Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wakacje w Kołobrzegu - co warto zobaczyć i gdzie można wypocząć

 

   Jak co roku, w wakacyjne miesiące czy też słoneczne wiosenne i jesienne weekendy, Polacy ruszają nad Bałtyk. Od Świnoujścia po Krynicę Morską, przez Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustkę, Łebę, Hel czy Trójmiasto, rodacy ruszają na plażę, do wody czy na poszukiwanie smażonej ryby prosto z Bałtyku. Jest gdzie się rozłożyć ze swoim ręcznikiem, bo długość linii brzegowej wynosi 770 km (razem z Zalewem Szczecińskim i Zalewem Wiślanym). Nieco mniej wybrzeża jest dla tych, którzy szukają miejsc z leżakami, parasolami i zimnymi napojami na wyciągnięcie ręki. Znacznie mniej jest miejsc ustronnych a jeszcze mniej jest miejsc gdzie można wypocząć wygodnie, w ciszy, w komfortowych warunkach.

Zarówno w sezonie jak i poza miesiącami letnimi Kołobrzeg tętni życiem. Wszyscy przyjeżdżają tu po odpoczynek, rozrywkę oraz zabawę i niezależnie od aury - dostają to czego oczekują także w zimie. Spacer w zimowe mroźne, słoneczne dni także ma swoich zwolenników. Jedno z najbardziej popularnych miast północnej Polski, Kołobrzeg atrakcje serwuje zarówno w dziedzinach kultury, rozrywki, jak i sportu. W latach 1967-1989 Kołobrzeg słynął z corocznej edycji Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. Jako że jest tutaj także ujście rzeki Parsęty, na plaży spotkać można wielu kajakarzy kończących spływ tą malowniczą rzeką.

 

 

plaża nad Bałtykiem

foto Albin Marciniak

 

Atrakcje turystyczne Kołobrzegu:

- Latarnia morska o wysokości 26m - została zbudowana w 1945 roku, w miejscu dawnej latarni w forcie Ujście. Z budowli można podziwiać przepiękną panoramę okolicy. Światło latarni widoczne jest z 30 km.

- Molo o długości 220 m.

- Ratusz neogotycki z XIX w., który stanowi wizytówkę miasta. Wyglądem przypomina on średniowieczny zamek, o czym świadczą wieże i blanki strzelnicze.

- Nowa Starówka - ciekawy zespół budynków o zabytkowym układzie ulic, który rozciąga się na zachód od Ratusza. Architektura jedynie udaje starą zabudowę.

- Fortyfikacje twierdzy - Kołobrzeg od XVII w. do XIX w. miał charakter miasta-twierdzy, wtedy to właśnie zbudowano największe fortyfikacje. W czasie  II wojny światowej Kołobrzeg również pełnił rolę obronną. Niektóre z fortyfikacji zachowały się do dzisiaj - przy plaży znajdują się mury szańca Kamiennego z lat trzydziestych XIX w., natomiast w parku im. gen. Henryka Dąbrowskiego można obejrzeć fragmenty rowów fortecznych z XVIII w.

- Muzeum Oręża Polskiego - istnieje od 1963 r. Prezentowane są w nim unikalne i bogate zbiory militariów, od czasów wczesnego średniowiecza do współczesności, ułożone w porządku chronologicznym.

- Pałac Brunszwickich wybudowany w 1808 r., znany jest także jako Pałac Branuschweigów. W czerwcu 1977 r. otwarto w nim wystawę „Dzieje Kołobrzegu”. Obecnie pałac pełni funkcje wystawowe (wystawa „Dzieje Kołobrzegu”, „Zbiory Metrologiczne” oraz wystawy czasowe), administracyjne, edukacyjne, kulturalne i magazynowe.

- Las Kołobrzeski - przebiega przez niego błękitny szlak turystyczny. W lesie znajdują się liczne bagna, pomniki przyrody i trasy rowerowe.

- Pomnik Sanitariuszki

- Pomnik Zaślubin Polski z morzem w Kołobrzegu

- Baszta Lontowa zwana Basztą Prochową jest jedynym dowodem istnienia średniowiecznego systemu obronnego Kołobrzegu.

- Port Jachtowy mieszczący się w Kołobrzegu, przy ujściu rzeki Parsęty do kanału portowego

- Park im. Stefana Żeromskiego w Kołobrzegu powstał w roku 1971 - na dawnych terenach cmentarzy ewangelickich i lasów podmiejskich. Stanowi obecnie zespół parkowy oddzielający miasto od pasa wydm nadmorskich

- Ukryta Kraina w Kołobrzegu - Interaktywne centrum zabaw inspirowane baśniami

 

 

Molo w Kołobrzegu

 

koobrzeg 1663429 1920

 

Swoje molo ma Sopot, Międzyzdroje czy Gdynia. Jak każda szanująca się miejscowość uzdrowiskowa nad Bałtykiem, także i Kołobrzeg posiada swoje molo, będące jednocześnie wizytówką miasta. Molo w Kołobrzegu zlokalizowane jest w dzielnicy uzdrowiskowej, na przedłużeniu ulicy Mickiewicza, przy sanatorium Bałtyk i bulwarze Jana Szymańskiego, w pobliżu Parku im. Stefana Żeromskiego. Pierwszy pomost, usytuowany przy sanatorium Strandschloß został zbudowany w 1881. Była to konstrukcja drewniana, w kształcie litery T, mająca około stu metrów długości. Na jej końcu znajdowała się przystań dla małych żaglowców. Historyczne molo zostało zniszczone w czasie II wojny światowej. Współcześnie istniejące molo zostało oficjalnie otwarte 19 czerwca 1971. Konstrukcja ma długość 220 metrów i szerokość 9 metrów, a pomost spacerowy znajduje się około 4,5 metra nad poziomem morza. Na końcu pomostu znajduje się dwupoziomowa głowica, która może być wykorzystana jako przystań dla małych statków wycieczkowych. W 2014 przeprowadzono generalny remont obiektu a w jego trakcie założono m.in. iluminację świetlną obiektu.

 

 

 

Latarnia Morska w Kołobrzegu

 

lighthouse 1632134 1920

 
Latarnia w Kołobrzegu znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Niechorze, a Latarnią Morską Gąski. Po raz pierwszy światło zapalane dla celów nawigacyjnych pojawiło się w Kołobrzegu w 1666 roku. Wykorzystywano do tego celu wieżyczkę budynku zarządu portu. Światło to było zapalane tylko okazjonalnie w czasie zawijania statków do portu. W późniejszym czasie światło zapalano na falochronie. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania a w sezonie jest bardzo popularnym punktem programu, osób odwiedzających Kołobrzeg.
 
 
 
 
 
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
 
gierczak ekspozycja plenerowa 900
 
foto muzeum.kolobrzeg.pl
 
Muzeum w Kołobrzegu posiada, oprócz siedziby dyrekcji i oddziału Muzeum Miasta Kołobrzegu w Pałacu Braunschweigów, także zespół obiektów przy ulicy Emilii Gierczak 5, gdzie mieści się wystawa główna – Dzieje Oręża Polskiego, Skansen Morski w kołobrzeskim porcie, Muzeum Zimnej Wojny w Rogowie na bazie magazynu amunicji atomowej oraz oddział Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w hangarze w Rogowie. Początkowo, muzeum miało mieć profil historyczno-miejski, poświęcony dziejom Kołobrzegu. Od 1966 roku jest to placówka o profilu głównie historyczno-wojskowym, zajmująca się także historią Kołobrzegu.
 
 
 
 
 
Nocleg w Kołobrzegu
W Kołobrzegu miejsc noclegowych jest sporo, zarówno w hostelach, kwaterach prywatnych czy choćby na polach namiotowych. Są także obiekty dla osób poszukujących czegoś więcej niż tylko nocleg. Hotel spa dla dorosłych nie jest już niczym nadzwyczajnym, a coraz popularniejszą opcją wyszukiwaną w Google. Chcąc naprawdę odpocząć, z dala od zgiełku i tłumów, warto wybrać hotel bez dzieci. Dla jednych nieodzownym wakacyjnym elementem urlopu są parawany i długie kolejki do pobliskiego baru, dla innych ważna jest cisza, jakiej można zaznać w hotelu dla dorosłych. Takie warunki oferuje hotel w Kołobrzegu. https://www.hotelleda.pl/
 
 
2

 

 

 

Latarnia Morska i ujście rzeki Parsęty tworzą malowniczy zaułek i miejsce spacerowe popularne zarówno w dzień, jak i po zachodzie słońca. Miejsce fotogeniczne, często wykorzystywane jako plener fotograficzny.
 
latarnia Kołobrzeg
 
wiki/Latarnia_Morska_Kołobrzeg Arkadiusz Zarzecki

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 371 gości oraz 0 użytkowników.