Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
 
     Pierwsza kobieta świata, która samotnie opłynęła Ziemię urodziła się 11 lipca 1936 roku w Warszawie. Okres wojny to dla rodziny Chojnowskich ciągłe przeprowadzki. Ze zniszczonej w powstaniu Warszawy Chojnowscy zdecydowali się wyjechać na Mazury. Osiedlili się w Ostródzie położonej nad Jeziorem Drwęckim. Młoda Krystyna kształciła się w miejscowym liceum i uczyła się sztuki żeglarskiej. Już wówczas wiedziała, że jej dalsze życie będzie poświęcone morzu. Po 8 latach spędzonych na Pojezierzu Iławskim przeniosła się do Gdańska, gdzie rozpoczęła studia na typowo męskim, jak na tamte czasy, Wydziale Budownictwa Okrętowego Politechniki Gdańskiej. W akademickim klubie żeglarskim poznała W. Liskiewicza, swojego przyszłego męża. Po ukończeniu studiów, z dyplomem inżyniera została zatrudniona jako projektant statków w Stoczni Gdańskiej. W 1966 roku, w wieku 30 lat, uzyskała patent kapitana jachtowego. Niespełna dekadę później stała się pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską. Żeglowanie, jak twierdzi Chojnowska-Liskiewicz, było dla niej formą rozrywki uprawianej w wolnym od pracy czasie. Była pracownikiem przemysłu okrętowego, konstruktorem w Biurze Stoczni Gdańskiej, Centralnym Ośrodku Konstrukcyjno-Badawczym Przemysłu Okrętowego, Centrum Techniki Okrętowej, Stoczni Remontowej Radunia. To była moja podstawowa działalność w latach 1960-1996 – podkreśla. 
Obok prekursorki samotnego kobiecego żeglarstwa w Polsce T. Remiszewskiej, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jest jedną z najbardziej zasłużonych propagatorek kobiecego żeglarstwa. Kapitan Chojnowska-Liskiewicz dowodziła dwudziestoma pełnomorskimi rejsami żeglarskimi, z których aż pięćsiedem odbyła z załogami wyłącznie kobiecymi.Na uwagę zasługuje rejs z dziewięciometrowym słupem Szmaragd ze Szczecina do leżącego w ówczesnej Niemieckiej Republice Demokratycznej miasta Rostock. Rok później tym samym jednomasztowcem panie pożeglowały do Szkocji. Przełomowym, w żeglarskiej karierze Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, okazał się 27 czerwca 1975 roku. Polski Związek Żeglarski spośród piątki kandydatek na wokółziemski rejs wybrał właśnie ją. W uzasadnieniu wskazano duże doświadczenie żeglarskie oraz tytuł inżyniera budowy okrętów. Rejs po rekord był również możliwy dzięki wsparciu finansowemu ze strony państwa. Dla Chojnowskiej-Liskiewicz stał się jednak szansą żeglowania po otwartych wodach oceanicznych. Przygotowania do rejsu ruszyły pełną parą. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz nie była jedyną kandydatką do podium, o czym dowiedziała się niespełna trzy miesiące przed ukończeniem rejsu. W szranki stanęła Nowozelandka N. James i Francuzka B.Oudry.
Budowę odpowiedniego statku zlecono Stoczni Jachtowej im. J. Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, a głównym konstruktorem i budowniczym, a także kierownikiem całej wyprawy został jej mąż Wacław. Przedsięwzięcie nie było proste. Na budowę jachtu oraz szeroko rozumianą organizację rejsu (logistyka, mapy, pożywienie, itp.) małżonkowie mieli pół roku. W trakcie przygotowań Polskie Radio ogłosiło konkurs na nazwę dla jachtu. Jednostka otrzymała imię Mazurek, które bezsprzecznie kojarzy się z Polską. Przygotowany jacht przetransportowano na wyspę Gran Canaria (Wyspy Kanaryjskie). 10 marca 1976 roku odbył się uroczysty start kapitan Chojnowskiej-Liskiewicz z portu w Las Palmas. Musiała jednak wrócić z powodu awarii samosteru i ponownie wystartowała 28 marca. Trasa wiodła przez Ocean Atlantycki, Kanał Panamski, Pacyfik, Australię, Ocean Indyjski, wokół Afryki i ponownie przez Atlantyk. W trakcie podróży pani kapitan zmagała się ze sztormami, usterkami technicznymi, a także problemami zdrowotnymi, spędzając nawet kilka dni w szpitalu. 21 stycznia 1978 roku rozpoczął się prawdziwy wyścig, nie z czasem, lecz z N. James. Chojnowska-Liskiewicz dowiedziawszy się, że Nowozelandka jest tuż za nią, zdecydowała, że ostatni etap o długości 7086 mil morskich, na trasie Kapsztad – Las Palmas, pokona bez zawijania do portu. Zajęło jej to dwa i pół miesiąca. 20 marca 1978 roku, po 401 dniach samotnej żeglugi, Mazurek, przepłynąwszy 28696 tysięcy mil morskich, zamknął pętlę. Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza samotnie żeglująca kobieta opłynęła Ziemię, zyskując tym samym miano Pierwszej Damy Oceanów.
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, a także Srebrnym Medalem Ministerstwa Sportu i Młodzieży Republiki Francji. Za rejs z 1978 roku otrzymała najważniejsze polskie wyróżnienie żeglarskie – Srebrny Sekstant, a za całokształt żeglarskich osiągnięć, w szczególności za to, że jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła kulę ziemską – Super Kolosa (2008). Jej wyczyn został również wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jest też członkinią elitarnego nowojorskiego The Explorers Club.
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zapytana o to, co po równo trzydziestu latach myśli o swoim żeglarskim samotnym wyczynie opłynięcia kuli ziemskiej, odpowiedziała: Wyczyn ani szalony, ani ryzykowny, to chyba nie ta kategoria. Czy znalazłabym siłę i odwagę, żeby to powtórzyć? Nie wiem i nie muszę, tylko jedna może być pierwsza i tylko raz.
 
Opracowanie: Katarzyna Rembisz

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 480 gości oraz 1 użytkownik.

  • Albin