16 powodów, żeby odwiedzić najpiękniejsze polskie uzdrowisko

16 powodów, żeby odwiedzić najpiękniejsze polskie uzdrowisko

 

   Świeradów-Zdrój nie bez powodu został nazwany Uzdrowiskową Perłą Karkonoszy. Masa atrakcji, które oferuje kurort sprawi, że wakacje w górach będą niesamowitym przeżyciem. Sprawdźcie, co ciekawego znajdziecie w Świeradowie.

 

featured

 

 

1. Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy to największa perła architektoniczna Świeradowa-Zdroju. Został zaprojektowany przez znanego architekta, Karla Grossera i wybudowany  w 1899 roku. Od tego czasu cieszy oczy tysięcy turystów odwiedzających kurort i w swoich murach mieści największą na Dolnym Śląsku Halę Spacerową o długości 80 m, tarasy gdzie niegdyś można było się raczyć prozdrowotnymi wodami mineralnymi, a także sanatorium z bazą leczniczą i SPA. Ponadto w podziemiach Domu Zdrojowego znajduje się Muzeum Zdrojowe, czy też - znane pod oficjalną nazwą – Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. To prawdziwa gratka dla miłośników historii Dolnego Śląska oraz zabiegów na bazie naturalnych wód mineralnych.

 

 

2. Wędrówki górskie

Góry Izerskie to pasmo położone w Sudetach Zachodnich, które wznosi się zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie granicy. Izery nie są bardzo wysokie, dzięki czemu cieszą się popularnością wśród amatorów trekkingu oraz wśród rodzin z dziećmi. Znajdziecie tu wiele łagodnych szlaków, idealnych na wyprawę z wózkiem, m.in. ze Świeradowa-Zdroju do schroniska na Stogu Izerskim. Jedną z najpopularniejszych, a zarazem drugich co do długości tras jest Główny Szlak Sudecki, który ma początek w Świeradowie-Zdroju. Inne, warte przejścia szlaki to ten z Rozdroża Izerskiego na Wysoką Kopę, ze Stogu Izerskiego na Smrk czy też po czeskiej stronie - na Paličník ze Smedavy.

 

 

3. Trasy rowerowe – singletracki

Góry Izerskie to jedno z tych miejsc w Polsce, gdzie warto przyjechać z rowerem. Liczba szlaków rowerowych którymi możemy się tu poruszać jest bowiem imponująca! Przygotowano tu tzw. singletracki, czyli naturalne ścieżki rowerowe zaprojektowane ze szczególną dbałością o otaczającą naturę, o różnym poziomie trudności. Znajdą tu coś dla siebie i niedzielni rowerzyści i ci, którzy są z rowerem za pan brat. Na szczególną uwagę zasługują trasy w okolicy Świeradowa-Zdroju, zaprojektowane przez walijskiego projektanta szlaków Dafydda Davisa. Rowerzyści mają do dyspozycji w sumie 14 tras o maksymalnym nachyleniu 5 procent i szerokości do 0,8 m, o łącznej długości 80 km. Nic tylko wsiadać na rower!

 

trasy rowerowe single track

 

 

4. Trasy biegowe – runtracki

Trasy biegowe to prawdziwa nowość w polskich lasach. Do tej pory biegacze musieli dzielić szlaki z rowerzystami. W Świeradowie-Zdroju przygotowano, z myślą o amatorach biegania, specjalne trasy zwane też runtrackami. Zostały zaprojektowane z myślą o wygodzie biegających, ale też z poszanowaniem okolicznej natury, z dala od miejsc z obszarami chronionymi. O jakiej wygodzie mowa? Otóż trasy wytyczono w pętli, dzięki czemu nie trzeba monitorować na bieżąco naszego położenia – zawsze wrócimy w to samo miejsce z którego rozpoczęliśmy bieg. Co więcej, na tabliczkach po drodze widnieje informacja o przebytym dystansie. Biegacze nie muszą też martwić się o innych „uczestników ruchu” – runtracki są przeznaczone przede wszystkim dla osób uprawiających ten rodzaj sportu, chociaż czasem można też spotkać na nich pieszych.

 

trasy biegowe runtrack

 

 

5. Izery Trzech Żywiołów

Jeśli chcecie poznać bliżej przyrodę Gór Izerskich koniecznie wybierzcie się do ogrodu dydaktycznego Izery Trzech Żywiołów. To unikalne miejsce na mapie Świeradowa-Zdroju, które mieści się tuż obok Nadleśnictwa Świeradów. Można tu dotknąć i zobaczyć z bliska górską roślinność, która na terenie rezerwatów jest pod ochroną. Odwiedzający mogą również wziąć udział w zajęciach dydaktycznych, zobaczyć dawne sprzęty leśników, poobserwować niebo przy pomocy teleskopów czy też wziąć udział w zajęciach „Wirtualnego Laboratorium”. Wszystko to w budynku edukacyjnym „Chata Drwala”. Warto pamiętać, że ogród jest otwarty dla odwiedzających od kwietnia.

 

 

6. Ośrodek Ski & Sun

Kompleks Ski & Sun to istny raj dla miłośników białego szaleństwa. Na narciarzy i snowboardzistów czeka tu trasa o długości 2,5 km i szerokości 40 m – doskonale oświetlona, na bieżąco dośnieżana i ratrakowana dwa razy dziennie. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z nartami, nie macie się czego obawiać. Na terenie ośrodka działa szkółka narciarska i wypożyczalnia sprzętu. Ski & Sun to też przede wszystkim kolej gondolowa o długości ponad 2,1 km, składająca się z 71 ośmioosobowych wagoników. Kolej działa też latem – podróż trwa 8 minut, podczas których można podziwiać górską panoramę.

 

 

7. Tor saneczkowy Ski & Sun Coaster

Bardzo ciekawą atrakcję znajdziemy przy dolnej stacji kolei gondolowej Ski & Sun: tor saneczkowy Ski & Sun Coaster. Tor biegnie przez 720 m i gwarantuje przypływ adrenaliny i niezapomniane wrażenia. To zabawa dla całej rodziny. Tor działa przez cały rok, a zjazd trwa około 7 minut.

 

 

8. Wodospad Kwisa

Góry Izerskie słyną z urokliwych wodospadów. Jednym z najpiękniejszych jest Wodospad Kwisa. Można go podziwiać na Szlaku Izerskich Tajemnic. Należy tu napomknąć, że nie jest to naturalny, a sztucznie utworzony spadek na rzece Kwisa. W gorące dni można się tu ochłodzić, a zimą kąpieli zażywają wielbiciele morsowania. Wodospad służy też jako fantastyczny plener do zdjęć o każdej porze roku. Aby tam trafić wystarczy kierować się główną drogą ze Świeradowa w kierunku Szklarskiej Poręby.

 

 

9. Izerska Łąka

Oczarowała was przyroda Izerów? W takim razie wybierzcie się na Izerską Łąkę – do Centrum Edukacji Ekologicznej, które mieści się przy ul. Rolniczej 7 w Świeradowie. Ta niezwykła placówka prezentuje górską roślinność oraz zwierzęta zamieszkujące te tereny. Ciekawostką jest także możliwość podglądania życia pszczół, dzięki kamerom umieszczonym we wnętrzu ula. Z pewnością jest to niecodzienna atrakcja. Odwiedzając Izerską Łąkę turyści mogą także podziwiać przy pomocy teleskopów nocne niebo nad Izerami. Niezapomniane przeżycie!

 

 

10. Kopalnie w Krobicy

Kopalnia św. Jana w Krobicy to jedna z atrakcji na Szlaku Tajemniczych Podziemi. Miejsce to można zwiedzić na dwa sposoby: w ciągu dnia lub w nocy. Wycieczka obejmuje zwiedzanie sali ekspozycyjnej z przewodnikiem, od którego można się dowiedzieć m.in. wiele ciekawostek na temat historii górnictwa i życia codziennego górników, a także zobaczyć niezwykle rzadki minerał, występujący w nielicznych miejscach na Ziemi – kasyteryt. Druga część zwiedzania obejmuje zejście do podziemi, gdzie uczestnicy mogą poczuć prawdziwy klimat kopalni w ciasnych i ciemnych korytarzach. Nocne zwiedzanie to zupełnie inna historia – grupa, która liczy zaledwie kilka osób w nikłym świetle świecy przedziera się przez podziemia kopalni i słucha mrożących krew w żyłach historii. Tylko dla osób o mocnych nerwach!

 

 

11. Czarci Młyn

Wyrabianie mąki jest stare jak świat, a w tym miejscu będziecie mogli zobaczyć jak ponad sto lat temu produkowali ją nasi przodkowie. Czarci Młyn z około 1890 roku pracuje do tej pory i produkuje pyszne wypieki. Zwiedzający mogą tu podziwiać oryginalne wyposażenie młyna: koło wodne, piec rurowy, silosy na zboże i inne sprzęty o zagadkowo brzmiących nazwach, np.: mlewnik, gniotownik, śrutownik, tryjer czy odsiewacz. Dodatkową atrakcją są mini warsztaty z wyrabiania ciasta, ubijania masła oraz pieczenia chleba. Na zakończenie wycieczki można spróbować znakomitego chleba wypiekanego na miejscu ze smalcem i ogórkiem kiszonym.

 

 

12. Schronisko na Stogu Izerskim i Chatka Górzystów

Mimo wielu atrakcji jakie oferuje Świeradów-Zdrój i Park Hotel zawsze dobrym pomysłem jest wyjście na wyprawę w góry i napawanie się pięknem natury. W końcu wakacje w górach to głównie wędrówki po szlakach. Będąc na trasie nie sposób pominąć słynnych schronisk. W przypadku Gór Izerskich najciekawszymi są schronisko na Stogu Izerskim oraz Chatka Górzystów. Pierwsze z nich znajduje się u podnóży Stogu Izerskiego, na wysokości 1060 m n.p.m. Budynek z 1924 roku  wciąż urzeka architekturą w stylu śląsko-łużyckim, a także niesamowitymi widokami na dolinę rzeki Kwisy oraz panoramę Świeradowa. Chatka Górzystów to z kolei miejsce, gdzie warto się pojawić nie tylko dla widoków, ale przede wszystkim dla… naleśników (podobno serwują tu najlepsze w całej Polsce). Chatka mieści się na Hali Izerskiej i nie ma tu prądu, dzięki czemu można nocą podziwiać rozgwieżdżone niebo w całej krasie.

 

stog izerski

 

 

13. Wieże widokowe na Czerniawskiej Kopie i Młynicy

Dla fanów najlepszych widoków na okolicę, Świeradów-Zdrój przygotował dwie wieże widokowe – na Czerniawskiej Kopie i w Młynicy. Wieża na szczycie Czerniawskiej Kopy liczy 15 metrów wysokości. Może na niej przebywać w sumie 20 osób. Konstrukcja mieści się w pobliżu singletracków, dlatego dla zwiedzających przygotowano stojaki na rowery. Z kolei wieża na górze Młynica wznosi się na 25 metrów. Ze stalowej konstrukcji można podziwiać okolicę bez dodatkowych opłat. Co więcej, wyposażona jest w takie dodatki jak lunety i podesty obserwacyjne, a także panele informacyjne. W okolicy także znajdują się liczne szlaki – piesze, rowerowe i biegowe.

 

 

14. Wieża widokowa na Smreku

Jeśli będziecie po czeskiej stronie Gór Izerskich, koniecznie podejdźcie podczas wyprawy na wieżę na Smreku. To najwyższy szczyt po czeskiej stronie Izerów, więc warto się na niego wybrać. Wieża znajduje się zaledwie kilkaset metrów od polskiej granicy i gwarantuje fenomenalne widoki z 20 metrów na okolicę, które można podziwiać z dwóch tarasów obserwacyjnych. Często pod wieżą rozstawiony jest bufet z czeskimi przekąskami, więc warto mieć przy sobie kilka koron w gotówce. Nie ma nic lepszego niż odpocząć z czeskim piwem po długiej wędrówce!

 

wieza smrek

 

 

15. Sky Walk

Kto lubi chodzić z głową w chmurach powinien koniecznie wybrać się do Świeradowa-Zdroju na wyjątkową ścieżkę widokową o znamiennej nazwie Sky Walk. Ta potężna konstrukcja ma aż 62 metry wysokości i jest najwyższą tego typu wieżą w Polsce. Trasa widokowa liczy 850 m, kiedy to spacerując wznosimy się coraz wyżej, aż ponad wierzchołki drzew, mijając po drodze edukacyjne bądź ekstremalne elementy. Kiedy już znajdziecie się na górze, będziecie mogli podziwiać niczym niezakłócony widok na panoramę Gór Izerskich oraz Świeradów. Na szczycie znajduje się również siatka w kształcie kropli, szklana platforma oraz… 105-metrowa zjeżdżalna, którą można pokonać trasę powrotną w kilka sekund. Ahoj przygodo!

 

sky walk

 

 

16. Stacja Kultury z modelem kolejki

Mimo iż obecnie do Świeradowa-Zdroju nie docierają żadne pociągi, nie zawsze tak było. Sto lat temu wybudowano tu stację kolei, która przeżywała swój rozkwit aż do II wojny światowej. Niestety, linię ostatecznie zamknięto w 1996 roku i od tego czasu tory kolejowe świecą pustkami. Bardziej optymistyczny los spotkał dworzec kolejowy, który został zaadaptowany na Miejskie Centrum Kultury. Obecnie pod nazwą Stacja Kultury centrum tętni życiem – odbywają się tu koncerty, warsztaty i zajęcia artystyczne. Jako pamiątkę po lepszych czasach świeradowskiej kolei do zwiedzania oddano makietę linii kolejowej Gryfów Śląski-Mirsk-Świeradów Zdrój.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com