Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

  Muzeum Inżynierii Miejskiej założone przez Gminę Miasta Kraków w 1998 r. gromadzi historyczne obiekty techniki, kładąc szczególny nacisk na pozyskiwanie przedmiotów ilustrujących rozwój polskiej myśli inżynieryjnej, wynalazczości przemysłu oraz rodzimych firm i zakładów przemysłowych. Dokumentuje w szczególności dzieje  techniki, przemysłu, komunikacji zbiorowej i inżynierii miejskiej w Krakowie.Wystawa pozwala odbyć podróż w głąb historii polskiego przemysłu komunikacyjnego. Prezentowane tu samochody i motocykle to pojazdy produkowane w Polsce na licencjach zagranicznych bądź stanowiące rodzime projekty. Warszawy, syreny, fiaty z różnych lat produkcji świadczą o zmianach, jakie na przestrzeni lat zachodziły w polskiej motoryzacji. Do unikatowych obiektów należą prezentowane prototypy pojazdów, które nigdy nie weszły do produkcji seryjnej, jak mikrosamochód Smyk z 1957 roku czy samochód o jednobryłowym nadwoziu - FSM 106 Beskid z 1984 roku. Wśród 12 motocykli znajdują się pojazdy przedwojenne, m.in. MOJ, wyprodukowany przez Fabrykę Maszyn oraz Odlewnię Żelaza i Stali w Katowicach w 1938 r. oraz produkowany przez Centralne Warsztaty Samochodowe Sokół 1000 z 1936 r. Ekspozycję dopełniają pojazdy związane z początkami krakowskiej komunikacji miejskiej: współczesna rekonstrukcja omnibusu konnego, kursującego na ulicach Krakowa od 1875 roku, wagon letni tramwaju konnego z 1882 roku, a także autobus Rugby L (podwozie: Durant Motor Corporation, nadwozie: Pierwsza Wytwórnia Autokaroserii i Powozów Orlicki i S – ka), kursujący na pierwszej krakowskiej linii autobusowej w latach 1929 – 1932.
Komunikacja publiczna rozpoczęła regularne funkcjonowanie w Krakowie w 1882 roku wraz z wprowadzeniem tramwaju konnego. Począwszy od 1999 roku omawiany dział zgromadził 63 obiekty związane z funkcjonowaniem sieci tramwajowej i autobusowej w Krakowie, a wśród nich m.in. bilety, taksometry, kasowniki, mundury pracownicze i wiele innych.
Najcenniejsze obiekty w kolekcji to bloczek biletów Krakowskiej Spółki Tramwajowej z 1919 roku, guzik od munduru pracownika KST datowany na 1989 rok,kabina dźwigu osobowego Wertheim z 1925 roku oraz kotwy ścienne tramwajowej sieci trakcyjnej z roku 1901.
 
W dziale zgromadzono przeszło 146 obiektów ukazujących rozwój polskiej motoryzacji. Znajdują się wśród nich samochody i motocykle oraz ich elementy, sprzęt warsztatowy, akcesoria i unikatowe części, a także i spalinowe i parowe silniki stacjonarne.
 


 

 
Do najcenniejszych obiektów należą:
- Motocykl CWS M111 sokół 1000 z 1935 roku
- Motocykl MOJ 130 z 1938 roku
- Samochód Polski Fiat 508 III Junak z 1936 roku
- Samochód mikrus MR-300 z 1959 roku
- Prototypowe pojazdy: Smyk (1957), Beskid (2 szt. z  1983 i 1984), Polonez van (1989), Osa M52a (1964) 
- Silnik rowerowy SM Malcherek (ok 1930)
- Maszyna parowa F. Wichterle (1890)
  
Drukarstwo Krakowskie XV–XX wiek
 
Wystawa udostępniana jest w hali tramwaju konnego (1882), rewaloryzowanej w 2007 roku na potrzeby ekspozycji muzealnej. Kraków, jako miasto uniwersyteckie, był kolebką drukarstwa w Polsce. Na Prądniku, na ul Papierniczej, znajdowała się papiernia, w Bibliotece Jagiellońskiej zachował się najstarszy polski druk - kalendarz - Almanach Cracoviense z 1474 roku.
Wystawa prowadzi widza od najstarszych technik i urządzeń drukarskich, jak rekonstrukcja prasy wg Jana Gutenberga poprzez kolejne techniki druku, jak druk zimny, zecernię, druk gorący, litografię, techniki druku offsetowego do narzędzi i urządzeń introligatorskich. Wystawę uzupełniają przykłady druków, składów zecerskich oraz krótkie filmy ukazujące proces powstawania gazet i książek.
 


Tramwaje na Wawrzyńca
 
W zabytkowej hali zajezdni tramwajowej zobaczyć można 11 historycznych wozów tramwajowych, odrestaurowanych w warsztatach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie.  Wszystkie wozy są sprawne technicznie i okazjonalnie wyjeżdżają z Muzeum obsługując Krakowską Linię Tramwajową (www.muzealna.org). Najcenniejsze wozy to jeden z pierwszych wagonów silnikowych normalnotorowych, produkowanych w Sanoku  dla Krakowskiej Spółki Tramwajowej w latach 1912 – 1914, wagon  SN2 z 1939 r., produkowany przez Zjednoczoną Fabrykę Wagonów „Sanowag” w Sanoku, wagony typu N z lat 1949 – 1988 produkowane przez Chorzowską Wytwórnię Konstrukcji Stalowych Konstal oraz, produkowany przez tę samą fabrykę,  pierwszy wagon przegubowy – 102N z 1969 roku.
 
 


Wystawę uzupełniają plansze prezentujące rozwój sieci tramwajowej oraz taboru w Krakowie, od czasów uruchomienia pierwszej linii tramwaju konnego w 1882 r. do czasów nam współczesnych. Ukazują również historię zajezdni tramwajowej przy ul. Św. Wawrzyńca.

 
 
zwiedzanie

 
- halia D, zajezdni tramwaju elektrycznego wąskotorowego, mogą Państwo zobaczyć wystawy „Z dziejów polskiej motoryzacji” i „Wokół Koła” oraz wystawy czasowe.
- hala E, zajezdni tramwaju konnego wąskotorowego, udostępniono ekspozycję „Drukarstwo Krakowskie XV – XX wiek” oraz wystawy czasowe.
- hala F, pierwotnie zajezdni tramwaju elektrycznego normalnotorowego, znajdują się zabytkowe tramwaje oraz wystawa planszowa „Tramwaj na Wawrzyńca”.
Zwiedzanie muzeum trwa około godziny do półtorej.

Oznaczenie budynków:
D1 - wystawa „Z dziejów polskiej motoryzacji”
D2 - hala wystaw czasowych
D3 - wystawa interaktywna „Wokół Koła”
E - wystawa „Drukarstwo Krakowskie XV – XX wiek” oraz wystawy czasowe
F - wystawa „Tramwaje na Wawrzyńca”
J - kasa muzeum
B - biura muzeum
H - Biblioteka Polskiej Piosenki

http://www.mimk.com.pl

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com