Dron w podróży – na co zwrócić uwagę?

Dron w podróży – na co zwrócić uwagę?

 

Rozpakowujesz nowego drona, ładujesz baterie i nie możesz się doczekać, aby wyruszyć na pierwsze wakacje ze swoją nową technologiczną zabawką? Musisz pamiętać o tym, że zanim przetestujesz go pod gołym niebem, dobrze jest mieć na uwadze kilka wskazówek dotyczących podróżowania z takim sprzętem.

 

dronwpodrozy nacozwrocicuwage1 1

 

Zapoznaj się obowiązującym w danym miejscu prawem dotyczącym dronów

Musisz sprawdzić zasady i przepisy dotyczące latania dronem, przy czym trzeba szczególnie uwzględnić dwie kwestie: wybraną linię lotniczą oraz miejsce, do którego się wybieramy. Jeśli latasz zagranicą, przewożenie takiego sprzętu nie zawsze musi być mile widziane. Konieczne będzie zatem zweryfikowanie możliwości legalnego jego transportu. W najgorszym razie bowiem dron zostanie skonfiskowany w urzędzie celnym. Co gorsza, może, ale nie musi zostać zwrócony po opuszczeniu kraju lotem powrotnym.

Są też kraje, w których nadal nie obowiązują przepisy dotyczące dronów. Brak regulacji nie oznacza oczywiście, że możesz tam latać, gdziekolwiek lub w dowolny sposób - w rzeczywistości może to oznaczać, że władze będą generalnie sprzeciwiać się używaniu dronów, zwłaszcza przez turystów. Sugerujemy wcześniejsze sprawdzenie wszystkich zasad i przepisów, ponieważ nie we wszystkich przypadkach istnieje skonsolidowana baza danych na temat przepisów, dotyczących bezzałogowych statków powietrznych w poszczególnych państwach.

Latanie dla przyjemności vs dla pieniędzy

Zanim dowiesz się dokładnie, jakie zasady dotyczą Twojego drona, musisz określić, w jaki sposób będziesz go używać. Jeśli latasz dla przyjemności, wymagania są znacznie mniej restrykcyjne. Gdy jednak planujesz zarabiać na swoim dronie (ważącym powyżej 250 g lub posiadającym czujnik umożliwiający zbieranie danych), musisz zarejestrować się w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, przejść szkolenie i test on-line. Można przyjąć założenie, że poziom uprawnień jest wprost proporcjonalny do ryzyka operacji. Po wszystkim będziesz mógł używać swojego drona do robienia zdjęć lotniczych i wideo w celu np. sprzedaży jako zdjęć stockowych, pracy przy produkcjach filmowych czy robienia zdjęć lotniczych na weselach.

Zdobądź odpowiednią walizkę dla swojego drona

Powinieneś kupić solidną obudowę, specjalnie uformowaną do swojego drona i upewnić się, że można ją zamknąć za pomocą podkładki blokującej lub kombinacji, aby uniknąć potencjalnej kradzieży. Dobrze też posiadać torbę, która łatwo zmieści się w schowku nad głową. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o to, że zostanie ona pobita lub rzucona przez osoby obsługujące transport bagaży.

Wskazówka dla profesjonalistów: z racji ceny i delikatności dronów nierozsądne jest umieszczanie ich w bagażu rejestrowanym. Najbezpieczniej będzie po prostu brać go ze sobą, jako bagaż podręczny.

Podsumowanie

Podróżowanie z dronem jest jak najbardziej możliwe, wystarczy trzymać się określonych wytycznych i dbać o własny sprzęt. Jeśli planujemy używać go w bardziej profesjonalny (czyt. ryzykowny) sposób, warto byłoby uprzednio przejść szkolenie pozwalające lepiej poznać teorię i praktykę pilotażu. Jeśli szukasz miejsca gdzie możesz odbyć kursy na drona przy pomocy profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem odwiedź Airborn.aero.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com