Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski

 

Geopark Świętokrzyski, "Geonatura Kielce" wraz z gminami Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów, zostały wpisane na listę Światowego Geoparku UNESCO.

 

Od 22 kwietnia 2021 Polska wzbogaciła się o kolejny wpis na liście UNESCO. Kilka lat wcześniej tatus "Światowy Geopark UNESCO" otrzymał niemiecko-polski Geopark Łuk Mużakowa

 

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 4

 

 

Geopark Świętokrzyski to obszar gmin: Kielc, Chęcin, Morawicy, Nowin i Piekoszowa. Na ich terenie występują m.in. unikatowe rezerwaty przyrody nieożywionej: Jaskinia Raj, Kadzielnia, Wietrznia czy Góra Miedzianka. Dziedzictwo geologiczne powiązane jest z wartościami historycznymi i kulturowymi w tym tradycjami górniczymi - liczne pozostałości historycznego górnictwa kruszcowego i skalnego. W 1996 roku znaczna część tego obszaru została objęta ochroną jako Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy. Obecnie w Światowej Sieci Geoparków UNESCO jest 147 placówek z 41 krajów. Jedynym geoparkiem z Polski należącym do sieci jest Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa w województwie lubuskim.

 

Nadanie statusu Ṥwiatowego Geoparku UNESCO było możliwe dzięki przyjęciu w listopadzie 2015 r na 38 sesji Konferencji Generalnej UNESCO w Paryżu nowego programu UNESCO, International Geosciences and Geoparks Programme (IGGP). Konferencja Generalna uchwaliła również zasady dotyczące uzyskania i zachowania statusu światowego geoparku UNESCO.

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 2

 

Rezerwat Wietrznia znajduje się na obszarze dawnego wyrobiska skał wapiennych i dolomitu. Współcześnie teren ten  jest doskonałym  miejscem spacerowym – przebiega tu specjalnie przygotowana ścieżka edukacyjna. Wzdłuż ścieżki znajdują się tablice informacyjne, przybliżające walory przyrodnicze rezerwatu oraz przeszłość geologiczną terenu obecnych Kielc. W górnej części rezerwatu  znajdują się  także punkty, z których rozpościera się piękny widok na panoramę  Gór Świętokrzyskich.

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 17

 

REZERWAT PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ “WIETRZNIA” IM. ZBIGNIEWA RUBINOWSKIEGO

Pawilon Centrum Geoedukacji.

http://centrum-geoedukacji.pl/rezerwat-przyrody-wietrznia/

 

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 3

 

Zwiedzając dobrze wszystkim znany rezerwat Kadzielnia znajdujący się w Kielcach, niewiele osób ma świadomość, że w odległości ok 2 km znajduje się znacznie większe, surowe wyrobisko pokopalniane, przekształcone w Rezerwat Wietrznia. Zdecydowanie warto dołożyć taki spacer, by zobaczyć bardzo ciekawy obiekt i przejść się wyznaczonymi ścieżkami dnem oraz koroną wyrobiska.

 

 

Rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach

 

Rezerwat Wietrznia ma poprowadzone ścieżki dnem wyrobiska jak i górą i są one dobrze oznaczone, z kilkoma tablicami dydaktycznymi na trasie. Niestety ale brakuje jakiegokolwiek oznakowania dojścia do tegogeoparku z centrum Kielc czy choćby z Kadzielni. Kolejnym minusem są duże ilości śmieci, zalegające na zboczach porośniętych krzewami. Można mieć nadzieję, że po otrzymaniu nobilitującego tytułu, gospodarze tego miejsca wezmą to pod uwagę.

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 4

 

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 5

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 6

 

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 7

 

 

opracowanie & foto

 

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO mapa

 

 

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 9

 

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 10

 

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 11

 

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 12

 

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 13

 

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 14

 

 

Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski 16

 

 

 

 

 Polecamy na kolejny weekend, wyjątkową trasę z kolorowymi jeziorkami.

 

Trasa Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina

 

 

 

Geopark Łuk Mużakowa
 
 „Światowy Geopark UNESCO”

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]