Muzeum Powstania Warszawskiego

 Muzeum Powstania Warszawskiego.
 
Jedno z trzech najlepiej zorganizowanych tego typu muzeów w Polsce.
Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie, Muzeum Solidarności w Gdańsku i Muzeum Powstania Warszawskiego
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.
 
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 36
 
 
W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed sześćdziesięciu lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”. W oddzielnym pomieszczeniu eksponowane są maszyny drukarskie z lat czterdziestych, wszystkie są sprawne i drukują m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, “Biuletyn Informacyjny” oraz ulotki okolicznościowe.
 
 
 
 Muzeum Powstania Warszawskiego 1
 
 W przeznaczonej specjalnie dla dzieci Sali Małego Powstańca - jedynej tego typu w Polsce - jasnej i kolorowej, dzieci uczą się historii oglądając teatrzyk powstańczy czy wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek. Najmłodsi goście mają do dyspozycji repliki dawnych zabawek, gry planszowe i puzzle.
 
 
 Muzeum Powstania Warszawskiego 2
 
 
Na drugi poziom ekspozycji można wjechać windą, na której umieszczona została kolekcja powstańczych opasek. Na antresoli zaprezentowano walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie. W kinie Palladium wyświetlane są trzy powstańcze kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK, pokazywane w czasie Powstania. Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe.
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 3
 
 
 
Kanał i schody prowadzą na piętro. Ten fragment ekspozycji pokazuje upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia – powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Odrębne pomieszczenia stanowią sale: „Radiostacje i łączność”, „Poczta Polowa”.
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 4
 

Centralnym punktem drugiej części ekspozycji w hali z Liberatorem, jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Dopełnia ją część poświęcona alianckim zrzutom. W hali prezentowane są również wystawy czasowe, odbywają się konferencje, spotkania promocyjne, itp. W jej podziemiach znajduje się sala „Niemcy”, przedstawiająca Powstanie widziane oczami tych, przeciwko którym wybuchło.

 

 Muzeum Powstania Warszawskiego 5

 

W okalającym budynek Muzeum Parku Wolności głównym elementem jest Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący ponad dwieście kilo dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego 6
 

Przez dziesięć lat działalności Muzeum odwiedziło ponad 4 600 000 gości, a ponad 240 000 uczniów wszystkich typów szkół wzięło udział w lekcjach muzealnych. Muzeum zgromadziło ponad 30 000 eksponatów, z czego blisko 1000 jest prezentowych na 3000 m kw. powierzchni ekspozycyjnych. Muzeum gromadzi w swojej bibliotece ponad 11 000 woluminów, a do tej pory wydało ponad 170 000 egzemplarzy publikacji. Na temat Muzeum ukazało się ponad 10 000 artykułów prasowych. Do tej pory w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej Muzeum przeprowadziło ponad 3 500 wywiadów nagranych z uczestnikami Powstania Warszawskiego. Pracuje z nami blisko 500 wolontariuszy.
 
 
 Muzeum Powstania Warszawskiego 7
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 8
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 9
 
 
 
 MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
ul. Grzybowska 79,  Warszawa
 
 
 
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 10
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 11
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 12
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 13
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 14
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 15
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 16
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 17
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 18
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 19
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 20
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 21
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 22
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 23
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 24
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 25
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 26
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 27
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 27
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 28
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 29
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 30
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 31
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 32
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 33
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 35
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 37
 
 
Muzeum Powstania Warszawskiego 34

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com