Podziemia Rynku WIELKIE OTWARCIE



Podziemia Rynku WIELKIE OTWARCIE 24.09



http://www.krakow.pl/portal_glowny/pliki/3031/4

http://www.youtube.com/watch?v=Aq1a07LMcZI&feature=player_embedded

„Podziemia Rynku” czyli krakowski spektakl wrażeń...

Kraków jest tak stary, że nikt nie zna w pełni jego wielkiej historii. Kopiec Kraka pamięta jeszcze czasy Celtów i legendarnych Awarów. To tu żyli słowiańscy książęta i królowie, którzy decydowali o kształcie miasta mającego stać się stolicą jednego z najpotężniejszych państw średniowiecznej Europy.

Od 24 września będziemy mogli oglądać pierwsze w Polsce, unikalne w skali światowej podziemne muzeum. Wystawa nosząca tytuł „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” będzie multimedialnym widowiskiem, podróżą w czasie. Zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii z początków legendarnego miasta.
W parku archeologicznym, znajdującym się 8 metrów pod powierzchnią rynku, zobaczymy niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Odnalezione zabytki świadczą o ciągłości handlu, który w tym miejscu trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat.

Podziemne muzeum to:

700 zabytków archeologicznych

500 elektronicznych odwzorowań zabytków

8 filmów animowanych

5 filmów dokumentalnych

7 manekinów i makiet

600 rekonstrukcji cyfrowych 3D

30 stanowisk multimedialnych

25 gablot

64 kamery cyfrowe

25 ekranów plazmowych

13 ekranów LCD

104 playery

160 konwerterów sygnału

27 projektorów multimedialnych

37 monitorów dotykowych

270 stopni - ekran projekcyjny

3 metry - ekran parowy

98 głośników

28 tys. m kabli

5 hologramów

150 audiobooków

.

a tak wyglądały prace przed otwarciem:

www.klubpodroznikow.com/relacje/podziemia/608-podziemny-krakow-


.

Kilka słów o badaniach archeologicznych

Badania archeologiczne na krakowskim Rynku Głównym rozpoczęto w sierpniu 2005 roku w związku z wymianą nawierzchni i budową podziemnych kubatur przeznaczonych na potrzeby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i do obsługi Sukiennic. Wykopy szerokopłaszczyznowe (przy południowej krawędzi Sukiennic, w uliczce pomiędzy Kramami Bogatymi oraz w północno-wschodniej części placu) objęły w sumie około 22 arów (ok. 5%) powierzchni Rynku. Prace badawcze prowadzono także w obrębie Wagi Wielkiej, odsłonięto korony murów Wagi Małej i Kramów Bogatych, odgruzowując jednocześnie całe zachodnie ich pasmo oraz kilkanaście komór w paśmie wschodnim.

Prócz licznych, często unikatowych zabytków obrazujących życie codzienne krakowskich mieszczan w średniowieczu, badania przyniosły także wiele nowych, niezwykle istotnych informacji dotyczących zmian w zagospodarowaniu przestrzeni rynkowej oraz historii funkcjonujących tutaj obiektów. Stwierdzono na przykład, że:

· w wieku XI istniało na terenie dzisiejszego Rynku rozległe cmentarzysko, na którym chowano zmarłych mieszkańców wczesnośredniowiecznego ośrodka miejskiego;

· w wieku XII na jego miejscu powstaje osada otwarta charakteryzująca się regularną zabudową;

· najstarszymi murowanymi obiektami na Rynku lokacyjnego miasta były wybudowane w trzeciej ćwierci XIII w. Kramy Bogate, składające się z sześciu lub ośmiu sześciokomorowych budynków zlokalizowanych po obu stronach brukowanego traktu, stanowiącego przedłużenie ul. Św. Jana;

· murowana zabudowa śródrynkowa w formie funkcjonującej jeszcze w wieku XIX powstała dopiero w drugiej połowie wieku XIV;

· aż do czasów nowożytnych plac rynkowy posiadał gruntowną nawierzchnię;

· kamienne bruki występowały jedynie w bezpośrednim sąsiedztwie murowanych budowli lub w formie prowadzących do nich ciągów komunikacyjnych.


Dr Cezary Buśko
podziemia - szkielet


Odwiedź bezpłatnie

Bilety bezpłatne będę dostępne od 20 września w dwóch punktach InfoKraków na ul. św. Jana oraz w Pawilonie Wyspiańskiego (jedna osoba będzie mogła dostać maksymalnie dwa bilety)

Na bilecie będzie podana data zwiedzania (na kolejny dni 24, 25, 26 września 2010 r.)

Nr grupy zwiedzania ………..

Nr kolejny biletu ……………

Godzina wejścia ……………

a także informacja że wejście grupami odbywać się będzie co 15 minut.

www.krakow.pl/podziemia_rynku/1973,artyk...iedz_bezplatnie.html

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]