Planujesz podróż samochodem po Europie? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym.
W 2021 roku najprawdopodobniej, tak samo jak w 2020 roku, więcej Polaków niż w poprzednich latach zdecyduje się na wyjazd na wakacje własnym samochodem. Taka wycieczka to oczywiście ciekawe doświadczenie, ale jednocześnie duże wyzwanie, gdyż jedziemy w wielu przypadkach do odległego kraju. O czym powinniśmy pamiętać, zanim wyruszymy w drogę?
Planowanie podróży po Europie
Z badania przeprowadzonego w 2020 roku przez NaviExpert i Mazdę wynika, że aż 93 proc. respondentów zamierzało wyjechać w ubiegłym roku na wakacje swoim samochodem. W przypadku 78 proc. planowanym kierunkiem podróży była Polska, natomiast 9 proc. chciało ruszyć za granicę. Zaledwie 2 proc. badanych deklarowało korzystanie z transportu samolotowego. Można się spodziewać, że w 2021 roku nie będzie inaczej. Zdecydowana większość Polaków, którzy wyjadą na wakacje, postawi na własne auto. Tylko jak się przygotować do jazdy samochodem po Europie? Należy pamiętać o kilku kwestiach:
- Wyznaczenie trasy dojazdu w Europie – przede wszystkim trzeba przeanalizować, jakie mamy możliwości. W każdym przypadku do wyboru jest kilka tras. Warto skonsultować się z osobami, które w ostatnim czasie pokonywały tę samą drogę i dowiedzieć się, czy w podróży mogą nas spotkać jakieś niespodzianki, które opóźnią przybycie na miejsce.
- Co najmniej dwóch kierowców w aucie – droga do Grecji trwa ponad 20 h, na północ Włoch ok. 12–13 h, a na północ Chorwacji ok. 15–16 h. Najlepiej, jeśli w aucie będzie przynajmniej dwóch kierowców – wtedy można jechać bez organizowania długich przerw – jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż prowadzący samochód mogą się zmieniać i być wypoczęci.
- Przygotowanie się na opłaty drogowe – przed wyjazdem sprawdźmy, jakie stawki obowiązują w poszczególnych krajach za jazdę autostradami i drogami ekspresowymi. Przykładowo w Czechach winietka na tydzień kosztuje ponad 70 zł, niewiele więcej zapłacimy na Węgrzech, a w Chorwacji opłaty są zależne od danego odcinka drogi.
Opieka zdrowotna w Europie
Jeśli jedziemy na wakacje zagraniczne, to powinniśmy zabrać ze sobą kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument, na którego podstawie na terenie danego kraju UE lub EFTA możemy korzystać z opieki zdrowotnej na takiej samej zasadzie, jak jego mieszkańcy. Wyrobienie tej karty nie wymaga opłaty, a wniosek o nią można złożyć na kilka sposobów – również bez wychodzenia z domu.
Czy jednak na pewno taka ochrona jest wystarczająca w czasie wyjazdu zagranicznego? Czy nie lepiej zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne?
Czy karta EKUZ wystarczy?
Kluczową wadą EKUZ jest to, że przebywając za granicą, możemy wprawdzie otrzymać na jej podstawie opiekę lekarską, ale tylko na takiej samej zasadzie, jak mieszkańcy danego kraju. Oznacza to, że w przypadku wielu świadczeń zostaniemy obciążeni kosztami. Przykładowo w Chorwacji wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to wydatek 10 kun. Ewentualny transport pacjenta do Polski jest odpłatny w 100 proc. W Hiszpanii obowiązuje pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne, a w Grecji należy pokryć 15 proc. kosztów wykonanych badań.
Wybierając się w podróż zagraniczną, powinniśmy pamiętać o zaopatrzeniu się w ubezpieczenie podróżne, które pomoże nam w przypadku wielu zdarzeń O tym, co może uwzględniać taka polisa, możemy przeczytać tutaj: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-turystyczne/. Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu towarzystwo może pokryć nie tylko koszt leczenia i transportu chorego do Polski, ale także wypłacić odszkodowanie w razie zniszczenia w skutek zdarzeń losowych, lub kradzieży bagażu czy przyznać świadczenie w razie nieszczęśliwego wypadku. Karta EKUZ dotyczy tylko opieki medycznej i jest to zbyt mało, jeśli chcemy mieć pewność, że przebywając za granicą, unikniemy nieraz wysokich nieplanowanych wydatków. Aby móc w pełni zrelaksować się podczas urlopu, potrzebujemy ubezpieczenia turystycznego z szerokim zakresem ochrony.