Latarnia Morska w Sopocie

Latarnia Morska w Sopocie

Latarnia Morska w Sopocie

 

   Co skrywa w sobie latarnia przy Sopockim Molo ? Po wejściu na górę na pewno otrzymamy niezapomniany widok na Zatokę Gdańską oraz panoramę Trójmiasta. Położone tuż poniżej molo, najsłynniejszy deptak nad Bałtykiem a nieco dalej Klify Orłowskie. Dla takich widoków warto wdrapać się krętymi schodami na samą górę.  

Sopocka latarnia morska nie należy do najwyższych ale za to jej położenie jest wyjątkowe, podobnie jak wyjątkowa jest bryła samej wieży. Spacerując słynnym "Monciakiem" prowadzącym na skwer łączący się z najdłuższym molo w Polsce, latarnię widać z daleka i oczywiście nie sposób przejść obojętnie obok, nie podnosząc głowy. Latarnia ładnie prezentuje się także od strony morza, doskonale zgrywając się z otoczeniem. By to zobaczyć, warto przejść się na sam koniec betonowej mariny łączącej się z drewnianą konstrukcją molo. Widok jak i cały efekt będzie znacznie przyjemniejszy, jeżeli na punkt widokowy na molo wybierzemy się na wschód lub zachód słońca a całości dopełni szum fal.

 

Sopot latarnia morska 3

 

 

Latarnia morska powstała w 1903 w trakcie budowy Zakładu Balneologicznego, dziś jest częścią Szpitala Reumatologicznego. Tak naprawdę jest to były komin kotłowni obudowany wieżą, w kształcie kwadratu z galerią widokową na szczycie. Po II wojnie światowej uznano, że wieża ta nadawać się będzie również na latarnię morską. Zamocowano światło nawigacyjne, następnie zwiększono jego zasięg. Takim sposobem, jest to pierwsza taka sytuacja, w której komin przekształcono latarnią morską. Światło załącza się automatycznie, na podstawie czujnika zmierzchu i widać je z wód Zatoki Gdańskiej, oraz na Helu od strony Zatoki Puckiej.

 

Sopot latarnia morska 5

 

 

Godziny otwarcia Latarni Morskiej w Sopocie nieco się od siebie różnią w zależności od pory roku i konkretnych miesięcy.

Styczeń – Luty: 11:00 - 16:00
Marzec – Kwiecień: 10:00 - 18:00
Maj: 10:00 - 19:00
Czerwiec: 9:00 - 20:00
Lipiec – Sierpień: 9:00 - 21:00
Wrzesień: 10:00 - 19:00
Październik – Grudzień: 10:00 - 16:00

Godziny otwarcia są orientacyjne. Ze względu na warunki pogodowe mogą ulec zmianie.

 

 

Sopot latarnia morska 7

 

Bilet normalny - 9 zł / osoba
Bilet ulgowy - 6 zł / osoba
Bilet przy grupie minimum 15 osobowej - 5 zł / osoba

Dla każdego zwiedzającego przygotowany jest specjalny certyfikat.

 

 

Sopot latarnia morska 6

 

Historia Latarni Morskiej w Sopocie

Położona tuż przy sopockim molo malownicza Latarnia Morska, ma dosyć niespotykaną, jak na tego typu obiekt, historię. Tak naprawdę jest ona kominem. Powstający na początku XX wieku (1903) w Sopocie zakład balneologiczny potrzebował kotłowni, a jego światli projektanci pomyśleli by skonstruować dla niej „niezwyczajny” komin w taki sposób, by nie szpecił kwitnącej okolicy. Stąd dzisiejszy wygląd latarni przypominający wieżę, na szczycie której znajduje się atrakcyjny punkt widokowy, zaś tylko w jej środku biegnie dawny komin (dziś odprowadza on opary z kotłowni gazowej powstałego w tym miejscu szpitala reumatologicznego).


​Dzięki zainstalowanemu światłu obiekt od początku pełnił też rolę morskiego znaku nawigacyjnego. Pełnoprawny status latarni morskiej wieża uzyskała w 1977 roku, kiedy to po modernizacji i wymianie urządzeń optyczno-świetlnych, jej nawigacyjne światło zaczęło sięgać na ponad 17 mil morskich (31,4 km). Dziś ten zasięg to tylko 7 Mm, więc latarnią morską jest już tylko z nazwy i tradycji. Światło latarni wskazuje statkom położenie Sopotu co 4 s przez 0,3 s.

 

 

Wnętrze wieży latarni morskiej

 

 Sopot latarnia morska 17

 

 

Sopot latarnia morska 9

 

 

Sopot latarnia morska 8

 

 

Sopot latarnia morska 20

 

 

 

Widok z latarni morskiej w Sopocie

 

Sopot latarnia morska 14

 

 

Sopot latarnia morska 13

 

 

Sopot latarnia morska 15

 

 

Sopot latarnia morska 16

 

 

Sopot latarnia morska 10

 

 

Sopot latarnia morska 11

 

 

Sopot latarnia morska 22

 

 

Sopot latarnia morska 4

 

 

 

Sopot przy zachodzie słońca w sąsiedztwie latarni morskiej i molo.

 

Sopot latarnia morska 24

 

 

Sopot latarnia morska 25

 

 

Sopot latarnia morska 26

 

 

Sopot latarnia morska 27

 

 

Sopot latarnia morska 28

 

 

 

To warto zobaczyć będąc nad Bałtykiem w okolicy Sopotu:

 

 

 

Latarnia Morska Rozewie

a właściwie dwie latarnie morskie położone na przylądku Rozewie

 

https://klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/Latarnia_Morska_Rozewie/Latarnia_morska_w_Rozewiu.jpg

 

 

 

 

Molo w Gdyni Orłowie

 

https://klubpodroznikow.com/images/stories/WODA/Molo_w_Gdyni_Or%C5%82owie/Molo_Gdynia_Or%C5%82owo_Ba%C5%82tyk_5.JPG

 

 

 

Klif Orłowski w Gdyni

 

Klif Orłowski Gdynia Orłowo Bałtyk 1

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com