wspaniałych niegdyś Orlich Gniazdach pozostały jedynie ruiny i zgliszcza.


Teraz jednak, będzie można zobaczyć ten wspaniały szlak warowni i zamków w okresie ich największej świetności ponownie. Nie ruiny, ale wspaniałe, bogate zamki i pałace.

Będzie je można zwiedzać od 1 Czerwca w Ogrodzieńcu w nowo powstałym Parku Miniatur. Zobaczą w nim Państwo Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25.  Makiety zamków i warowni odtworzone zostały zgodnie z prawdą historyczną. Wykonanie makiet poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania i opracowywania dokumentacji historycznej. Obiekty, które będą prezentowane w Parku Miniatur zostaną umieszczone w otwartej przestrzeni, ponieważ oprócz samych budowli odtworzone zostanie także interesujące ukształtowanie Jury. Malownicze doliny i kaniony o spadzistych stokach oraz urwiste skalne ściany, na których usadowione są zamki.

W Parku Miniatur będzie można zobaczyć także repliki maszyn oblężniczych z okresu średniowiecza m. in. katapultę miotającą pociski, balistę – rodzaj kuszy na kołach, a także trebusz – efektowną machinę miotającą pociski, przypominającą mechaniczną procę. Dzięki tym urządzeniom wojennym będzie można poznać metody walk zbrojnych, prowadzonych w XIV, XV i XVI w. Zapraszamy do odwiedzenia Ogrodzieńca, gdyż teraz ta malownicza miejscowość będzie w swojej ofercie miała nie tylko wspaniale zachowane ruiny Zamku Ogrodzienieckiego, Gród  Królewski na Górze Birów, ale także opisany wcześniej Park Miniatur Zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

http://www.park-ogrodzieniec.pl/

alt

alt

alt

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com