Wygodne buty na zimowe wyprawy

Wygodne buty na zimowe wyprawy


Miłośnicy turystyki nie kończą sezonu wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Zimowe podróże bywają zupełnie inne niż te w ciągu lata. Wymagają nieco odmiennego przygotowania oraz sprzętu, dając przy tym zupełnie nowe możliwości. Ogromną zaletą wyjazdów poza sezonem jest mniejsza ilość napotykanych turystów. Zima sprzyja samotnikom i wszystkim tym, którzy nie przepadają za tłumami. Nawet najbardziej sielskie miejsca, w których liczymy zastać ciszę i spokój, tracą cały urok, gdy zjeżdżają lipcowi urlopowicze. Jeżeli należysz do osób, którym żadna pogoda nie straszna w drodze po przygodę, z pewnością wiesz, że musisz się odpowiednio przygotować. Zajmiemy się dziś tematem butów. Jak wybrać buty na długie wędrówki, które sprawdzą się zimą?

 

Wygodne buty na zimowe wyprawy


Wymagania dla butów zimowych
O ile wiosną i latem, zależy nam głównie na tym, by buty były lekkie, oddychające, o tyle zimą stawiamy głównie na najlepszą izolację przed niską temperaturą oraz mroźnym wiatrem.
Zimowe wędrówki piesze obarczone są znacznie większym ryzykiem ewentualnych kontuzji. Dlatego właśnie tak istotnym jest odpowiednia podeszwa, która poradzi sobie ze śniegiem, a także dobrze będzie się trzymać oblodzonego podłoża. Buty zimowe koniecznie powinny mieć gumową podeszwę, wyposażoną w odpowiedni bieżnik. Można znaleźć nawet taką, która jest dosyć miękka i twardnieje dopiero pod wpływem niskiej temperatury.

Kolejnym problemem, z którym przyjdzie Ci się borykać, jeśli wybierzesz nieodpowiednie obuwie, jest śnieg wpadający do środka. Zimą zdecydowanie polecamy buty z wysoką cholewką. Zabezpieczy ona Twoją stopę przed przemoczeniem.

Podczas, gdy warstwa śniegu jest gruba, dobrze jest mieć spodnie narciarskie z gumką w nogawce. Dzięki niej całkowicie wyeliminujesz ryzyko dostania się białego, lecz mokrego puchu do buta.
Wybór butów zimowych powinien być w dużej mierze podyktowany planowanym sposobem ich użytkowania. Do codziennych spacerów po płaskim terenie, wybierz sznurowane trapery za kostkę. Postaw na skórę naturalną, dzięki temu buty dłużej Ci posłużą i nie zawiodą w najmniej odpowiednim momencie. Jeżeli szukasz obuwia, które sprawdzi się na górskim szlaku, musisz wziąć pod uwagę więcej czynników. Usztywniana podeszwa dostosowana do anatomicznej budowy stopy, amortyzacja, cholewka zabezpieczająca staw skokowy, to dodatkowe udogodnienia, na które możesz zwrócić uwagę.


Buty z membraną
Membrana Gore-Tex jest warstwą tworzywa o wysoce wodoodpornych, wiatroszczelnych, a przy tym oddychających właściwościach. Buty zimowe z membraną pozwolą Ci zapewnić stopie komfort termiczny niezależnie od warunków pogodowych. Niestraszny im deszcz, śnieg, czy błoto. Istotnym jest jednak dbanie o właściwą impregnację tego rodzaju obuwia. Regularne spryskanie butów sprayem do impregnacji danego tworzywa umożliwi Ci cieszenie się ich wszystkimi właściwościami.


Dobre buty to nie wszystko
Aby zimowe obuwie najlepiej spełniało swoje zadania, potrzebuje Twojego wsparcia. Koniecznym jest czyszczenie na bieżąco wszystkich zabrudzeń, które zbierają się na butach. W przypadku skóry naturalnej, wystarczy wilgotna szmatka, zamsz jest znacznie delikatniejszy, plamki dobrze się czyści gumką do ścierania. Tworzywo może być myte ściereczką zamoczoną w wodzie z odpowiednim detergentem. Poza czyszczeniem oczywiście impregnacja.
Do butów zimowych koniecznie zakup dobrą wkładkę, która pomoże Ci zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz buta. Zawsze też zwiększyć ciepłotę, zakładając grubą skarpetę, czy nawet kilka par.
Dobrze wybierz buty na swoje zimowe wyprawy. Muszą one być bardzo wygodne i funkcjonalne. Dzięki nim wycieczki nawet w chłodnie dni będą przyjemniejsze, a przede wszystkim bezpieczne.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com