Klif Orłowski w Gdyni

Klif Orłowski w Gdyni

 Klif Orłowski w Gdyni

Jak co roku na przełomie zimy i wiosny, Klif Orłowski oddaje Bałtykowi kolejną swoją część.

 

 Tym razem obrywy ziemi wraz z krzewami a nawet drzewami, miał miejsce już po raz kolejny w tym roku. Popularne miejsce spacerowe brzegiem morza z Orłowa do Gdyni stało się bardzo niebezpieczne a od kilku miesięcy zamknięte dla spacerujących. Co pewien czas pojawia się wydeptana ścieżka na nowo, jednak przechodzenie pod wiszącymi pionowo masami ziemi, grożą kolejnym obrywem. Alternatywna ścieżka biegnie górą i można przejść nią ponad urwiskiem, mijając po drodze punkty widokowe na Zatokę Pucką a także cały Półwysep Helski. 

Piękno i groza tego miejsca, przyciąga wielu turystów odwiedzających Gdynię czy Sopot. Wybierając się na kilkukilometrowy spacer, warto przejść wytyczonym szlakiem, zwiedzając po drodze kilka stanowisk ogniowych, z wielkimi armatami i schronami, gęsto usianymi na całym obszarze Kępy Redłowskiej.

 

 

Klif Orłowski w Gdyni urwisko nad Bałtykiem 4

 

Klif Orłowski znajduje się na Cyplu Redłowskim czyli krawędzi Kępy Redłowskiej, najdalej wysuniętym w morze naturalnym punkcie Gdyni. Wysokość klifu dochodzi do 40 metrów ponad poziom wody Zatoki Gdańskiej. Niemal pionowe zbocze klifu, zbudowane jest głównie z glin, piasków gliniastych i żwirów wodnolodowcowych, zmieszanych z dużymi głazami. W urwisku dostrzec można także rdzawe nacieki związków żelaza i glinu a także punktowo węgla brunatnego pochodzące z okresu trzeciorzędu. To właśnie w tym miejscu klif jest najbardziej aktywny a sztormowe fale morskie skutecznie podmywają brzeg tworząc nisze. Zbocza nasiąknięte wodą osuwają się a fale zabierają kolejne metry lądu. Proces abrazji pomniejsza ląd w tym miejscu z szybkością ok 1 metra rocznie. Oberwany materiał opada do podnóża klifu, a fale przemieszczają w głąb morza.

 

Klif Orłowski w Gdyni urwisko nad Bałtykiem 1

 

Od strony Gdyni wzdłuż brzegu w Orłowie, brzeg jest wzmocniony betonową opaską i wyłożony dużymi głazami, co powstrzymuje przed podmywaniem i niszczeniem kolejnych metrów brzegu.

 

Klif Orłowski w Gdyni urwisko nad Bałtykiem 2

 

Nowy obryw aktywny od listopada 2018 do marca 2019

 

Klif Orłowski w Gdyni urwisko nad Bałtykiem 3

 

 

 

Klif Orłowski w Gdyni urwisko nad Bałtykiem 5

 

Za kilka lat tego drzewa także już nie będzie...

 

Klif Orłowski w Gdyni urwisko nad Bałtykiem 6

 

Widok ze ścieżki nad klifem, na molo w Orłowie a w oddali Sopot i budowany wieżowiec w Gdańsku.

 

Klif Orłowski w Gdyni urwisko nad Bałtykiem 7

 

Klif Orłowski w Gdyni urwisko nad Bałtykiem 8

 

Ten fragment klifu grozi oberwaniem w każdej chwili.

 

Klif Orłowski w Gdyni urwisko nad Bałtykiem 9

 

 

Klif Orłowski w Gdyni urwisko nad Bałtykiem 10

 

Aktywne osuwisko

 

Klif Orłowski w Gdyni urwisko nad Bałtykiem 11

 

Za kilka lat tego fragmentu nie będzie już wcale.

 

Klif Orłowski w Gdyni urwisko nad Bałtykiem 13

 

 

Klif Orłowski w Gdyni urwisko nad Bałtykiem 14

 

Kilka lat temu ten schron stał jeszcze ukryty w lesie kilkadziesiąt metrów powyżej...

 

masz pytanie ? napisz do autora:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Albin Marciniak
 
#spotkajmysiewgdyni #VisitGdynia #VisitPoland #fotografia #GdyniaFoto #Gdynianaweekend
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com