Wszystko, co powinieneś wiedzieć o assistance w podróży
Zbliża się wakacyjny wyjazd, a Ty, jako osoba przezorna lubisz być przygotowany na każdą sytuację? Wykup polisę, która może przydać Ci się w podróży. Assistance na wyjazd za granicę może okazać się na wagę złota, jeśli nieoczekiwanie będziesz potrzebował pomocy w podróży.
Assistance w podróży – co takiego?
Nieszczęśliwy wypadek czy kradzież mogą zepsuć cały wakacyjny wyjazd – o to, aby tak się nie stało, zadbasz z polisą assistance w podróży. Wykupienie polisy assistance w podróży pozwala m.in. pokryć koszty transportu do kraju po wypadku na wakacjach, kwarantanny czy izolacji związanej z COVID-19, pokrycie kosztów akcji ratowniczej i innych zawartych w OWU.
Wykupienie takiej polisy gwarantuje, że ubezpieczający będzie zobowiązany do udzielenia Ci pomocy, w zakresie:
- Pokrycia kosztów kwarantanny lub izolacji;
- Transportu ubezpieczonego do kraju stałego zamieszkania;
- Transportu zwłok ubezpieczonego do miejsca pochówku;
- Pokrycia kosztów poszukiwania i ratownictwa;
- Pomocy tłumacza w związku z pomocą medyczną;
- Opieki nad psami i kotami na terytorium RP;
- Dosłania niezbędnych przedmiotów osobistych;
- Wcześniejszego powrotu ubezpieczonego do domu w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub ciężkiej choroby osoby bliskiej, która pozostała w kraju.
Co obejmuje ubezpieczenie samochodu za granicą?
Poza ubezpieczeniem assistance w podrózy warto rozważyć też zakup assistance komunikacyjnego. Oferta ubezpieczycieli jest różnorodna, a ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe są elastyczne co do zakresu polisy assistance, dlatego możesz wybrać zabezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb i – co równie ważne – budżetu. Pomoże Ci w tym kalkulator znajdujący się na stronie CUK Ubezpieczenia lub jeden z doradców pracujących w placówce stacjonarnej.
W zależności od tego, na jak szeroki zakres ubezpieczenia się zdecydujesz, może ono obejmować:
- pomoc dotyczącą udzielania informacji – kiedy będziesz tego potrzebował, dostaniesz informację o stanie dróg i numerach pomocy drogowej,
- częściowe zreperowanie auta w miejscu wypadku, tak aby mogło ono dojechać do warsztatu samochodowego,
- holowanie – niektóre polisy przewidują holowanie tylko do określonego limitu kilometrów, są jednak też takie opcje, dzięki którym sprowadzisz uszkodzony samochód do kraju niezależnie od tego, gdzie się popsuł,
- zapewnienie samochodu zastępczego, jeśli stan auta uniemożliwia kontynuowanie nim podróży,
- postój pojazdu na parkingu strzeżonym,
- organizację i pokrycie kosztów noclegów na czas naprawy auta.
Czym jest assistance krótkoterminowe?
Jeśli w ciągu roku tylko w czasie wakacji bywasz za granicą, to dobrym rozwiązaniem dla ciebie może być assistance krótkoterminowe. Taka polisa:
- może być wykupiona tylko na tydzień czy miesiąc,
- ma taki sam zakres jak ubezpieczenie wykupione na rok, ale często inne limity – zapewnia pomoc w naprawie auta, jego holowanie, kiedy będzie niesprawne, oraz możliwość skorzystania z auta zastępczego, jednak może mieć inne limity niż assistance roczny (np. na holowanie).
Krótkoterminowa polisa jest stosunkowo droga z powodu większego ryzyka, jednak jej koszt jest niższy niż w przypadku polisy rocznej, więc pozwala zaoszczędzić kierowcom chcącym ubezpieczyć samochód na tydzień lub dwa. Powinno to stanowić zachętę dla kierowców, zwłaszcza tych, którzy planują zagraniczny wakacyjny wypad. To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę, zależy przede wszystkim od zakresu gwarantowanych usług oraz taryfy ubezpieczyciela.
Assistance komunikacyjne – na co zwrócić uwagę, wykupując polisę?
Wykupienie polisy assistance to zawsze dobra, rozsądna decyzja, jednak jeśli chcesz być pewien, że spełni ona Twoje oczekiwania, dokładnie przeczytaj OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdują się tam informacje na temat tego:
- w jakich krajach będzie obowiązywała polisa,
- jaki jest zakres ubezpieczenia – są to informacje dotyczące tego, do jakiej kwoty będą pokryte koszty noclegów i na jaką odległość będzie mógł być odholowany Twój samochód,
- kiedy ubezpieczyciel nie będzie miał obowiązku udzielić Ci pomocy,
- czy pomoc przysługuje Ci wyłącznie, jeśli auto się zepsuje, czy także wtedy, gdy zostanie skradzione lub uszkodzone na skutek stłuczki.
Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia?
Nawet jeśli wykupisz najlepsze ubezpieczenie na wyjazd za granicę, w niektórych sytuacjach może się okazać, że nie będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Stanie się tak np. wtedy, gdy:
- samochód ulegnie awarii na skutek zassania wody, złego doboru paliwa czy braku płynów eksploatacyjnych,
- ubezpieczyciel już raz interweniował w związku z tą samą awarią,
- właściciel auta oddał je do naprawy i zamówił jego holowanie, mimo że wcześniej nie kontaktował się z centrum alarmowym danego ubezpieczyciela.
Dlaczego warto zainwestować w assistance komunikacyjne i assistance w podróży?
Wypadki drogowe zdarzają się nawet najlepszym kierowcom, a awarii może ulec nawet auto, które dopiero co opuściło warsztat samochodowy. Ubezpieczyciel, u którego masz wykupione assistance komunikacyjne zapewni Ci wsparcie w tych trudnych momentach. Awaria samochodu za granicą to nie jedyna kłopotliwa sytuacja, która może nas spotkać podczas urlopu.
Mało przyjemne i nieprzewidziane sytuacje spotykają też samych podróżujących, można na przykład nabawić się choroby, złamać nogę lub potrzebować pomocy z różnych innych względów. Wówczas nieocenionym wsparciem będzie assistance w podróży.
Takie polisy powinny znaleźć się na liście najważniejszych spraw, które trzeba załatwić przed wakacyjnym wyjazdem.