Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

 

   Wybierając smartfon większość osób zwraca uwagę na szybkie ładowanie, wytrzymałość baterii, dobry wyświetlacz, oraz jakość zdjęć i możliwości ich obróbki. Te trzy cechy telefonów są najczęściej weryfikowane, a urządzenia oceniane właśnie z uwagi na wytrzymałość, ekran i możliwości, jakie oferuje przy robieniu zdjęć. Jakie cechy musi posiadać aparat w smartfonie, żeby wykonane nim zdjęcia były ładne i efektowne? Sprawdź, czytając poniższy tekst!

 

POCO 4

 

Od czego zależy jakość zdjęć ze smartfona?

Fotografia cyfrowa, a z taką mamy oczywiście do czynienia kiedy robimy zdjęcia smartfonem, to tak naprawdę ciągłe balansowanie między wielkością matrycy, pikseli i przysłony. Duża matryca, która pozwala na uzyskanie dobrych zdjęć po prostu zajmuje sporo miejsca w telefonie, dlatego producenci są zmuszeni ją zmniejszać i odpowiednio dobierać inne parametry smartfona tak, żeby zdjęcia “wychodziły” jak najlepsze.

Mimo, że wielu producentów smartfonów reklamuje swoje modele oferując dużą liczbę pikseli, to warto wiedzieć, że 64 Mpx zapewniane np. przez POCO F4 GT stanowią bardzo wysoką wartość, która w połączeniu z innymi rozwiązaniami zapewni świetną jakość zdjęć. 

 

 

Jakie parametry wziąć pod uwagę wybierając dobry smartfon do zdjęć?

Specjaliści twierdzą, że nawet 12 Mpx jest dobrą wartością, pod warunkiem odpowiednio dużej matrycy, niewielkiej przysłony oraz dużego rozmiaru pojedynczego piksela. Zwłaszcza, jeśli parametry te pozostają wsparte przez dobrze dobrane oprogramowanie oraz algorytmy AI. Na co więc trzeba zwrócić uwagę wybierając smartfon? Istotne są przede wszystkim:

  • matryca światłoczuła aparatu w telefonie - im większy jej rozmiar, tym lepiej, ponieważ większa ilość przechwyconego światła to wyższa jakość zdjęcia;
  • jasność obiektywu - zdjęcia robione w dzień mają więcej detali, a nocne lepiej odzwierciedlają kolory;
  • liczba megapikseli - jest oczywiście ważna, ale duża wcale nie przesądza o jakości zdjęć;
  • stabilizacja obrazu - najlepszym rozwiązaniem jest stabilizacja optyczna, ale współczesne smartfony potrafią zapewnić dobre zdjęcia nawet przy stabilizacji cyfrowej;
  • autofocus - mechanizm ustawiania ostrości może być realizowany za pomocą kilku technologii. Różne autofocusy nie są sobie równoważne.
  • dioda doświetlająca - odpowiednio jasna dioda doświetlająca dobrze rozjaśnia ciemną scenerię i pozytywnie wpływa na jakość zdjęć.

 

Dobry aparat to nie wszystko

Wybierając smartfon nie można skupić się wyłącznie na parametrach związanych z robieniem zdjęć. Oczywiście są one ważne, ale nawet najlepszy aparat będzie pozostawiał wiele do życzenia, jeśli producent nie zapewni odpowiedniej współpracy obiektywów z innymi podzespołami. Do uzyskania zdjęć dobrej jakości niezbędna jest szybkość, a więc:

  • odpowiednia pamięć ROM;
  • właściwa pamięć RAM;
  • wydajny procesor.

Na szczęście dziś już nawet wśród budżetowych smartfonów można liczyć na stosunkowo duże pojemności pamięci i dobre procesory. Podobnie jak pojemności pamięci i wydajność procesora, nie bez znaczenia przy posługiwaniu się aparatem są pojemności i wytrzymałość baterii - robienie zdjęć pochłania duże ilości smartfonowej energii.

 

 

Liczą się także umiejętności

Dobry aparat i odpowiednie parametry smartfona są ważne, ale nawet flagowy telefon nie gwarantuje atrakcyjności robionym przez nas zdjęciom. Jeśli mimo dobrego smartfona nie zadowalają cię rezultaty twoich fotograficznych poczynań, spróbuj zastosować się do wskazówek fotografów związanych z techniką robienia zdjęć. Najważniejsze z nich to:

  • trójpodział w kadrowaniu - większość smartfonów posiada tę funkcję. Po jej wybraniu na ekranie ujrzysz 9 kwadratów. Środkowy wskazuje na to miejsce, gdzie skupia się wzrok - to tu powinno “dziać się” na zdjęciu najwięcej;
  • oświetlenie - najlepsze dla jakości zdjęć jest światło naturalne, jednak warto unikać robienia zdjęć w pełnym słońcu. Lepszy jest cień, ale niezbyt głęboki;
  • lampa błyskowa - jeśli obiekt jest dobrze oświetlony, warto z niej zrezygnować. Skorzystaj z lampy, kiedy robisz zdjęcia pod słońce. Po zmroku zwykle lepiej w smartfonach wychodzą zdjęcia w trybie nocnym, niż te z użyciem lampy błyskowej.

Współczesne smartfony oferują liczne funkcje, filtry i aplikacje, dzięki którym można zrobić ciekawsze zdjęcia, a także poddać je dość daleko idącej obróbce.

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]