Starosądecki Jarmark Rzemiosła


Starosądecki Jarmark Rzemiosła
w dniach 28-29 sierpnia 2010r.

Starosądecki Jarmark Rzemiosła

Obrzędy związane ze świętem plonów, zapach wiejskiego chleba z łopaty i smakowitych potraw regionalnych, śpiewy i tańce zespołów folklorystycznych z Węgier, Słowacji i Polski to tylko niektóre z atrakcji które czekają na odwiedzających Stary Sącz w ostatni weekend  sierpnia. W tych dniach zabytkowy średniowieczny Rynek karpackiego miasteczka zapełni się kramami i gwarem nawiązując do wielowiekowej tradycji.

W dniach 28 – 29 sierpnia 2010 r. odbędzie się Starosądecki Jarmark Rzemiosła Jarmark rozpoczyna się o godzinie 11.00, a występy zespołów regionalnych będzie można podziwiać od godziny 14.00 do 20.00.

Warto zajrzeć do Starego Sącza aby poczuć niezwykłą atmosferę towarzyszącą dniom targowym sprzed wieków. Tegoroczny Jarmark również nawiązuje do dawnych tradycji. Przez te dwa dni można będzie przenieść się w czasie i na własne oczy zobaczyć jak twórcy ludowi z Polski, Słowacji i Węgier lepią garnki, plotą kosze, haftują i wyczarowują kwiaty z wielobarwnej bibuły i biżuterię z koralików.

Będzie można obejrzeć i kupić dzbanki, łyżniki, misy i garnuszki, tkane chodniki i narzuty, figurki z wosku pszczelego, szydełkowe aniołki, zabawki ludowe, wyroby z lnu i skóry , drewniane rzeźby, obrazy.  Dla amatorów kulinarnych wrażeń też nie zabraknie atrakcji.  Chleb wiejski z łopaty, podpłomyki, smalec, marynowane grzyby to tylko niektóre  z tradycyjnych potraw polskich, słowackich i węgierskich, którymi można się będzie raczyć podczas jarmarku.

A wszystko to przy ludowych tańcach i śpiewach polskich, słowackich i węgierskich  zespołów. Na rynku wystąpią  zespoły Duna Gönge z Węgier, Levoczanie i Plaveč ze Słowacji, Małe Podegrodzie, Dolina Słomki ze Stronia, Sądeczoki, Starosądeczanie, Lipniczanie, Mali Starosądeczanie oraz Kapela Ciupaga. Słowacy przedstawią stare obrzędy weselne i obrzędy związane ze świętem plonów a zespól ludowy "Morsy" z Dębicy w niedzielę o 15.30 przedstawi inscenizację najbogatszego obrzędu ludowego jakim był obrzęd weselny, z błogosławieństwem, oczepinami, przyśpiewkami i tańcami.

W Jarmarku weźmie udział ponad 60 rzemieślników z Lewoczy na Słowacji, z miasta Dunakeszi na Węgrzech oraz Rabki, Jordanowa, Bobowej, Gorlic, Nowego Sącza, Jedlicza, Jazowska, Bystrej, Dukli, Rzeszowa, Sękowej, Ropicy Górnej, Florynki, Mszany Dolnej, Mystkowa, Pisarzowej , Kamionki i Starego Sącza.

Będzie głośno , kolorowo i wielojęzycznie.

 

PROGRAM
28 sierpnia 2010r. sobota
Godz.11.00   - kiermasz wyrobów rzemieślniczych
Godz.14.10   - Zespół  DOLINA SŁOMKI ze Stronia
Godz.14.40   - SĄDECZOKI
Godz.15.05   - Zespół PLAVEČ ze Słowacji
Godz.15.30   - DOLINA SŁOMKI ze Stronia
Godz.16.00   - Zespół LEVOČAN ze Słowacji
Godz.16.30   - Zespół regionalnyLIPNICZANIE”
Godz.17.00   - Kapela „SIWY DYM” z Rabki
Godz.18.30   - Zespół PLAVEČ ze Słowacji
Godz.19.00   - Zespół LEVOČAN ze Słowacji
Godz.19.30   - Duna Gönge z Węgier
29 sierpnia 2010r.niedziela
Godz.11.00   - kiermasz wyrobów rzemieślniczych
Godz.14.10   - MAŁE PODEGRODZIE
Godz.14.30   - Zespół Ludowy MORSY z Dębicy
Godz.16.00   - DUNA GÖNGE z Węgier
Godz.17.00   - Zespół PLAVEČ ze Słowacji
Godz.17.30   - Zespół LEVOČAN  ze Słowacji
Godz.18.00   - STAROSĄDECZANIE
Godz.19.00   - KAPELA CIUPAGA z Łącka



„Perły” z klimatem
Stary Sącz – Lewocza
Nieprzypadkowo dwa miasta po obu stronach polsko – słowackiej miedzy, Stary Sącz o Lewocza, połączyły się kilkanaście lat temu więzami partnerskimi, a ostatnio wspólnie opracowanym i wdrożonym – pod auspicjami Unii Europejskiej – do realizacji projektem „Stary Sącz – Lewocza – karpackie miasteczka z klimatem”
Wspólne przedsięwzięcie obu samorządów, połączonych od 1995 r. umową partnerską, zakłada waloryzację dziedzictwa kulturowego, działania edukacyjne, turystyczne i promocyjne, poprawiające estetykę historycznej przestrzeni miejskiej i dostępność turystyczną (oznakowanie, informacja), organizację bliźniaczych wydarzeń kulturalnych: starosądeckiego „Jarmarku Sztuki” i „Dni Mistrza Pawła”. Oba miasta, dwie „perły” (beskidzka i spiska), wiele łączy: podobieństwa historyczne (były często odwiedzane przez średniowiecznych monarchów), cenne zabytki architektury i kultury, a także pamiętne pielgrzymi Jana Pawła II.
3 lipca 1995r. w Lewoczy, w sanktuarium maryjnym na Mariańskiej Górze, polski papież celebrował mszę św. dla kilkuset tysięcy wiernych, modląc się u stóp rzeźby Miłosiernej Panny Marii, która z otwartymi rękami wita tu od stuleci zastępy pielgrzymów. W 2005r. Lewocza i Mariańska Góra zostały włączone w grono światowych center pielgrzymkowych, jak Lourdes, Mariazell, Częstochowa czy Fatima. Początek historii powstania i tradycji lewockiej świątyni przypada na połowę XIII w.
Wtedy też księżna Kinga przejęła Sącz oraz ziemię sądecką, wiążąc dzieje Starego Sącza z klasztorem Panien Klarysek, które przez następne pięćset lat były właścicielkami tych ziem. I oto bogatą historię Starego Sącza zwieńczyło pod koniec XX wieku (16 czerwca 1999r.) wydarzenie niecodzienne: przyjazd Ojca Świętego Jana Pawła II, kanonizacja księżnej Kingi i spotkanie z 600 tyś. pielgrzymów – największego zgromadzenia ludności w dziejach Starosądecczyzny, którą papież uhonorował następującymi słowami: „Ta ziemia od lat była mi bardzo bliska …”.
Stary Sącz i Lewocza mają piękne rynki, podejmują duże starania o renowację historycznej przestrzeni publicznej, godząc dbałość o zachowanie zabytków z wymogami współczesnej cywilizacji. W wieczornej ciszy zaułków, przy odrobinie wyobraźni, można usłyszeć tętent koni z kupieckich karawan przemierzających tysiącletni szlak handlowy znad Bałtyku na Węgry. Na lewackim rynku stoi jeden z najcenniejszych zabytków Słowacji – kościół św. Jakuba, prawdziwy skarbiec sztuki dawnych epok, z głównym ołtarzem pięciu świętych Janów – dziełem mistrza Pawła z Lewoczy, żyjącego i tworzącego na przełomie XV i XVI w. natomiast Stary Sącz ma klasztor księżnej Kingi wpisany od ponad siedmiu wieków w historię naszej ojczyzny, z przyklasztornym kościołem św. Trójcy, z grobami świętej Kingi i królowej Jadwigi (żony Władysława Łokietka, matki Kazimierza Wielkiego, prababki świętej Jadwigi), czy wreszcie z wybitnym dziełem XVII – wiecznej snycerki – amboną w kształcie drzewa Jessego i ołtarzami włoskiego mistrza Baltazara Fontany.
Zasługi obu ośrodków dla tradycji, kultury oraz tożsamości regionalnej i narodowej oraz ich wkład w dorobek Europy są nieocenione. Nic zatem dziwnego, że Stary Sącz i Lewocza przyciągają ciągle nowych pielgrzymów, miłośników sztuki, turystów, są doskonałą bazą wypadową na wycieczki górskie.
Partnerem wiodącym projektu jest Miasto Stary Sącz, a kolejnymi partnerami: Miasto Lewocza oraz Fundacja Rozwoju Ziem Górskich.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com