Latarnia Morska w Sopocie
Co skrywa w sobie latarnia przy Sopockim Molo ? Po wejściu na górę na pewno otrzymamy niezapomniany widok na Zatokę Gdańską oraz panoramę Trójmiasta. Położone tuż poniżej molo, najsłynniejszy deptak nad Bałtykiem a nieco dalej Klify Orłowskie. Dla takich widoków warto wdrapać się krętymi schodami na samą górę.
Sopocka latarnia morska nie należy do najwyższych ale za to jej położenie jest wyjątkowe, podobnie jak wyjątkowa jest bryła samej wieży. Spacerując słynnym "Monciakiem" prowadzącym na skwer łączący się z najdłuższym molo w Polsce, latarnię widać z daleka i oczywiście nie sposób przejść obojętnie obok, nie podnosząc głowy. Latarnia ładnie prezentuje się także od strony morza, doskonale zgrywając się z otoczeniem. By to zobaczyć, warto przejść się na sam koniec betonowej mariny łączącej się z drewnianą konstrukcją molo. Widok jak i cały efekt będzie znacznie przyjemniejszy, jeżeli na punkt widokowy na molo wybierzemy się na wschód lub zachód słońca a całości dopełni szum fal.
Latarnia morska powstała w 1903 w trakcie budowy Zakładu Balneologicznego, dziś jest częścią Szpitala Reumatologicznego. Tak naprawdę jest to były komin kotłowni obudowany wieżą, w kształcie kwadratu z galerią widokową na szczycie. Po II wojnie światowej uznano, że wieża ta nadawać się będzie również na latarnię morską. Zamocowano światło nawigacyjne, następnie zwiększono jego zasięg. Takim sposobem, jest to pierwsza taka sytuacja, w której komin przekształcono latarnią morską. Światło załącza się automatycznie, na podstawie czujnika zmierzchu i widać je z wód Zatoki Gdańskiej, oraz na Helu od strony Zatoki Puckiej.
Godziny otwarcia Latarni Morskiej w Sopocie nieco się od siebie różnią w zależności od pory roku i konkretnych miesięcy.
Styczeń – Luty: 11:00 - 16:00
Marzec – Kwiecień: 10:00 - 18:00
Maj: 10:00 - 19:00
Czerwiec: 9:00 - 20:00
Lipiec – Sierpień: 9:00 - 21:00
Wrzesień: 10:00 - 19:00
Październik – Grudzień: 10:00 - 16:00
Godziny otwarcia są orientacyjne. Ze względu na warunki pogodowe mogą ulec zmianie.
Dla każdego zwiedzającego przygotowany jest specjalny certyfikat.
Historia Latarni Morskiej w Sopocie
Położona tuż przy sopockim molo malownicza Latarnia Morska, ma dosyć niespotykaną, jak na tego typu obiekt, historię. Tak naprawdę jest ona kominem. Powstający na początku XX wieku (1903) w Sopocie zakład balneologiczny potrzebował kotłowni, a jego światli projektanci pomyśleli by skonstruować dla niej „niezwyczajny” komin w taki sposób, by nie szpecił kwitnącej okolicy. Stąd dzisiejszy wygląd latarni przypominający wieżę, na szczycie której znajduje się atrakcyjny punkt widokowy, zaś tylko w jej środku biegnie dawny komin (dziś odprowadza on opary z kotłowni gazowej powstałego w tym miejscu szpitala reumatologicznego).
Dzięki zainstalowanemu światłu obiekt od początku pełnił też rolę morskiego znaku nawigacyjnego. Pełnoprawny status latarni morskiej wieża uzyskała w 1977 roku, kiedy to po modernizacji i wymianie urządzeń optyczno-świetlnych, jej nawigacyjne światło zaczęło sięgać na ponad 17 mil morskich (31,4 km). Dziś ten zasięg to tylko 7 Mm, więc latarnią morską jest już tylko z nazwy i tradycji. Światło latarni wskazuje statkom położenie Sopotu co 4 s przez 0,3 s.
Wnętrze wieży latarni morskiej
Widok z latarni morskiej w Sopocie
Sopot przy zachodzie słońca w sąsiedztwie latarni morskiej i molo.
To warto zobaczyć będąc nad Bałtykiem w okolicy Sopotu:
Latarnia Morska Rozewie
a właściwie dwie latarnie morskie położone na przylądku Rozewie
Molo w Gdyni Orłowie