Fort pancerny  49a Dłubnia, Szlak Twierdzy Kraków

Fort pancerny 49a Dłubnia, Szlak Twierdzy Kraków

Fort pancerny główny 49a Dłubnia

Gurtelhauptwerk Dłubnia

  Fort główny „Dłubnia” wybudowano w latach 1892-1896. Wraz z ,niemalże bliźniaczym, Fortem głównym „Węgrzce” stanowił kolejny etapu rozwoju austro-węgierskiej fortyfikacji stałej w Twierdzy Kraków. Cała jego artyleria została usytuowana na stropodachu trójkondygnacyjnych koszar i ukryta pod wieżami pancernymi. Cztery wieże dla haubic kalibru 15 cm i dwie dla szybkostrzelnych dział kalibru 8 cm, zapewniały skuteczną obronę doliny rzeki Dłubni, a także wspomagały ogniem sąsiednie dzieła („Mistrzejowice” i „Krzesławice”). Na stropodachu, za wieżami pancernymi usytuowano galerię strzelecką, dla żołnierzy piechoty do obrony bezpośredniej fortu. Obronę bezpośrednią zapewniała także głęboka fosa z dwoma kaponierami przeciwstokowymi, uzbrojonymi w sześć armat kalibru 8cm, połączonymi podziemną galerią. Kaponiery i galeria są połączone z budynkiem koszarowo-bojowym za pomocą głębokiej poterny (podziemnego korytarza), prowadzącego bezpośrednio pod fosą fortu.

 

Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 6

 

Fort brał udział w walce artyleryjskiej z wojskami rosyjskimi w listopadzie/grudniu 1914 roku i w stanie nienaruszonym doczekał końca wojny. W dwudziestoleciu międzywojennym Fort Dłubnia wraz z sąsiednim Fortem „Krzesławice” służył polskiemu radio-wywiadowi. Były w nich zlokalizowane radiostacja i maszt radiowy . Informacje wywiadowcze pozyskane za pomocą tej radiostacji pomogły w rozszyfrowaniu niemieckiej „Enigmy”. W czasie II wojny światowej, fort był zajęty przez Niemców. Zdjęcia z tego okresu świadczą o dobrym stanie zachowania wież pancernych.

 

Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 7

 

Po drugiej wojnie światowej służył krótko junakom budującym Nową Hutę, miał stanowić obiekt sztabowy, wreszcie wskutek fatalnej decyzji stracił wszystkie elementy pancerne. Zostały one wysadzone w powietrze i złomowane, co spowodowało głębokie wielokierunkowe pęknięcia w bloku koszarowo-bojowym.
Dziś paradoksalnie, spowodowane tym zniszczenia, wraz z upływem lat sprawiły, że fort zyskał niepowtarzalny, mroczny, niemal „gotycki” klimat. Zauroczył ekipę samego Jim’a Carey’a, która ten właśnie fort, będący już wtedy częścią Muzeum Twierdzy Kraków, wybrała jako idealne miejsce do kręcenia ”mocnych” scen filmu „Dark Crimes”.

 
Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 3
 
 
Fort 49a "Dłubnia" jest częścią Twierdzy Kraków.
Powierzchnia użytkowa obiektów kubaturowych do zagospodarowania: 2 122,00 m2
Powierzchnia działek: 63 657,00 m2
 
 
Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 1
 
 
Powstał w latach 1892-1896. Jego zadaniem była ochrona doliny Dłubni, pomagały mu forty: 49 Krzesławice i 48a Mistrzejowice.
Umocnieniami Fortu były Fort 49 ¼ Grębałów i Fort 49 Krzesławice.
 
 
Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 2
 
 
Forty i twierdze w Polsce:
 

forty i twierdze

 

 
Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 4
 
Fort nie brał udziału w walkach podczas I wojny światowej. W okresie międzywojennym pozostawał w gestii wojska. Podczas II wojny światowej, lub zaraz po niej, wieże pancerne zezłomowano. Po II wojnie światowej, do 1990 roku, fort pełnił funkcje magazynowe.
 
 
Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 5
 
 
 
Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 8
 
 
Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 9
 
 
Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 10
 
 
Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 11
 
 
Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 12
 
 
 Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 13
 
 
Fort pancerny 49a Dłubnia Twierdza Kraków 14
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com