Fort 51 Rajsko - Szlak Twierdzy Kraków

Fort 51 Rajsko - Szlak Twierdzy Kraków

Fort 51 Rajsko - Szlak Twierdzy Kraków

  Jeden z największych fortów Twierdzy Kraków a nawet jeden z największych fortów swej klasy w całych  Austro-Węgrzech, zbudowany w latach 1881 - 1884. Fort znajduje się na wzgórzu Rajsko, najwyższym w okolicy (349 m n.p.m.), będącym dobrym punktem obserwacyjnym.

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 5

W pobliżu fortu przebiega Droga Rokadowa.  Załoga Fortu  51 Rajsko liczyła 506 osób. Dla zabezpieczenia fortu w wodę, zbudowane zostały dwie studnie korbowe. Oddalenie od sąsiadujących fortów (Fort 52 Borek - 4,5 km, Fort 50 Prokocim - 3 km) wymuszały znacznie większą siłą ognia jaką dysponował Fort Rajsko. Na Forcie znajdowały się aż 24 stanowiska artyleryjskie. Teren Fortu od przedpola oddzielała fosa o głębokości 8 metrów. Na skrzydłach i w osi fortu, umieszczone były 3 kaponiery, służące do ostrzału poszczególnych odcinków fosy.

Fort Rajsko Twierdza Kraków 14

Czy istnieje w Krakowie fort większy od Rynku Głównego ? Tak. To właśnie fort artyleryjski Rajsko. Największy w Twierdzy i  Muzeum Twierdzy Kraków pod względem rozległości i kubatury potężny fort z drugiej połowy XIX wieku. Chcesz zobaczyć niedostępne dotąd miejsca w koszarach, dowiedzieć się jak wyglądała higiena oraz życie w forcie w czasie wojny, sprawdzić jak gruby jest forteczny beton, a przede wszystkim spędzić czas w pięknym fortecznym parku, który czy to latem, czy zimą jest urokliwy i tajemniczy ?

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 3

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 1

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 2

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 4

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 6

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 7

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 8

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 9

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 10

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 11

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 12

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 13

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 15

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 16

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 17

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 18

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 19

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 20

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 21

 

Fort Rajsko Twierdza Kraków 22

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com