Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
https://uidesign.gbtcdn.com/GB/image/8640/cc2.jpg
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
Krzysztof Wielicki, himalaista, pierwszy zdobywca Everestu zimą

urodził się 5 stycznia 1950 roku w miejscowości Szklarka Przygodzicka (gmina Ostrzeszów) jako młodszy z dwójki dzieci dyrektora szkoły Edmunda Wielickiego oraz Gertrudy. W wieku 13 lat uczęszczał do liceum w Ostrzeszowie, a następnie śladami 4 lata starszego brata Zbyszka studiował na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W młodości w czasie wolnym angażował się w działalność harcerską. W Szklarce był zuchem, ale prawdziwa fascynacja tą organizacją rozwinęła się dopiero w liceum. Piął się w górę od harcerza przez zastępowego, przybocznego, drużynowego aż po szczepowego. Uroki górskiej wędrówki poznał jadąc w Sudety. Wyjazd w maju 1970 roku na Jastrzębią Turnię (Sokoliki) zapalił w Wielickim pasję, jaką była wspinaczka. Tydzień później ćwiczył już techniki linowe pod okiem B. Jankowskiego. W 1972 roku był uczestnikiem kursu wspinaczkowego i obozu zimowego pod kierownictwem W. Rutkiewicz. Lata 1972-1973 to okres, w którym Wielicki wspinał się głównie w Tatrach. Wtedy jeszcze nie przypuszczał, że stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi światowego alpinizmu.
Krzysztof Wielicki nie poprzestał na wyprawach w Tatry. Stał się ważną cegiełką himalaizmu zarówno polskiego, jak i światowego. Wychodził na szczyty w pasmach Kaukazu, Hindukuszu, Pamiru Zachodniego, Alp, Dolomitów, Himalajów, Karakorum. Wielokrotnie zdobywał góry nowymi drogami, czego przykładem są chociażby wejścia nowymi drogami na Annapurnę Południową (Himalaje Nepalu), Ganesh II (Himalaje Centralne) czy Manaslu (Himalaje Nepalu). Aż trzykrotnie jako pierwszy człowiek na świecie stawał zimą na himalajskich ośmiotysięcznikach. Były to kolejno: Everest, Kanczendzonga i Lhotse. Ostatni z wymienionych zdobył solo w sylwestra 31 grudnia 1988 roku. Cztery lata wcześniej w paśmie Karakorum zasłynął szybkim wejściem na ośmiotysięcznik Broad Peak.  Dokonał tego w ciągu zaledwie doby. Było to w tym czasie pierwsze wyjście w takim stylu na świecie. Jako piąty człowiek w historii himalaizmu i drugi Polak (po Jerzym Kukuczce) zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (14 ośmiotysięczników leżących w paśmie Himalajów i Karakorum). Jej zdobywanie rozpoczął zimą 1980 roku od Mount Everestu, a zakończył w 1996 roku wejściem na Nanga Parbat. Cały projekt trwał 16 lat. W tym czasie Krzysztof Wielicki stanął na szczytach kolejno: Mount Everestu (8848 m np.m.), Broad Peak (8048 m n.p.m.), Manaslu (8163 m n.p.m.), Kangchenjungi (8586 m n.p.m.), Makalu (8463 m n.p.m.), Lhotse (8511 m n.p.m.), Dhaulagiri (8156 m n.p.m.), Annapurny (8091 m n.p.m.), Cho Oyu (8201 m n.p.m.), Shisha Pangmy (8021 m n.p.m.), Gasherbrum II (8035 m n.p.m.), Gasherbrum I (8068 m n.p.m.), K2 (8611 m n.p.m.), Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Swoją Koronę zdobywał w doskonałym stylu: prowadząc nowe drogi, wchodząc samotnie lub osiągając wierzchołek jako pierwszy zimą.
Niewątpliwie do największych osiągnięć Krzysztofa Wielickiego zalicza się pierwsze zimowe wejście na dach świata – Mount Everest (8848 m n.p.m.). Początkowo Wielicki miał wziąć udział w wejściu wiosennym, jednak w połowie listopada po rezygnacji W. Wróża dowiedział się, że będzie wchodził w skład zimowej ekspedycji na Everest. Warunki pogodowe nie sprzyjały wyprawie, wiał silny wiatr, a widoczność była ograniczona. Mobilizacją do działania stał się krótki termin pozwolenia na działalność na Evereście, który kończył się 15 lutego. Kierownik wyprawy A. Zawada uzyskał zgodę na przedłużenie pozwolenia o dwa dni – dokładnie tyle wystarczyło. Wielicki wspinając się, odznaczył się niezwykłą zawziętością i determinacją. Był przecież niespełna pół roku po przeszczepie palców u nóg odmrożonych na Annapurnie. Nie przywiązując wagi do otwierających się i krwawiących ran, parł do przodu. 17 lutego 1980 roku jako jeden z dwóch członków polskiej wyprawy narodowej stanął na szczycie świata. Razem z L. Cichym wpisali Polaków na stałe do annałów światowego himalaizmu, co stało się motorem napędowym do zdobywania kolejnych ośmiotysięczników zimą.
Krzysztof jest członkiem wielu organizacji, w tym prestiżowego The Explorers Club, honorowym członkiem Klubu Wysokogórskiego Katowice. W roku 1996 otrzymał tytuł Giganta przyznany przez poznański oddział Gazety Wyborczej. W 2000 roku został uhonorowany nagrodą Explorer, a rok później jako pierwszy Polak w historii prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. Krzysztof Wielicki dał się poznać nie tylko jako wybitny alpinista, ale również jako kierownik wypraw. Koordynowana przez niego zimowa wyprawa na ośmiotysięcznik Broad Peak osiągnęła cel.
W jednym z wywiadów Krzysztof Wielicki powiedział: Jesteśmy postrzegani jako lodowi wojownicy, pionierzy w tej dziedzinie. W Europie Zachodniej, Pakistanie czy Nepalu mamy renomę i budujemy swoimi dokonaniami od lat wizerunek Polski, czego w kraju się czasami nie dostrzega. Wspinacze na całym świecie, ale i zwykli ludzie w Pakistanie czy Nepalu, na hasło "polski himalaizm" reagują jednoznacznie, powiem młodzieżowo: "szacun".
 
opracowanie
Magdalena Pająk

 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
rowerowe testy porady wycieczki

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 411 gości oraz 1 użytkownik.

  • Albin