Polska Na Śniadanie

Polska Na Śniadanie

 
Wakacyjna ramówka i nowy program podróżników na antenie RMF  Classic !
 
Polska od spodu

W cyklu „Polska od spodu” krakowski podróżnik Albin Marciniak z Klubu Podróżników „ŚRÓDZIEMIE” prezentuje najpiękniejsze podziemne trasy turystyczne w Polsce.

Są to przede wszystkich trasy w różnego rodzaju kopalniach – od kopalni węgla i soli aż po kopalnie złota, srebra czy uranu. Każda z nich daje niepowtarzalną możliwość obejrzenia niezwykłego geologicznego bogactwa naszych ziem, ale także skorzystania z dodatkowych atrakcji, jakie przygotowali dla turystów organizatorzy podziemnych wypraw.

Poniżej będziemy prezentować zdjęcia tych niesamowitych miejsc wykonane przez Albina Marciniaka.

Jeśli macie podobne zapraszamy wraz z Klubem Podróżników „ŚRÓDZIEMIE” oraz Onet.pl Podróże do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Kolorowy świat podziemi”: https://klubpodroznikow.com/ksiazka/1725-podziemne-atrakcje-turystyczne-w-polsce

Do wygrania książki, mapy i bilety do wybranych podziemnych obiektów.

 W każdy piątek około 8:20 możecie wysłuchać jak opowiada o nich Albin Marciniak.

 
Polska Na Śniadanie
 
Program realizuje Radio RMF Classic i Klub Podróżników Sródziemie.
 
 Śniadanie Mistrzow w RMF Classic

 
Są miejsca w Polsce, które są idealne na urlop i na weekend, a niewielu o nich słyszało. Razem z Albinem Marciniakiem z Klubu Podróżników Śródziemie przemierzamy różne zakątki Polski i opowiadamy o najciekawszych miejscach. To jeziora i rzeki znakomicie nadające się na aktywny wypoczynek, to odludzia w których można zrelaksować się i odciąć od zabieganego miasta, to też zabytki z fascynującą historią.
 
W każdy piątek około 8:20 możecie wysłuchać jak opowiada o nich Albin Marciniak.
 
 Masz pytanie, propozycje, chcesz nas zaprosić i pokazać wyjąkowe miejsce ? Napisz do nas:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 506 918 166
Te miejsca są już za nami, ale możecie posłuchać nagrań w archiwum Radia RMF Classic:
 

23.06 - Szczeliniec w Górach Stołowych
Strzeliniec czyli Strzaskany to najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych z tarasami widokowymi z panoramą Sudetów.

Na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa. Od strony północnej wiedzie szlak z Pasterki na przełęcz między Szczelińcami. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej wierzchowiną Szczelińca, znajduje się również schronisko turystyczne Szwajcarka wybudowane w 1846 roku.
Szlak prowadzący na Szczeliniec jak i przejście przez labirynty nie jest wymagający, więc wyruszyć można całą rodziną.
Niestety o wózkach czy rowerach możemy zapomnieć.
 
Posłuchaj
http://cdn-radiotime-logos.tunein.com/s218037q.png
Więcej zdjęć i informacji:
https://klubpodroznikow.com/relacje/gory/653-szczeliniec-wlk
 
 
 
 

16.06 - Kopalnia ropy naftowej - Bóbrka na Podkarpaciu
 
Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce na Podkarpaciu

Jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej.
Można tu zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, XIX wieczne kopanki (szyby naftowe) wiele sprzętu oraz Muzeum Ignacego Łukasiewicza.

Jest tu Kopanka "Janina"
Wykonana metodą górniczą w roku 1878 do głębokości 132 m, pogłębiona metodą
wiertniczą za pomocą wiertnicy ręcznej udarowej do głębokości 250 m. Jest jeszcze
w dalszym ciągu eksploatowana i uzyskuje się do 100 kg ropy na dobę.

Zwiedzanie oczywiście dla całych rodzin  codziennie z wyjątkiem poniedziałków a czas zwiedzania to ok. 2h
 
Posłuchaj
http://cdn-radiotime-logos.tunein.com/s218037q.png
Więcej zdjęć i informacji:
https://klubpodroznikow.com/relacje/polska-ciekawe-miejsca/1679-muzeum-w-bobrce
 

 
 

 
09.06 - Schron kolejowy w Konewce
 

W miejscowości Konewka, na południowy wschód od Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się jeden z czterech schronów kolejowych zbudowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Drugi schron jest w Jeleniu a dwa kolejne na Podkarpaciu. Tunel schronowy w Strzyżowie oraz w Stępinie-Cieszynie

Schron (bunkier) kolejowy w Konewce 7 km od Spały jest jedną z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego.
Na zwiedzanie obiektów w Konewce zapraszamy całe rodziny. obejmuje wejście do bunkra kolejowego, bunkrów technicznych, podziemnych kanałów, jak i ekspozycji militariów. W Konewce mieści się prywatna wystawa militariów,

Budowę kompleksu realizowała Organizacja Todt w okresie od kwietnia do października 1940 r.

Główny obiekt kompleksu w Konewce – żelbetowy bunkier – schron, ma długość 385 m oraz przekrój ostrołuku mającego przy podstawie szerokość 15 m i wysokość 9 m, w którym między betonowymi peronami biegnie tor umożliwiający wjazd całego składu pociągu.

 
Posłuchaj
http://cdn-radiotime-logos.tunein.com/s218037q.png
Więcej zdjęć i informacji:

https://klubpodroznikow.com-bunkier-w-konewce
 
 

02.06 - Ciężkowice i Skamieniałe Miasto

Fantazyjnie wymodelowane skały Skamieniałego Miasta to oczywiście Pogórze Ciężkowickie na trasie Tarnów - Gorlice.

Rodzinne zwiedzanie połączymy z wizytą na łonie natury. Las, rzeka oraz wodospad.
Skamieniałe Miasto to rezerwat przyrody położony na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim. Znajduje się w odległości zaledwie kilkuset metrów od centrum Ciężkowic. Z centrum miasteczka można przejść się spacerem.

Na powierzchni 15 ha i rozciąga się od dna doliny Białej po szczyt wzgórza Skała (367 m). Największe formacje skalne osiągają wysokość do 14 m.  Całość składa się z trzech enklaw oddzielonych wąskimi pasami lasu. Po wschodniej stronie rezerwatu i w niewielkiej od niego odległości znajduje się jeden z najgłębszych na polskim pogórzu wąwóz zwany Wąwozem Ciężkowickim, a u jego końca wysoki Wodospad Czarownic.

Dwie z wychodni skalnych: „Czarownica” i „Ratusz” znajdują się po prawej stronie tej drogi, nad rzeką Białą, prowadzi do nich przejście specjalnym turystycznym wiaduktem ponad drogą. Tuż obok parkingu znajduje się wychodnia „Grunwald”, wszystkie pozostałe skały znajdują się w lesie na wzgórzu Skała i prowadzi obok nich szlak turystyczny. W dalszej części szlak ten, po minięciu „Skałki z krzyżem” prowadzi do Wąwozu Ciężkowickiego i Wodospadu Czarownic

Przed II wojną światową ostańce znajdowały się na bezleśnym terenie będącym gminnym pastwiskiem, były więc dobrze eksponowane.

Posłuchaj

http://cdn-radiotime-logos.tunein.com/s218037q.png
Więcej zdjęć i informacji:

więcej:
https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/polska-ciekawe-miejsca/1019-skamieniale-miasto

 

26.05 - Pniewo i Międzyrzecki Rejon Umocnoniny

Międzyrzecki Rejon Umocniony - jego  łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km
Tutaj jest też największa noclegownia nietoperzy w Europie - w podziemiach zimuje ponad 36 tys. osobników 12 gatunków nietoperzy.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Budowa umocnień Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego rozpoczęła się już w 1934 roku
Po wojnie fortyfikacje zajmowały przejściowo wojska radzieckie i polskie. Wiele obiektów zostało wysadzonych dla pozyskania cennej stali pancernej.


Zwiedzanie możliwe jest przez cały rok tylko z przewodnikiem, lecz w okresie zimowania nietoperzy (od listopada do marca) dla odwiedzających dostępny jest tylko obiekt Pz.W. 717 z jednym korytarzem.

Ponadto w Pniewie znajduje się skansen sprzętu wojskowego, sala wystawowa, w której zgromadzono liczne eksponaty związane z historią i przyrodą MRU, a od lipca 2005 roku działa podziemna drezyna. Nieopodal skansenu jest wieża widokowa z której doskonale widać wijący się pośród pól pas umocnień - tzw Zęby smoka – to bariera przeciwczołgowa.Tworzą ją żelbetowe bryły, o kształcie ostrosłupa ściętego - wysokie na 90–120 cm. „Zęby” były ustawiane w kilku rzędach na wspólnym fundamencie. Budowle te miały spowolnić czołgi przeciwnika na tyle, że stawały się łatwym celem dla oddziałów przeciwpancernych.

Inna podziemna trasa zaczyna się na tzw. Pętli Boryszyńskiej koło Boryszyna i posiada wiele wariantów, zależnie od możliwości zwiedzających, nawet do 5 km.

Posłuchaj

http://cdn-radiotime-logos.tunein.com/s218037q.png
Więcej zdjęć i informacji:

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/podziemia/1362-miedzyrzecki-rejon-umocniony_1362

 

 
 19.05 Złoty Stok - kopalnia i park linowy - województwo dolnośląskie

Złoty Stok niedaleko Kłodzka to miejsce, w którym odnajdą się poszukiwacze złota, wielbiciele podziemi i  miłośnicy sportów ekstremalnych, a całe rodziny będą miały masę rozrywki. Jest tu dawna kopalnia złota, w której są trzy sztolnie do zwiedzania - dwie suche i jedna zalana wodą, którą ogląda się na pontonach. Na końcu trasy jest też "muzeum" przezabawnych tablic z wszelakich zakładów pracy z czasów PRL. Można znaleźć wiele dowcipnie dziś brzmiących poleceń i zakazów. Na powierzchni wywiezie nas tramwaj. Tam - nad kopalnią - w kamieniołomie jest park linowy i najdłuższa w Polsce tyrolka.

Posłuchaj
http://cdn-radiotime-logos.tunein.com/s218037q.png
Więcej zdjęć i informacji:
https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/podziemia/295-kopalnia-zlota-zloty-stok

alt

 
 
 

 
12.05 Milicz i Dolina Baryczy - województwo dolnośląskie
 
osłuchaj
http://cdn-radiotime-logos.tunein.com/s218037q.png
Więcej zdjęć i informacji:
https://klubpodroznikow.com/relacje/76-polska-woda/813-milicz-i-dolina-baryczy
 

 

 
 
5.05 Wieś Swornegacie i okolice – województwo pomorskie
 
 
 
Posłuchaj
 http://cdn-radiotime-logos.tunein.com/s218037q.png
Więcej na:
https://klubpodroznikow.com/spotkania-i-zloty-podronikow/996-spyw-kajakowy-na-kaszubach
 
 

 28.04 Łęknica w Parku Mużakowskim – województwo Lubuskie:
 
 
 
Posłuchaj
 http://cdn-radiotime-logos.tunein.com/s218037q.png
https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/polska-ciekawe-miejsca/2190-7-nowych-cudow-polski
W okolicach można trafić też na most Rakoczego – położony ok 6km od Łęknicy:
https://klubpodroznikow.com/relacje/europa/2191-most-rakoczego
 

 


 cdn...
 
a co przed nami  ?..
 
 
 
Wasze propozycje zgłaszajcie na:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 506 918 166
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com