Henryk Jaskuła

Henryk Jaskuła - pierwszy Polak, który okrążył Ziemię
 

  Kapitan HENRYK JASKUŁA (1923-2020). Pierwszy Polak, który jachtem samotnie opłynął glob ziemski, bez zawijania do portów i przyjmowania pomocy z zewnątrz. Rejs na „Darze Przemyśla” rozpoczął i zakończył w Gdyni po przepłynięciu 32 200 mil morskich i 344 dniach żeglugi, ustanawiając rekord świata w długości przebywania na morzu non stop w rejsie samotnym. Dotychczas jego bezprecedensowy wyczyn nie został przez nikogo powtórzony.
Urodzony 22 października 1923 r. w Radziszowie (gmina Skawina) . W 1932 wyemigrował z matką i bratem w ślad za ojcem do Argentyny. Studiował na wydziale inżynierii elektromechanicznej Uniwersytetu La Plata. W 1946 r. powrócił do Polski, aby pomóc w jej powojennej odbudowie .
Kontynuował studia w Krakowie na wydziale elektromechanicznym AGH. Po studiach osiadł wraz z żoną Zofią w jej rodzinnym Przemyślu, gdzie aż do emerytury pracował w biurach projektów. Początkowo pasjonował się taternictwem, ale od 1962 bez reszty poświęcił się żeglarstwu. Jednym z przełomowych momentów jego kariery było opłynięcie na jachcie „Euros” przylądka Horn i późniejszy rejs powrotny non stop z Buenos Aires do Gdańska, gdy sam dowodził jego załogą.
Przygotowania do odbycia rejsu solo non stop dookoła świata rozpoczął już w 1969 r. Budowę jachtu mocno wspierały władze regionu i mieszkańcy Przemyśla. Armatorem jachtu, któremu nadano imię „Dar Przemyśla” zostało województwo przemyskie.
Henryk Jaskuła wyruszył w swój rejs 12 czerwca 1979. Trasa wiodła z Bałtyku na Morze Północne, Atlantyk, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, potem Ocean Indyjski, na południe od Australii i Nowej Zelandii. Opłynąwszy Horn, Kapitan skierował się na północ, zamykając 13 lutego 1980 r. pętlę wokołoziemską. Przed kpt. Jaskułą takie rejsy non stop pomyślnie zakończyli tylko dwaj żeglarze: Robin Knox-Johnston i Chay Blyth. 20 maja 1980, w dniu triumfalnego powrotu do Gdyni padły znamienne słowa wykrzyknięte przez Kapitana do oczekującego go, kilkutysięcznego tłumu : „Polsko kochana, Twój syn powrócił”.
Za całokształt żeglarskich dokonań odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, został Honorowym Obywatelem Przemyśla, honorowym członkiem PZŻ, otrzymał też prestiżowego SUPER KOLOSA. Dokonania Kapitana upamiętniają płyty w Alei Żeglarzy w Nowym Warpnie i na przemyskim Rynku. Z okazji 40 rocznicy zakończenia historycznego rejsu , w Przemyślu ogłoszono 2020 r.- Rokiem Kapitana Henryka Jaskuły. Zmarł 14 maja 2020 w Przemyślu w wieku 96 lat.

 
 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com