Wrocław z góry - najlepsze punkty widokowe na miasto

Wrocław z góry - najlepsze punkty widokowe na miasto

  Spacerując po zabytkowej części Wrocławia, oglądamy kamienice, Ratusz, jeden z ładniejszych placów w Europie, jakim jest Wrocławski Rynek. Z zaciekawieniem oglądamy zdjęcia z powietrza, wykonane z dronów. Tymczasem takie widoki umożliwiają tarasy widokowe w kilku punktach Miasta. Na większość takich wież, prowadzą kręte schody a wędrówka nie dla wszystkich jest przyjemnością. Po pokonaniu wielu stopni, widoki jednak nagrodzą każdy wysiłek. Gdzie można spoglądać na stolicę Dolnego Śląska z góry, ponad dachami domów? Propozycji jest kilka, choć potencjalnie takich miejsc mogło by być znacznie więcej.

 

 

O popularności danego miejsca nie świadczy konkretna lokalizacja, lecz świadomość o jego istnieniu. O tym, że na konkretny taras widokowy jest możliwość wejścia, nie ma zbyt wielu informacji a najczęstszym sposobem jest oczywiście "poczta pantoflowa". Owszem, istnieją w informatorach, czy broszurach  wzmianki, że taras widokowy zlokalizowany jest na ostatnim piętrze Sky Tower. Podobnie jak na stronach poszczególnych obiektów można doszukać się szczątkowych informacji o możliwości wejścia na wieżę. Niestety brak jest takich informacji zebranych, dających możliwości wybór dla wszystkich zainteresowanych odwiedzających Wrocław. Sprawdziłem osobiście każde z tych miejsc. Oto one:

 

 

 

Wrocław z góry - najlepsze punkty widokowe na miasto

 


Mostek Pokutnic w Katedrze św. Marii Magdaleny.

 

 

Jeden z najpopularnieszych punktów widokowych na rynek i zabytkowe centrum Wrocławia. Katedra św. Marii Magdaleny po czternastowiecznej przebudowie w duchu „wrocławskiego gotyku”. W 1481 roku ukończono smukłe, wysokie wieże, nakryte strzelistymi hełmami, tzw. iglicowymi. Na wysokości piątej kondygnacji połączono je charakterystycznym mostkiem. Mostek łączący wieże został zniszczony pod koniec wojny. Odbudowano go w 2001 roku. 

Legenda - Wśród mieszkańców miasta zaczęły krążyć opowieści o dziwnych odgłosach dochodzących z góry. Podobno spóźnieni przechodnie słyszeli nocą jęki i szelest mioteł zamiatających posadzkę. Matki zaczęły więc straszyć krnąbrne córki, nieskore do wyjścia za mąż, pokutującymi na mostku dziewczętami, które wolały zabawę i beztroski żywot panny od obowiązków żony i gospodyni. Zmarły, nie zaznawszy stanu małżeńskiego i za karę po wieczne czasy będą sprzątać ów mostek pomiędzy wieżami. 

punkt widokowy czynny codziennie cały rok
od 10:00  do 18:00 

Bilety 15 N 10 U

Legenda o Mostku Pokutnic i Tekli
http://www.katedramm.pl/mostek-pokutnic/

 

Krasnale  Tekla i Martynka na Mostku Pokutnic

 

 

 

 

 

Wieża Kościoła Garnizonowego p.w. św. Elżbiety Węgierskiej

 

 

Kościół św. Elżbiety należy do najcenniejszych zabytków sztuki, jakie znajdują się we Wrocławiu. Jego monumentalna wieża dominuje w panoramie miasta, jest rozpoznawalnym i charakterystycznym elementem jego najwartościowszej części – Rynku i jest najlepszym przykładem śląskiej architektury sakralnej XIV wieku. Gotycka świątynia została wybudowana  w 1525 r. i była jednym z pierwszych na Śląsku kościołów przejętych przez ewangelików. W 1946 r. ustanowiono go kościołem garnizonowym dla Wrocławia a od 1946 r. jest kościołem katolickim. 
Monumentalna wieża mierząca 91 metrów a taras widokowy znajduje się na 75 metrze, jest doskonałym punktem widokowym na zabytkową część Wrocławia. Aby dostać się na punkt widokowy, należy  wąską i krętą klatką schodową pokonać 304 schody. Bez wątpienia jest to jeden z lepszych punktów widokowych na Wrocław.

Bilet na taras można zakupić w kiosku przed wejściem na wieżę.
15 zł - normalny i 10 zł - ulgowy.

godziny otwarcia
niedziela 11.00 - 20.00
pon - sob 10.00 - 20.00

 

 

 

Wieża Katedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim

 

 

Wielu z zainteresowanych ucieszy fakt, że na taras widokowy blisko 100 metrowej wieży, można się dostać windą. Do pokonania w dolnej części jest zaledwie 40 schodków, winda z obsługą i końcówka to 16 schodków. Wielu zwiedzających uważa że jest to najlepszy punkt widokowy we Wrocławiu. 
Obecna, czwarta katedra pochodzi zasadniczo z okresu gotyku, z XIII–XIV w. Poprzedzały ją jednak 3 inne kościoły znajdujące się w tym samym miejscu. Obecny kształt jest efektem barokowych uzupełnień oraz współczesnych restauracji po zniszczeniach wojennych. Uchodzi za pierwszą w pełni gotycką świątynię na ziemiach polskich. 

Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 15 zł. 

godziny otwarcia
niedziela 14.00 - 16.00
pon - sob 10.00 - 17.00

http://www.katedra.archidiecezja.wroc.pl/

 

 

 

Sky Tower

 

 

Punkt Widokowy znajduje się na przedostatnim, czyli 49 piętrze wieży, około 200 metrów nad ziemią. Widać z niego zachodnią i północną część miasta, a przy dobrej pogodzie, widać stąd także górę Ślężę, a nawet Chełmiec i Śnieżkę. Jak informują gospodarze, Każdego roku z tej atrakcji korzysta blisko 300 tys. osób. Niewątpliwie dodatkowym magnesem jaki przyciąga do Sky Tower jest  Park miniatur - Kolejkowo, znajdujące się na pierwszym piętrze szklanego wieżowca.

W Punkcie Widokowym może przebywać jednocześnie do 30 zwiedzających, a wjazdy na 49. piętro odbywają się co 30 minut. Czas zwiedzania jest nie dłuższy niż 20 minut, pozostały czas przewidziany jest na wjazd i zjazd z tarasu. Maksymalny czas przebywania na Punkcie Widokowym ustala indywidualnie pracownik obsługi.

Punkt Widokowy można odwiedzać w następujących godzinach:

poniedziałek - piątek: 15:00-21:00 (ostatni wjazd o godzinie 20:30)
sobota: 09:00-22:00 (ostatni wjazd o godzinie 21:30)
niedziela: 10:00-20:00 (ostatni wjazd o godzinie 19:30)

bilet normalny
  
30 N 25 U zł  - od 1.05 do 30.09,    25 N 20 U zł  - od 1.10 do 30.04

https://skytower.pl/punkt-widokowy/

 

 

 

Taras na Wieży Matematycznej Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

 

Schody Cesarskie prowadzą na Wieżę Matematyczną, której pomieszczenia stanowią dzisiaj przestrzeń ekspozycyjną Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, a taras widokowy stwarza turystom możliwość podziwiania panoramy miasta. Wieża to dawne Obserwatorium Astronomiczne, urządzone w końcu XVIII wieku. Założył je w 1791 roku eksjezuita Longinus Anton Lorenz Jungnitz, profesor wrocławskiej Leopoldiny, zapalony przyrodnik, fizyk i astronom. Głównymi instrumentami naukowymi tego początkowego okresu były: luneta o ogniskowej 5 stóp, instrument przejściowy o ogniskowej 6 stóp oraz skonstruowany w najwyższej kondygnacji wieży gnomon z wytyczoną w posadzce linią południkową, zachowaną do dnia dzisiejszego.
W ramach zwiedzania Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, zakupiony bilet poza wejściem na wieżę, obejmuje także inne wyjątkowe przestrzenie, jakim jest Aula Leopoldyńska i Oratorium Marianum. 

Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 16 zł. 
czynne w sezonie od 10.00 - 17.00
po sezonie od 10.00 - 16.00
środy nieczynne

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
plac Uniwersytecki 1, Wrocław
http://muzeum.uni.wroc.pl

 

 

 

 

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

 

 

Ossolineum poza ogromnymi zbiorami starodruków i bogatej historii, to także Muzeum Książąt Lubomirskich. Nad częścią muzealną, nad salą zwaną "pod kopuła" znajduje się uroczy taras widokowy. Ta część Ossolineum udostępniana jest okazjonalnie, oraz grupom, po wcześniejszym uzgodnieniu. W nieśmiałych planach przebija się pomysł, by taras wzbogacony kawiarnią, stał się stałym punktem dostępnym dla odwiedzających czytelnie i wystawy muzealne.

ul. Szewska 37 Wrocław

http://ossolineum.pl/  

 

 

 

Miejsca które mogły by być popularnymi punktami widokowymi, ale nie są wykorzystane.

 

Wieża w Starym Ratuszu na Wrocławskim Rynku

 

 

Punktem widokowym który z całą pewnością stał by się hitem i byłby popularny przez cały rok, jest wieża w Starym Ratuszu – najważniejszym budynku Wrocławia i jednym z najwybitniejszych zabytków późnogotyckiej architektury świeckiej w Europie. Na dolnych kondygnacjach znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Niestety wejście na wieżę jest niemożliwe, choć przeszkód teoretycznie nie ma. Wejście jest zabezpieczone a osobą która regularnie wchodzi na wieżę, jest pan nakręcający i dbający o zegary. Te same jakie można podziwiać z każdej strony spacerując po rynku. 

 

 

Dom Handlowy Feniks

 


Patrząc na ten budynek zarówno z poziomu pieszego, jak i spoglądając z góry, widać doskonale jeden z okazalszych tarasów wieńczących narożną część budynku. Widok na Ratusz i cały rynek poniżej, musiał w dawnych czasach robić niesamowite wrażenie. 

 

 

 

 

Więcej zdjęć z dostępnych punktów widokowych

 

Most Pokutnic

 

 

 

 

 

 

Wieża Kościoła Garnizonowego p.w. św. Elżbiety Węgierskiej

 

 

 

 

 

 

 

Wieża Katedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim

 

 

 

 

 

 

 

Wieża matematyczna

 

 

 

 

 

 

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

 

 

 

 

 

Wieża w Starym Ratuszu na Wrocławskim Rynku

 

 

 

 

 

 

Dom Handlowy Feniks

 

 

 
opracowanie & foto: Albin Marciniak

 

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu na rynku we Wrocławiu

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com