Przewodnik po USA – Ważne informacje dla podróżnych z Polski

Przewodnik po USA – Ważne informacje dla podróżnych z Polski



http://www.interameryka.com/images/zdjecie-tygodnia.jpg

 


Dla osb pragnacych wyjechac na wczasy lub spedzic wakacje w USA przygotowalismy krotkie zestawienie najwazniejszych informacji zwiazanych z wyjazdem do Stanow Zjednoczonych.

 

WIZA DO USA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych; nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych; ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Bureau of Citizenship and Immigration Services) i zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do Stanów Zjednoczonych mimo ważnej wizy. Najczęstszym powodem nieudzielenia prawa wjazdu jest naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub uznanie, że rzeczywisty cel wjazdu jest sprzeczny z celem deklarowanym podczas ubiegania się o wizę (np. osoba posiadająca wizę turystyczną wjeżdża z zamiarem osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych lub podjęcia pracy). Obowiązek wizowy nie dotyczy posiadaczy prawa stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Od 5 stycznia 2004 r. działają nowe przepisy imigracyjne. Na przejściach granicznych został wprowadzony automatyczny odczyt dokumentów (paszportów i wiz), podróżni są fotografowani, pobiera się odciski palców (skanowanie) – dane te są sprawdzane w kartotece służb imigracyjnych. Osoby zatrzymane podczas nielegalnego przekraczania granicy lub przebywające nielegalnie na terenie Stanów Zjednoczonych są deportowane. Procedurze deportacyjnej podlegają również osoby, które przebywając legalnie w Stanach Zjednoczonych weszły w konflikt z prawem. Ponieważ ośrodków deportacyjnych jest niewiele, osoby oczekujące na deportację często są osadzane w więzieniach.

Coraz częściej do Stanów Zjednoczonych przyjeżdżają studenci uczestniczący w programach pracy wakacyjnej (np. Work&Travel, Camp America, YMCA). Należy pamiętać, że faktyczne warunki uczestnictwa w takim programie określane są na miejscu, po przyjeździe. Umowy zawierane z pośrednikami w Polsce nie wiążą kontrahentów i pracodawców amerykańskich i nie dają podstawy prawnej do egzekwowania warunków w Stanach Zjednoczonych. Ważność paszportu powinna o 6 miesięcy przekraczać planowany okres pobytu w Stanach Zjednoczonych. Przy wjeździe nie ma formalnego obowiązku okazania biletu powrotnego, może on jednak być przydatny w razie wątpliwości urzędnika kontroli granicznej. Nie jest również wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy.

PRZEPISY CELNE. Podróżni przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych są obowiązani wypełnić deklarację celną. Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10.000 USD (lub równowartości tej sumy) bez obowiązku jej zgłoszenia. Jeżeli kwota przewożona przekracza tę sumę, należy zgłosić ją w deklaracji celnej oraz urzędnikowi celnemu. Dotyczy to nie tylko gotówki, ale również innych środków płatniczych. Brak odpowiedniej deklaracji grozi poważnymi konsekwencjami. Absolutnie zakazane jest posiadanie najmniejszej choćby ilości narkotyków oraz wwożenie jakiejkolwiek żywności, roślin, nasion itp.

 

Statua Wolności - Nowy Jork

 

MELDUNEK. W USA nie ma obowiązku meldunkowego.

 

UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia osobowego. We wszystkich stanach samochód musi mieć ubezpieczenie OC. Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe nie działają na rynku amerykańskich ubezpieczeń komunikacyjnych.  Jak wypożyczyć samochód w USA -czytaj tutaj

 

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Od osób przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia. Opieka medyczna jest wszędzie dostępna i na wysokim poziomie, lecz jej koszty są bardzo wysokie. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje przeciętnie od 50 do ponad 100 USD, doba w szpitalu – od 500 do kilku tysięcy USD, nie licząc zabiegów. Terytoria zamorskie Stanów Zjednoczonych stosują te same zasady.

 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Na podstawie międzynarodowego prawa jazdy można prowadzić samochód przez okres ważności przyznanej na granicy wizy. Naruszenie przepisów drogowych jest karane wysokimi mandatami. W zależności od rodzaju wykroczenia, jak również okoliczności, w jakich zostało ono popełnione, wysokość mandatu może wynosić od 20 USD (np. za nieprawidłowe parkowanie) nawet do kilkuset dolarów. Należy przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu na autostradach dopuszczalnej prędkości, która różni się w poszczególnych stanach i może wynosić od 55 do 75 mil na godzinę (88–120 km/godz.). Należy ściśle stosować się do poleceń policji. W czasie kontroli policyjnej nie należy wychodzić z samochodu bez polecenia. Prowadzenie pod wpływem alkoholu jest traktowane nadzwyczaj poważnie i często kierowca zostaje od razu aresztowany.

 

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po Stanach Zjednoczonych. Należy jednak pamiętać, że nie wolno bez zezwolenia wkraczać na tereny prywatne. Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozwinięty system autostrad z rozbudowaną infrastrukturą. Przeciętny koszt noclegu w motelu wynosi od 20 do 100 USD, w zależności od standardu motelu i atrakcyjności okolicy.

 

BEZPIECZEŃSTWO. W związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi w wielu miejscach publicznych nadal obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa, polegające przede wszystkim na wprowadzeniu kontroli bagażu i kontroli osobistej mieszkańców i turystów. Dotyczy to głównie lotnisk (krajowych i międzynarodowych) oraz innych miejsc publicznych, takich jak urzędy, stadiony, hale wystawowe, wejścia do wysokich budynków. Wszystkie linie lotnicze, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, wymagają przybycia na lotnisko od 2 do 3 godzin przed odlotem samolotu. Wprowadzono także ograniczenia dotyczące przewożonego bagażu. Zaleca się, by przed podróżą zasięgnąć aktualnych informacji u przedstawiciela danych linii lotniczych. W większości wielkich miast amerykańskich istnieje duże zagrożenie przestępczością. Dotyczy to zwłaszcza biednych dzielnic, a czasami także centrów miast.

 

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Powszechnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych są karty kredytowe. Ze względów bezpieczeństwa, jak również wygody (rezerwacja hotelu, biletu lotniczego itp.) zalecane jest wyrobienie takiej karty przed wyjazdem za granicę w jednym z polskich banków. Bardzo trudno wynająć samochód, nie mając karty kredytowej. Najbardziej popularne i szeroko akceptowane są karty: VISA, MasterCard, American Express i Discover. W razie zgubienia karty należy natychmiast ją zablokować, dzwoniąc pod numer podany przez bank wydający kartę. Gotówkę z karty można pobrać w szeroko dostępnej sieci bankomatów.

• Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120 V, tak więc wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek amerykańskich. W USA obowiązują takie jednostki metryczne, jak mile, stopy, cale, funty i galony (nie występują tu kilometry, kilogramy, centymetry czy litry).

• W wielu stanach w miejscach publicznych nie można spożywać alkoholu lub nawet posiadać przy sobie nie opakowanych butelek czy puszek. Nie można także przewozić otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie. Spożywanie i zakup alkoholu dozwolone są w większości stanów dla osób powyżej 21. roku życia; sprzedawca może poprosić o okazanie dowodu tożsamości.

 

• W miejscach publicznych palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany.

• W razie konieczności wezwania pomocy w całych Stanach Zjednoczonych działa bezpłatny numer 911.

 

Dzielnica Manhattan

 

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:
Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki
Al. Ujazdowskie 29/31, 00-540 Warszawa
tel. 628 30 41-49; fax 628 82 98
tlx 813304 usa pl, 817771 usa pl
www.usaemb.pl

Wydział Konsularny
ul. Piękna 12, 00-540 Warszawa
tel. 628 30 41 49

Wydział Handlowy
Al. Jerozolimskie 56 C, 00-803 Warszawa
tel. 625 43 74, 625 43 00, 625 42 12

Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie
ul. Stolarska 9, 31-043 Kraków
tel. (0-12) 424 51 00; fax (0-12) 424 51 03
www.usconsulate.krakow.pl
godziny otwarcia: 08.30-17.00 od poniedziałku do piątku

Agencja Konsularna Stanów Zjednoczonych Ameryki w Poznaniu
ul. Paderewskiego 7, 61-770 Poznań
tel. (0-61) 851 85 16; fax (0-61) 851 89 66
godziny otwarcia: 08.30-17.00 od poniedziałku do piątku

 

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:
Ambasada RP
2640 16th Street, N.W., Washington, D.C. 20009
tel. (0-01202) 234-3800, 363-2189; fax 328-6271
tlx (230) 62075182 ESL UD
http://www.polishworld.com/polemb
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wydział Konsularny
2224 Wyoming Ave., N.W., Washington, D.C. 20008
tel. (202) 234-3800; fax 328-2152
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ
9 East 66th Street, New York, N.Y. 10021
tel. 744-2506 i 509; fax 517-6771
tlx (23) 261201 PMUN UR
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku
233 Madison Ave., New York, N.Y. 10016
tel. (0-01212) 889-8360, 684-6335; fax 779-3062
tlx (23) 6790660 CGY PNY
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konsulat Generalny RP w Chicago
1530 North Lake Shore Drive, Chicago,
Illinois 60610-1695 USA
tel. (0-01312) 337-8166; fax 337-7841
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.polishconsulatechicago.org

Konsulat Generalny RP w Los Angeles
12400 Wilshire Blvd., Suite 555, Los Angeles,
California 90025, USA
tel. (0-01310) 442-8500; fax 442-8526; tlx 49610354
http://www.pan.net/konsulat
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konsulat RP w Bostonie
2 Faneuil Hall, 3-rd Floor, Boston, Massachusetts 02109-1605
tel. (0-01 617) 357-19-80, 727-83-00; fax 617-742-7006
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konsulat RP w Honolulu
2825 S. King St., 2701 Honolulu, Hawaii 96826, USA
tel. 808 955 45 67; fax 808 942 57 26
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konsulat RP w Houston
2718 St. Annes Drive, Sugar Land TX 77479-2464
tel. 281 565-8900; fax 281 565-6278
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konsulat RP w Miami
144079th Street causzway, Suite 117, Miami, Florida 33141
tel. 305-866-0077; fax 305-865-5150

Konsulat RP w San Juan
2000 Kennedy Ave. suite 411, San Juan, Puerto Rico 00920
tel. (787) 775-9570; fax 775-9530
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

informacje dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego portalu:
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com