Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
https://uidesign.gbtcdn.com/GB/image/8640/cc2.jpg
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Leszek Cichy , alpinista, pierwszy zimą na Evereście, pierwszy polski zdobywca Korony Ziemi
urodził się 14 listopada 1951 roku w Pruszkowie. Studiował geodezję na Politechnice Warszawskiej. Jego zamiłowanie do gór pojawiło się stosunkowo późno. W roku 1969 odbył wraz z bratem swoją pierwszą podróż w góry. Ta trzydniowa wycieczka w Tatry zaważyła na jego dalszym życiu. Leszek Cichy tak po latach wspomina tę przygodę: Wybraliśmy się wtedy w Tatry na bardzo krótko, a jedynym szczytem, na jaki wszedłem, był Kopieniec Wielki, coś ledwo ponad 1300 m n.p.m. Ale sam widok gór był dla mnie tak fascynujący, że kiedy wracaliśmy, wiedziałem już, że będę się wspinał. Góry, choć stały się dla niego ważne, nigdy nie przysłoniły innych pasji Leszka. Świetnie sprawdził się w roli geodety, pracownika naukowego w Instytucie Geodezji Wyższej Politechniki Warszawskiej, a później maklera, finansisty i wyśmienitego przedsiębiorcy. Prężnie działał też w strukturach Polskiego Związku Alpinizmu, początkowo jako członek Komisji Sportowej, a w latach 1995-1999 jako przewodniczący związku. Jest żonaty, ma dwóch synów.
Pierwsze szlify w alpinizmie zdobywał podczas przejść zimowych w Tatrach (np. na Małym Kieżmarskim Szczycie) i Alpach (np. Filarem Frêney na Mont Blanc czy północną ścianą Matterhornu). W 1974 roku jego macierzysty Akademicki Klub Alpinistyczny zorganizował wyprawę na leżący w Karakorum szczyt Shispare (7611 m n.p.m.). Cichy bierze udział w ekspedycji kierowanej przez J. Kurczaba i zdobywa swój pierwszy siedmiotysięcznik. Tak sam wspomina swój sukces okupiony jednak tragedią: Poznałem wtedy świat, wysokie góry, układy międzyludzkie, jakie panują na wyprawach, ale zetknąłem się także ze śmiercią. Na Shispare zginął jeden z niemieckich członków naszej ekipy. Mimo to pozytywne emocje związane z górami, pasja do nich, okazały się silniejsze. Dzięki nim wspinam się aż do dzisiaj. Rok później pod kierownictwem W. Rutkiewicz, Cichy w towarzystwie J. Onyszkiewicza i K. Zdzitowieckiego częściowo nową drogą zdobywa Gasherbrum II (8035 m n.p.m.). Był to ówczesny polski rekord wysokości. W kolejnych latach uczestniczy w wyprawach na drugi szczyt Ziemi - K2 (8611 m n.p.m.) oraz Makalu (8481 m n.p.m.). W annałach alpinizmu zapisał się dwoma osiągnięciami: jako pierwszy człowiek na świecie wraz z K. Wielickim zdobywa Everest zimą oraz jako pierwszy Polak wchodzi na wszystkie szczyty Korony Ziemi.
17 lutego 1980 roku to dzień przełomowy dla polskiego i światowego himalaizmu. Zorganizowana przez A. Zawadę wyprawa osiąga swój cel – najwyższa góra Ziemi, Mount Everest, zostaje po raz pierwszy w historii zdobyta w warunkach zimowych. Na szczycie staje z K. Wielickim. Światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym zostaje przypisany Polakom i nigdy już nie będzie pobity. Cichy tak wspomina ten sukces: Dwie pierwsze próby wejścia na szczyt trzeba było zakończyć na wysokości 8300 metrów. Na kolejną zdecydowaliśmy się z Krzysztofem Wielickim dosłownie w ostatnim momencie, bo właśnie kończyło się nam pozwolenie na pobyt w Nepalu. Po założeniu czwartego, najwyższego obozu i spędzeniu w nim nocy rano wyszliśmy ze swoich namiotów i wystarczyło, że tylko spojrzeliśmy na siebie, i byliśmy pewni, że tym razem wszystko się uda. Trudy wspinaczki na najwyższy szczyt świata kwituje z uśmiechem: Gdyby to nie był Everest... tobyśmy chyba nie weszli!
W 1984 roku wytycza nową drogę na Yalung Kang (Kanczendzongę Zachodnią, 8505 m n.p.m.). Wyczynem tym żegna się z ośmiotysięcznikami. Nie rezygnuje jednak z gór. Obiera sobie nowy cel – chce zdobyć najwyższy szczyt na każdym kontynencie tzw. Koronę Ziemi. Na swoim koncie ma już dwa: Mont Blank oraz rzecz jasna Everest. Kolejne szczyty Korony Ziemi osiąga w bardzo dobrym stylu. Na najwyższy szczyt Ameryki Południowej wchodzi z Ryszardem Kołakowskim jedną z najtrudniejszych dróg tam wiodących. Było to trzecie przejście drogi słoweńskiej południową ścianą. Denali – najwyższy wierzchołek Ameryki Północnej – zdobywa, przechodząc Filar Cassina. Dokonuje tego jako pierwszy Polak w historii, kolejny nasz rodak pokona tę drogę dopiero za 22 lata. W 1998 roku jako drugi Polak zdobywa Mount Vinson na Antarktydzie. W międzyczasie kompletuje pozostałe wierzchołki Korony Ziemi. Projekt kończy w 1999 roku wejściem na najwyższy szczyt Australii i Oceanii, znajdujący się na Nowej Gwinei – Puncak Jaya (dawniej Piramida Carstensza). Tym samym Cichy staje się pierwszym Polakiem i 57 osobą na świecie, która zdobyła Koronę Ziemi.
Za swoje sukcesy był wielokrotnie nagradzany. Za zimowe wejście na Everest cały zespół otrzymał Super Kolosa 1999. W 2004 został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wypowiedź Leszka Cichego na temat swoich podróży: Tak już jest w życiu, że kiedy człowiek bardzo czegoś pragnie i długo na to czeka, to wyobraża sobie, że jak osiągnie swój cel – cały świat przewróci się do góry nogami. Kiedy w końcu ten moment przychodzi, okazuje się, że nic się nie zmieniło, wszystko jest po staremu, a radość nie jest znów taka ogromna. W marzeniach finał jest dużo istotniejszy. Dopiero kiedy go osiągamy, okazuje się, że w gruncie rzeczy ważniejsze jest, aby mieć cel niż żeby go osiągnąć.

opracowanie Magdalena Łabuzek

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
rowerowe testy porady wycieczki

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 218 gości oraz 1 użytkownik.

  • Albin