Wyścig łodzi


http://profile.ak.fbcdn.net/object2/1294/54/n122953811049867_4473.jpg
I Międzyuczelniany Wyścig Smoczych Łodzi

16 maj 2010 - zakole Wisły - Zakończenie Juwenaliów
W Chinach od kilku tysięcy lat, w Polsce od 1997 organizowane są wyścigi smoczych łodzi. 16 maja po raz pierwszy gród Kraka, u podnóża wzgórza Wawelskiego, będzie gospodarzem tych widowiskowych zmagań.
Krakowscy studenci zorganizowani w smocze brygady zwodują swoje jednostki, by zmierzyć siłę swoich mięśni, hart ducha, w sportowym wydarzeniu wiosny. Pod czujnym okiem wawelskiego pobratymca legendarne bestie wezmą udział w szaleńczych regatach, jakich dotychczas Kraków nie widział.
Program:
godz. 15.00 - ślubowanie zawodników i wyścigi smoczych łodzi
godz. 15:50 - pokazowy wyścig
godz. 16:00 - wyścigi właściwe
godz. 18:30 - uroczyste wręczenie pucharu oraz koronacja zwycięskich

http://www.wyscigsmoczychlodzi.pl/

 

Celem wyścigu jest integracja środowiska studenckiego w trakcie krakowskich Juwenaliów. Wyścig 16 maja 2010 roku ma za zadanie kultywować wydarzenie kulturalno-sportowe, mamy nadzieję że wyścig wpisze się w tradycję studenckich Juwenaliów i będą realizowane kolejne jego edycje.
W Krakowie od wielu lat odbywają się Juwenalia którym towarzyszą występy artystów, chcemy aby Juwenalia krakowskie były również kojarzone z przedsięwzięciami sportowymi wśród krakowskich Żaków. Z języka łacińskiego Juvenalia to igrzyska młodzieńców, chcemy aby nazwa święta studentów nie była kojarzona jedynie z kolorowodami a pozwoliła mieszkańcom Krakowa podziwiać rywalizację drużyn akademickich ich upór dążenia do celu i zwycięstwa. Uważamy że wyścig ten będzie nie tylko lekcją dla samych drużyn sportowych startujących w wyścigu ale również dla mieszkańców i turystów odwiedzających bulwary wiślane.
Wyścig smoczych łodzi to znakomita okazja do prezentacji środowiska studenckiego jako wysportowanych młodzieńców zarówno wśród studentów jak i mieszkańców Krakowa. Do wzięcia udziału w ostatnim biegu chcielibyśmy zaprosić Rektorów Uczelni którzy wspomagani przez najlepszych wioślarzy AZSu zmierzyliby się z zwycięską drużyną wyścigu.
Chcemy również aby w dniu którym planujemy wyścig tj 16 maj 2010 roku ostatnia impreza towarzysząca Juwenaliom Krakowskim stała się swego rodzaju zakończeniem Juwenaliów przez studentów. Chcielibyśmy na wzór kolorowodu (przekazanie klucza przez Prezydenta Miasta Krakowa) aby nastąpiło oddanie tego klucza przez zwycięską drużynę wyścigu smoczych łodzi.
Co to są smocze łodzie?
Jest to łódź, w której bębniarz siedzi na krzesełku, umieszczonym na dziobie, powyżej wioślarzy, tyłem do kierunku płynięcia. Jego zadaniem jest wybijanie na bębnie rytmu wiosłowania, czym ułatwia reszcie załogi dostosowanie tempa. Bębniarz w trakcie zawodów zagrzewa też głosem osadę do walki, podając także komunikaty o aktualnej sytuacji w wyścigu. Sternik steruje w pozycji stojącej, za pomocą długiego wiosła. W miarę potrzeby wspiera głosem bębniarza w korygowaniu pracy wioślarzy. Natomiast rola wioślarza jest prosta: wiosła w dłoń i do roboty...

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]