Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

 

   Muzeum ulokowane jest w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych, bezpośrednio przylegającym do bocznicy kolejowej dawnego Dworca Poleskiego, skąd wyjeżdżały pociągi z zesłańcami na Sybir.

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 26

 

Rozmieszczona na powierzchni ponad 2 tys. metrów kwadratowych ekspozycja opowiada o Polakach w carskiej Rosji i w Związku Sowieckim. Nasi przodkowie szli tam w kajdanach lub jechali w zakratowanym wagonie, ale też podążali z własnej, nieprzymuszonej woli, szukając lepszego życia. Otwarcie muzeum dla publiczności zaplanowano na 18.09.2021r. 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 4

 

   Muzeum Pamięci Sybiru ulokowane jest w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych, bezpośrednio przylegającym do bocznicy kolejowej dawnego Dworca Poleskiego. W latach 1940–1941 oraz w 1944 roku tu właśnie Sowieci ładowali do wagonów mieszkańców Białostocczyzny, aby deportować ich na Sybir. Stąd w 1943 roku Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince Żydów z białostockiego getta. Oryginalny rosyjski wagon towarowy, będący symbolem tamtych dramatycznych chwil, stoi dziś wewnątrz budynku Muzeum na torach ciągnących się wzdłuż starej bocznicy. Pełni rolę bramy, przez którą zwiedzający wchodzą na wystawę.

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 7

 

   Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiadamy o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych. Mówimy także o tych, którzy przed I wojną światową odkrywali Syberię i aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu jej ogromnych obszarów. Łączymy wyniki badań i narrację historyków ze wspomnieniami uczestników i świadków zdarzeń. Pokazujemy ogromne emocje ukryte w zwykłych na pozór przedmiotach, przenosząc zwiedzających w niezwykłą krainę – tajemniczy, piękny, a jednocześnie okrutny i bezwzględny Sybir.

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 2

Muzeum Pamięci Sybiru

Węglowa 1,  Białystok

https://sybir.bialystok.pl/

 

bilet normalny na wystawę stałą – 25 zł
bilet ulgowy na wystawę stałą – 20 zł

We wtorki wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny.

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 1

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 3

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 5

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 6

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 8

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 10

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 12

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 15

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 16

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 18

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 19

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 20

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 22

 

 

Muzeum Pamieci Sybiru Bialystok Podlaskie 28

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com