Weekend nad Jeziorem Rożnowskim - woda, góry, zabytki, atrakcje

Weekend nad Jeziorem Rożnowskim - woda, góry, zabytki, atrakcje

Weekend nad Jeziorem Rożnowskim

woda, góry, zabytki, atrakcje

  Małopolska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce, bo jest tutaj dosłownie wszystko. Są góry o charakterze alpejskim, czyli skaliste Tatry. Są także Beskidy, Gorce czy Pieniny, góry dostępne dla całych rodzin. Są dziesiątki zamków oraz wyjątkowe zabytki wpisane na listę UNESCO. Są także także sztuczne zbiorniki wodne przypominające jeziora. Jednym z nich jest Jezioro Rożnowskie zasilane wodami Dunajca. 

 

 

Jezioro Rożnowskie zamknięte jest zaporą z elektrownią wodną, a wody przelewając się dają dalszy bieg Dunajca, by poniżej tworzyć kolejny zbiornik z zaporą i elektrownią wodną na Jeziorze Czchowskim. Całość daje ponad 30 km terenów dla wodniaków i wędkarzy. Tak, wędkarzy którzy na tych jeziorach czują się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Ryb tutaj jest naprawdę dużo, o czym można się przekonać płynąc statkiem czy kajakiem, gdy co chwilę widać rzucające się taaakie sztuki. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy, a to podnosi komfort wypoczywających na brzegu jak i korzystających z jednostek pływających. 

 

 

Wielkość Jeziora Rożnowskiego pozwala na wszelkie aktywności, co widać zarówno ja wodzie jak i na jego brzegach. Wędkarze znajdą spokojne miejsca do wpatrywania się w spławiki, kajakarze mają kilometry szlaków pod wiosłem a nie lubiący nadmiernego wysiłku mają do dyspozycji częste rejsy statkami wycieczkowymi po całym akwenie. Plaża w Gródku nad Dunajcem w sezonie jest bardzo popularna, podobnie jak coraz popularniejsze stają się pola biwakowe. Tutaj namioty oraz kampery ustawiać można w wielu miejscach, co pozwala na rozłożenie ciężaru na długim odcinku nabrzeża. Samo nabrzeże jest coraz lepiej zagospodarowywane i udostępniane wypoczywającym. Od strony Bartkowej, w zatoce kończy się duża inwestycja dająca jeszcze większe możliwości wypoczywających, z parkingami, alejkami spacerowymi a nawet tężnią solankową włącznie.

 

 

Miejsc noclegowych w gminie jest ponad 1500, ale by nie ograniczać wyboru wypoczywających wyłącznie do hoteli czy pensjonatów, do dyspozycji są stanowiska pod kampery oraz wiele miejsc gdzie można rozbić namiot w bliskim sąsiedztwie wody. Czy jest to region atrakcyjny? odpowiedź nasuwa Heron Live czyli pierwszy hotel pięciogwiazdkowy jaki powstał nad brzegiem Jeziora Rożnowskiego. Zatem wybór stał się jeszcze większy, i do namiotów, camperów, kwater prywatnych, i pensjonatów można dołożyć luksusowy hotel.

 

 

Nad jeziorem działa wiele wypożyczalni kajaków, rowerków wodnych a także żaglówek. Supy czyli deski z wiosłem na wodzie dotarły także i tutaj, co można zauważyć dosłownie wszędzie. Najpopularniejszą plażą i skupiskiem wypożyczalni jest oczywiście Gródek nad Dunajcem, a chodząc w sezonie uliczkami jego centrum, można się poczuć jak w popularnych ośrodkach na Mazurach. Restauracje, kawiarnie, fast foody są na całej długości centrum oraz plaży, choć właśnie od strony plaży generuje się główny ruch. Nie ma natomiast, i dobrze, sprzedawców na plaży, zawodzących: jagodziaaaanki,  kukuryyyydzaaa.

 

 

 

To o czym jednak warto pamiętać a nawet wziąć udział, to Fasolowe Żniwa w Rożnowie. Wyjątkowa fasola "Piękny Jaś" będąca sztandarowym produktem lokalnym w połączeniu z tradycyjnymi dożynkami, dają naprawdę imponujący efekt. Finał imprezy to festyn w amfiteatrze w Rożnowie, tuż obok ruin zamku Jana Amora Tarnowskiego. Całość poprzedzona jest mszą w drewnianym zabytkowym kościele św. Wojciecha w Rożnowie. Po mszy w asyście orkiestry i kapeli, cały orszak wędruje ulicami Rożnowa, na teren festynu przy amfiteatrze.

 

 

Winnica Gródek łamie stereotypy, jakoby to Zielona Góra dzierżyła palmę pierwszeństwa w jakości win wytwarzanych w Polsce. Całe Pogórze coraz śmielej poczyna sobie z winnicami, zdobywając uznanie nie tylko w regionie. To właśnie tutaj aż po Tarnów rozciągają się winnice połączone szlakiem winnym. Winnica Gródek ma ponadto ogromny atut a jest nim lokalizacja. Doskonałe wino z takimi widokami, na degustację przyciąga nawet osoby z pierwszych stron gazet.

 

 

Woda to podstawa ale jednak cała okolica oferuje znacznie więcej. Co zatem warto jeszcze zobaczyć nad Jeziorem Rożnowskim i w jego najbliższej okolicy? Dla miłośników zabytków wybór jest spory. Zamki nad Jeziorem Rożnowskim i Dunajcem, zabytkowe Kościoły nad Jeziorem Rożnowskim, zabytkowa osada młyńska Roztoka-Brzeziny. Lista może być znacznie dłuższa, ale to już zależy od indywidualnych upodobań, co jeszcze można dodać do listy życzeń. Do długiej wyliczanki atrakcji można dołożyć bardzo atrakcyjne, widokowe szlaki rowerowe oraz piesze. Grzybiarze także nie będą zawiedzeni.

 

 

Ruiny Zamku Górnego w Rożnowie zwanego Zamkiem Zawiszy Czarnego, Beluard z ruinami zamku Jana Amora Tarnowskiego, Kościół św. Wojciecha z 1662 r. w Rożnowie, a także perełka, czyli Parafia św. Pustelników Świerada i Benedykta. Legenda głosi, że kościół jest połączony z Zamkiem Tropsztyn. Oba obiekty łączyć ma podziemny tunel biegnący pod Dunajcem. O tym że w każdej legendzie jest odrobina prawdy, może świadczyć wejście do głębokich piwnic kościółka zalane wodą. Kościół romański pochodzi z przełomu XI/XII w. Jeden z najstarszych w Małopolsce Pw. Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu. Miał go fundować około 1045 roku Kazimierz Odnowiciel, a poświęcać ok. 1073 r. św. Stanisław męczennik. Według tradycji budynek powstał w miejscu gdzie znajdowała się pustelnia św. Świerada, mnicha benedyktyńskiego żyjącego na przełomie X i XI w. Z pierwotnej budowli pozostały jednak tylko mury prezbiterium, wtórnie podwyższone, oraz relikty północnej i zachodniej ściany nawy. Ukończenie budowy datuje się na przełom XI-XII w. W XIII w.

 

 

 

 

Osada Młyńska Roztoka-Brzeziny to z kolei coś dla miłośników tradycji. Osada Młyńska to urokliwe miejsce o bogatej historii, położone w Roztoce-Brzezinach na malowniczym Pogórzu Rożnowskim, w niedalekim sąsiedztwie rzeki Dunajec. Jej korzenie sięgają aż 1409 roku, gdy nazwa wsi Rostok (późniejsza Roztoka) pojawiła się w źródłach pisanych. Przez wieki przeszła przez różnych właścicieli, a w 2010 roku połączyła się administracyjnie z miejscowością Brzeziny, tworząc wspólną nazwę. Drewniana zagroda młyńska którą obecnie można zwiedzać, została wybudowana przez Józefa Winiarskiego pod koniec lat 20 XX wieku. Obecny skansen znajduje się w dolinie strumienia Kąty (Roztoczanka ), a takie dawało doskonałe warunki do budowy zagrody i młyna wodnego. Funkcjonował on do lat 60 XX wieku, kiedy to w wyniku elektryfikacji nastąpiła jego przebudowa, z wodnego stał się młynem elektrycznym gospodarczym.

 

 
 

 

Będąc nad Jeziorem Rożnowskim, warto pokusić się o krótką wycieczkę do Jamnej, a tutaj w jednym miejscu mamy Bacówkę Jamna, Chatka Włóczykija i Schronisko Dobrych Myśli, które położone są w sercu Cieżkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. To obiekty wręcz kultowe w których czas płynie znacznie wolniej. Mimo że obok siebie, to każdy obiekt ma swoich wielbicieli. Jeden dla rodzin z dziećmi szukających miejsc do zabawy, kolejny dla rodzinnego wypoczynku pośród drzew w ciszy, inny zaś dla lubiących wieczory z gitarą przy kominku, wpatrzeni w zachodzące słońce.

 

Schronisko Dobrych Myśli 8

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak
 
 
 
 
 
więcej zdjęć
 

Dożynki - Fasolowe Żniwa w Rożnowie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jezioro Rożnowskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com