Dlaczego warto odwiedzić Karkonosze jesienią?
Każdy miłośnik gór wie, że jesienią mają one w sobie niepowtarzalną magię. Karkonosze nie są wyjątkiem, a jesień w górach jest tu szczególnie urokliwa. Zatłoczone latem szlaki pustoszeją, szczyty lśnią złotem i czerwienią, a przejrzyste powietrze i błękitne niebo sprawiają, że widoki są piękniejsze niż kiedykolwiek. Oto dlaczego warto wybrać Karkonosze na jesienny weekend w górach lub dłuższe wczasy!
Imponujące szczyty Śnieżki i Szrenicy, majestatyczna uroda Śnieżnych Kotłów, skałki i szumiące wodospady, górskie schroniska ze swoją atmosferą to tylko niektóre z powodów, dla których warto tu przyjechać. Równie zachęcające są zadbane szlaki turystyczne, a także doskonała infrastruktura, w tym nowoczesne hotele z bajecznymi widokami. Karkonosze to idealne miejsce na wypoczynek w górach!
Piękne jesienne pejzaże i krajobrazy
Polskie góry we wrześniu czy październiku to prawdziwa feeria kolorów i krajobrazy, które zapierają dech w piersiach. Karkonosze mają szczególny atut w postaci doskonałej jakości szlaków turystycznych, dostosowanych do potrzeb doświadczonych piechurów, ale i zupełnie początkujących miłośników górskich tras.
Piękne widoki i pejzaże, to niewątpliwa wizytówka Karkonoszy fot. lakehill.pl
Wygodne bazy wypadowe, takie jak Karpacz, Szklarska Poręba, Przesieka czy Jagniątków to idealne miejsca na start krótszych i dłuższych wycieczek. Ci, którzy nie chcą lub nie mogą zbyt wiele chodzić, skorzystają z wielu wyciągów, a atrakcyjne punkty widokowe są często dostępne dosłownie kilkanaście minut od parkingów. Gdzie w Karkonoszach znaleźć można najpiękniejsze jesienne widoki?
- Śnieżka – to najwyższy szczyt Karkonoszy, z charakterystyczną sylwetką górującą nad Karpaczem i równie charakterystycznymi „spodkami”, czyli budynkami obserwatorium meteorologicznego. Z jej szczytu roztaczają się wyjątkowo piękne widoki, równie ładne – z prowadzących na nią szlaków. Jeśli nie lubisz chodzić, wygodna kolej gondolowa dowiezie Cię pod sam szczyt z czeskiej strony (miejscowość Pec pod Sněžkou). Z polskiej strony wyciąg dojeżdża z Karpacza na pobliski szczyt Kopa, skąd wygodna, brukowana droga wiedzie na szczyt Królowej Karkonoszy.
- Szrenica – to drugi po Śnieżce szczyt polskich Karkonoszy, z równie pięknymi widokami. Wjedziesz na nią wygodnie kolejką ze Szklarskiej Poręby. Znajdziesz tu dwa fantastyczne schroniska – na samej Szrenicy i na Hali Szrenickiej, a niedaleko ciekawe grupy skalne: Trzy Świnki, Twarożnik i Końskie Łby.
- Przepiękne kotły polodowcowe – nigdzie w Polsce nie znajdziesz podobnych pejzaży! Najbardziej znane są Śnieżne Kotły położone pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Na ich krawędzi jest sporo punktów widokowych, z których możesz podziwiać wyjątkowe panoramy i strome przepaście. A na dnie czekają Śnieżne Stawki, czyli bezodpływowe jeziorka polodowcowe i jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Karkonoszach.
- Karkonoskie wodospady – najbardziej znane to Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka, Dziki Wodospad na rzece Łomnica w Karpaczu oraz rzadziej odwiedzane, a równie piękne – zjawiskowy Wodospad Podgórnej i kaskady Myi w Przesiece.
- Fantastyczne punkty widokowe – Karkonosze słyną z pięknych pejzaży, szczególnie warto zajrzeć na punkt Złoty Widok oraz rozejrzeć się z terenu wokół Świątyni Wang w Karpaczu.
Schronisko Odrodzenie fot. lakehill.pl
Bogactwo flory i fauny Karkonoskiego Parku Narodowego
Karkonosze to także Karkonoski Park Narodowy, gdzie spotkać można wiele gatunków roślin, w tym gatunki rzadkie i zagrożone wyginięciem. Czy wiesz, że Karkonosze są miejscem występowania reliktów polodowcowych oraz endemitów, które nie występują nigdzie na świecie? Należą do nich m.in.:
- Dzwonek karkonoski – endemit występujący tylko w tych górach.
- Pierwiosnek maleńki, zachwycający różowymi kwiatami doskonale widocznymi wśród skał.
- Gnidosz sudecki – endemit i relikt glacjalny, występujący na tutejszym piętrze subalpejskim.
- Czosnek syberyjski, który rośnie wyłącznie w Karkonoszach i Masywie Pilska.
- Skalnica śnieżna – bardzo ciekawy relikt glacjalny, czyli pamiątka po epoce lodowcowej, występuje tylko w Karkonoszach!
Również świat zwierząt Karkonoszy jest różnorodny. Spośród wielu gatunków warto wyróżnić jelenia szlachetnego, sarnę czy popularnego tu lisa. Ciekawostką tych gór jest muflon, który oryginalnie pochodzi z Korsyki, a w Karkonosze sprowadził go ponad sto lat temu hrabia Schaffgotsch. W Karkonoszach możesz też spotkać tak rzadkie gatunki, jak orzeł bielik czy salamandra plamista.
Dowiedz się więcej o pomnikach przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym.
Rozbudowana infrastruktura turystyczna
Wczasy w górach będą jeszcze bardziej udane, gdy zatrzymasz się w komfortowym i nowoczesnym hotelu wysokiej klasy. Jaki hotel w Karkonoszach warto wybrać na jesienny weekend w górach albo kilkudniowy pobyt?
Bogatą bazę noclegową i gastronomiczną znajdziesz w dwóch najpopularniejszych karkonoskich miejscowościach, czyli Karpaczu i Szklarskiej Porębie. Latem i jesienią bywają one jednak mocno zatłoczone. Jeśli poszukujesz wyjątkowego, kameralnego hotelu w górach, polecamy jedyny w swoim rodzaju hotel Lake Hill Resort & SPA, położony blisko Karpacza i Szklarskiej Poręby, w urokliwej miejscowości Sosnówka, z jedynym w okolicy zalewem i fantastycznym widokiem na najwyższe szczyty Karkonoszy.
Hotel Lake Hill Resort & SPA
Lake Hill Resort & SPA to nowoczesny czterogwiazdkowy hotel spa, idealny na weekend w górach i wczasy. Jest położony w sielskim i spokojnym miejscu, blisko głównych szlaków i największych atrakcji Karkonoszy. Możesz więc odkrywać uroki jesieni, a jednocześnie korzystać z oferty spa w górach.
Jesienne widoki będziesz tu podziwiać z zewnętrznego, podgrzewanego basenu oraz z jacuzzi z widokiem na góry. Niezależnie od pogody goście mogą korzystać z basenu wewnętrznego, hydromasażu oraz bogatej oferty zabiegów spa.
Siłownia, zajęcia fitness i doskonała kuchnia to kolejne powody, by spędzić jesień w górach w Lake Hill Resort & SPA. Nowoczesny wygląd hotelu, za który obiekt dostał nagrody w kategorii „design”, sprawi, że pobyt tutaj będzie wyjątkową przyjemnością.